Wcześni Homo sapiens i ich neandertalscy kuzyni zaczęli chować swoich zmarłych mniej więcej w tym samym czasie i tym samym miejscu, czyli ok. 120 tys. lat temu w regionie Lewantu, położonym w zachodniej Azji. A przynajmniej tak sugeruje nowe badanie wskazujące, że oba gatunki mogły przynajmniej częściowo dzielić kulturę, chociaż nie brakuje też między nimi znaczących różnic.
Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Uniwersytetu w Hajfie w Izraelu przeanalizowali 17 miejsc pochówku neandertalczyków oraz 15 miejsc pochówku Homo sapiens w Azji. Wyniki ich badań wskazują na podobieństwa i różnice w sposobie, w jaki obie grupy chowały swoich zmarłych. Co ciekawe, daty niektórych miejsc pochówku sugerują, że tradycja grzebania bliskich mogła się rozpocząć właśnie w Lewancie – wcześniej niż w przypadku innych znanych miejsc pochówku neandertalczyków w Europie czy Homo sapiens w Afryce.
Przypomnijmy, że Lewant to określenie państw leżących na wschodnim, azjatyckim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Obszar ten obejmuje dzisiejsze państwa: Liban, Syria, Izrael, Jordania oraz Autonomia Palestyńska – w szerszym znaczeniu do Lewantu zalicza się również Azję Mniejszą (Turcja) i Egipt.
Obie grupy grzebały osoby w różnym wieku, chociaż u neandertalczyków częściej spotykano pochówki niemowląt. W grobach obu grup znajdowano różne przedmioty, takie jak drobne kamienie, kości zwierząt czy rogi. Jednakże szczegóły samych pochówków wskazują na odmienne podejścia – neandertalczycy zazwyczaj chowali swoich zmarłych głębiej w jaskiniach, podczas gdy Homo sapiens preferowali wejścia do jaskiń lub skalne schronienia.
Kolejną różnicą była pozycja ciała. Szkielety Homo sapiens często znajdowano w pozycji zbliżonej do embrionalnej, podczas gdy neandertalczycy stosowali bardziej zróżnicowane ułożenia ciał. Neandertalczycy również częściej wykorzystywali kamien … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS