Władze włoskiego miasta Sapri w Kampanii postawili pomnik bohaterce wiersza, który je rozsławił. Lewica uznała jednak, że jest seksistowski.
W sobotę władze Sapri dokonały odsłonięcia pomnika „kłosiarki z Sapri”. To postać z wiersza o tym samym tytule autorstwa Luigiego Mercantiniego. Ten wiersz opowiada o nieudanej ekspedycji socjalisty i rewolucjonisty Carla Pisacanego przeciwko królestwu Neapolu w 1857 roku, w której 300 osób straciło życie. Tytułowa bohaterka rzuciła swoją pracę przy kłosach aby do niej dołączyć.
Włoskiej lewicy nie spodobał się jednak fakt, że jej pomnik jest „ubrany” w obcisłą i mało pozostawiającą wyobraźni sukienkę. Laura Boldrini, poseł Partii Demokratycznej uznała, że stanowi „obrazę dla kobiet i historii którą powinien świętować”. „Ale jak nawet instytucje państwowe mogą akceptować przedstawianie kobiet jako obiektów seksualnych?” – napisała na Twitterze – „Męski szowinizm jest złem we Włoszech”.
the thread you never realised you needed on the bum, sorry, the gleaner of Sapri that’s going viral in Italy.
for context, this is how a gleaner at the time would have looked, and this is how an Italian sculptor has depicted her in 2021#laspigolatricedisapri pic.twitter.com/qb8bG0bv8o
— Sophia Smith Galer (@sophiasgaler) September 29, 2021
„Po raz kolejny musimy cierpieć upokorzenie widzenia siebie samych reprezentowanych w formie obiektu seksualnego, pozbawionego duszy i bez jakiegokolwiek związku z społecznymi i politycznymi aspektami tej historii” – napisały kobiety z oddziału tej partii w Palermo. Zażądały, aby pomnik kłosiarki został jak najszybciej wyburzony.
Inni politycy lewicy również się tego domagają. „To policzek dla historii i dla kobiet, które nadal są tylko obiektami seksualnymi” – napisała senator Monika Cirinna – „Ten pomnik Kłosiarki nie mówi nic o samodeterminacji tej, która postanowiła nie iść do pracy i powstać przeciwko opresji Burbonów”. Feministkom nie spodobało się również to, że w ceremonii jego odsłonięcia wzięli udział wyłącznie mężczyźni.
Burmistrz Sapri Antonello Gentile stwierdził, że władze nie chciały ingerować w wizję artystyczną autora tej rzeźby, Emanuele Stifano. On sam stwierdził, że we wszystkich swoich rzeźbach przedstawia postaci, które są skromnie ubrane, aby jak najbardziej wyeksponować ludzką anatomię. Podkreślił, że dotyczy to również postaci mężczyzn. W wypadku Kłosiarki Stifano napisał, że przedstawił ją w momencie, gdy w jej plecy wieje bryza znad morza aby „podkreślić jej ciało”. „To po to, aby podkreślić anatomię, która nie powinna być wiernym odwzorowaniem 19-wiecznej wieśniaczki, ale raczej reprezentować ideał kobiety, przywołać jej dumę, obudzenie się sumienia, wszystko w chwili wielkiego patosu” – napisał na Facebooku.
Źródło: Stefczyk.info na podst. Independent Autor: WM
Fot. Riccardo Pesce CC BY-SA 3.0
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS