A A+ A++

Lewiatan: W 2021 roku zielona gospodarka zacznie się rozpędzać

07.01.2021r. 13:32


W 2021 roku nastąpi uruchomienie ogromnych środków na transformację energetyczną, technologiczną i społeczną w Polsce, które napędzą inwestycje w ochronę klimatu – uważa Konfederacja Lewiatan i zwraca uwagę na reformę systemu EU ETS jako głównego narzędzia do redukcji unijnych emisji.


Konfederacja zwraca uwagę, że po decyzji Rady Europejskiej w grudniu 2020 r. dotyczącej zwiększenia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych przez UE z 40 proc. do co najmniej 55 proc. w 2030 r., kluczowa będzie reforma systemu EU ETS . W ocenie Lewiatan istotne będą również rewizje dyrektyw w sprawie: Odnawialnych Źródeł Energii, Efektywności Energetycznej czy norm emisji CO2 dla samochodów, rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego (dot. sektorów non-ETS), ale również przedstawienie przez KE mechanizmu dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2.

– Są to dokumenty, których kształt wpłynie bezpośrednio lub pośrednio na funkcjonowanie polskiego biznesu – w szczególności, na jego konkurencyjność – ocenia Lewiatan.

Jednocześnie Konfederacja zaznacza, że w 2021 roku mają być uruchomione ogromne środki na transformację energetyczną, technologiczną i społeczną w Polsce, które napędzą inwestycje w ochronę klimatu. Istotne w tym zakresie wydają się środki zarówno z wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 oraz NextGenerationEU, gdzie kluczową rolę we wsparciu transformacji odegrają Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Jak podkreśla Lewiatan, dzięki korzystnemu algorytmowi i zgodnie z przyjętym kluczem podziału w ramach samego RRF Polska ma otrzymać 23 mld euro w formie bezzwrotnych grantów oraz 34 mld euro w formie pożyczek. Priorytetem są środki na transformację klimatyczną i cyfrową.

W ocenie Konfederacji wyzwaniem w tym roku będzie gospodarka o obiegu zamkniętym oraz wdrażanie modeli GOZ. Branżę opakowań czeka rewolucja związana między innymi z wchodzącą w życie od lipca br. dyrektywą “plastikowa” i podatkiem od plastiku, który jako element budżetu/dochodów własnych UE wszedł w życie już 1 stycznia 2021 roku. Ja podkreśla Lewiatan kluczowe są również oczekiwane od dłuższego czasu projekty legislacyjne dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) oraz systemu kaucyjnego i depozytowego dla opakowań, które w bezpośredni sposób będą wpływać na koszty selektywnej zbiórki, transportu i przetwarzania odpadów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProgi spowalniające „wzbogaciły” centrum Milanówka
Następny artykułRyanair: Przez lockdown na Wyspach stracimy miliony pasażerów