Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem serwisu internetowego jest Bomega sp. z o.o. KRS:0000841054, NIP: 9112034523; REGON: 386056613. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: adres poczty elektronicznej: [email protected]
Lewiatan: W 2021 roku zielona gospodarka zacznie się rozpędzać
07.01.2021r. 13:32
W 2021 roku nastąpi uruchomienie ogromnych środków na transformację energetyczną, technologiczną i społeczną w Polsce, które napędzą inwestycje w ochronę klimatu – uważa Konfederacja Lewiatan i zwraca uwagę na reformę systemu EU ETS jako głównego narzędzia do redukcji unijnych emisji.
Konfederacja zwraca uwagę, że po decyzji Rady Europejskiej w grudniu 2020 r. dotyczącej zwiększenia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych przez UE z 40 proc. do co najmniej 55 proc. w 2030 r., kluczowa będzie reforma systemu EU ETS . W ocenie Lewiatan istotne będą również rewizje dyrektyw w sprawie: Odnawialnych Źródeł Energii, Efektywności Energetycznej czy norm emisji CO2 dla samochodów, rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego (dot. sektorów non-ETS), ale również przedstawienie przez KE mechanizmu dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2.
– Są to dokumenty, których kształt wpłynie bezpośrednio lub pośrednio na funkcjonowanie polskiego biznesu – w szczególności, na jego konkurencyjność – ocenia Lewiatan.
Jednocześnie Konfederacja zaznacza, że w 2021 roku mają być uruchomione ogromne środki na transformację energetyczną, technologiczną i społeczną w Polsce, które napędzą inwestycje w ochronę klimatu. Istotne w tym zakresie wydają się środki zarówno z wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 oraz NextGenerationEU, gdzie kluczową rolę we wsparciu transformacji odegrają Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Jak podkreśla Lewiatan, dzięki korzystnemu algorytmowi i zgodnie z przyjętym kluczem podziału w ramach samego RRF Polska ma otrzymać 23 mld euro w formie bezzwrotnych grantów oraz 34 mld euro w formie pożyczek. Priorytetem są środki na transformację klimatyczną i cyfrową.
W ocenie Konfederacji wyzwaniem w tym roku będzie gospodarka o obiegu zamkniętym oraz wdrażanie modeli GOZ. Branżę opakowań czeka rewolucja związana między innymi z wchodzącą w życie od lipca br. dyrektywą “plastikowa” i podatkiem od plastiku, który jako element budżetu/dochodów własnych UE wszedł w życie już 1 stycznia 2021 roku. Ja podkreśla Lewiatan kluczowe są również oczekiwane od dłuższego czasu projekty legislacyjne dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) oraz systemu kaucyjnego i depozytowego dla opakowań, które w bezpośredni sposób będą wpływać na koszty selektywnej zbiórki, transportu i przetwarzania odpadów.
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Etykieta logowania społecznościowego
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.ZgodaPolityka prywatności
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS