Wszystkie przepisy, które są uzgodnione z Brukselą, Lewica będzie popierała, bo to są przepisy dające szanse na pieniądze z KPO; my wręcz będziemy pomagali – powiedział w środę w Studiu PAP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski odnosząc się do projektu nowelizacji ustawy o SN.
CZYTAJ TAKŻE:
-Nadzwyczajny tryb procedowania nowej ustawy o SN? Opozycja już na „nie”! „Może się okazać, że to kolejny bubel prawny”
-Rozpoczęło się spotkanie marszałek Sejmu z szefami klubów i kół ws. projektu noweli ustawy o SN! Bierze w nim udział premier Morawiecki
Nowelizacja ustawy o SN
W nocy z wtorku na środę na stronie Sejmu opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o SN. Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował we wtorek, że to projekt, który wypełni kluczowy kamień milowy wskazany przez Komisję Europejską ws. KPO. Jak mówił, zgodnie z projektem sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów będzie Naczelny Sąd Administracyjny.
Gawkowski w środę w rozmowie z PAP.PL odnosząc się do projektu nowelizacji ustawy o SN powiedział, że liczy na to, że „rzeczywiście będzie to ustawa, która wyczerpie wszystkie spory z Brukselą, zamykając je”.
Wszystkie przepisy, które są uzgodnione z Brukselą, Lewica będzie popierała, bo to są przepisy dające szanse na pieniądze
— oświadczył zapytany o to, czy Lewica poprze nowelizację.
„My będziemy wręcz pomagali”
Gawkowski podkreślił, że „Lewica nie będzie przeszkadzała przy tym, żeby do Polski pieniądze z Unii Europejskiej mogły przyjść”.
My będziemy wręcz pomagali
— dodał.
Polityk Lewicy zaznaczył, że stanie się tak pod warunkiem, że „PiS nie będzie kręcił”, jak w przypadku uchwały o Rosji jako państwie terrorystycznym, gdzie „na 30 minut przed głosowaniem wpisano w ustawę, że był zamach w Smoleńsku”.
Akceptacja polskiego KPO
KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone.
Komisja zaznaczyła, że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.
W poniedziałek szef MFiPR Grzegorz Puda poinformował, że KE podpisała ustalenia operacyjne w sprawie KPO – techniczny dokument konieczny do złożenia przez Polskę wniosku o wypłatę środków. Resort funduszy przypomniał wtedy, że by wniosek został uznany za kompletny, musi zostać spełnionych 37 mierników. Jak podano, w ramach prekonsultacji Polska wysyła do KE opracowane noty informacyjne (tzw. one page note), ustawy, rozporządzenia, dokumenty, które powstały w ramach realizacji reform i na tej podstawie KE wstępnie ocenia czy miernik został poprawnie zrealizowany.
MFiPR wskazało, że „spośród 37 kamieni milowych objętych pierwszym wnioskiem o płatność do tej pory niezrealizowany pozostaje kamień milowy dotyczący tzw. ustawy wiatrakowej” (regulującej zasady lokalizowania budowania elektrowni wiatrowych).
Poszczególne resorty muszą też uzupełnić wpisy w systemie dotyczące kilku kamieni milowych, m.in. wprowadzający ulgę na robotyzację przedsiębiorstw oraz kamień dotyczący promowania wodoru w transporcie
— dodano.
CZYTAJ TAKŻE: NASZ NEWS. Wiemy, czego dokładnie chce KE ws. sądownictwa! 9 punktów ma doprowadzić do realizacji „kamienia milowego”
aja/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS