A A+ A++

Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna edycja LAF-u odbywa się w formie hybrydowej. Oznacza to, że większość projekcji filmowych trafiło do sieci i oglądać je można przez cały czas trwania festiwalu na platformie streamingowej vod.laf.org.pl. Tylko niektóre tytuły pojawią się w internecie według podanego harmonogramu.

Filmem zamknięcia są w tym roku “Złe baśnie” braci D’Innocenzo. Bohaterowie filmu to włoskie rodziny, które na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest tu zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w najmłodszych, którzy mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej historii. Pokaz filmu rozpocznie się na platformie festiwalu w niedzielę o godz. 20.

Kino w starym browarze

Organizatorzy nie chcieli jednak całkowicie rezygnować z pokazów filmowych, dlatego wieczorami na terenie zabytkowego browaru w Zwierzyńcu odbywają się tradycyjne pokazy. Jeszcze dzisiaj widzowie obejrzą „Abe” (reż. Fernando Grostein Andrade). To ciepła brazylijsko-amerykańska opowieść, której bohaterem jest tytułowy Abe, dwunastolatek pochodzenia izraelsko-palestyńskiego mieszkający w Brooklynie. Kocha gotować, ale nigdy nie doświadczył kolacji bez sprzeczki rodzinnej. Abe ucieka z letniego obozu gotowania i zaczyna naukę u afrobrazylijskiego szefa kuchni “Chico”, specjalizującego się w podawaniu fusion food na targach jedzenia.

Kolejne dni to spotkanie z “Niebiańską zmianą” w reżyserii Márka Bodzsára (piątek), “(Nie)znajomi” (sobota) oraz filmem “Zdychaj, tatulku!” (niedziela). Dodatkowo ze Zwierzyńca nadaje telewizja festiwalowa.

W sumie na tegoroczną odsłonę LAF-u złożyło się kilkanaście cykli tematycznych. Tradycyjnie już nie brakuje najciekawszych propozycji ze Skandynawii, Niemiec i Francji. W ramach klasyki widzowie obejrzą dzieła Claude’a Sauteta, Davida Lyncha i krótkie metraże Bustera Keatona. Będą też horrory, filmy muzyczne i polskie kino.

W programie festiwalu znalazło się prawie 40 projekcji przedpremierowych, w tym m.in. „Słoń i motyl”, „Don Gilliam i olbrzymy”, „Trash Fire” czy familijny „Abe”.

LAF to marka

Letnia Akademia Filmowa to obok Dwóch Brzegów największy festiwal filmowy na Lubelszczyźnie. Powołał go do życia w 2000 roku Piotr Kotowski, animator kultury filmowej. Po inspiracje wybrał się na Morawy, do miejscowości Uherské Hradište, gdzie od lat odbywa się Letnia Szkoła Filmowa. Kotowskiemu spodobała się jej szeroka formuła, łącząca wiedzę o kinie, studiowanie go w różnych aspektach, także w kontekstach i okresach historycznych. Podobny schemat przeniósł do Zwierzyńca, co spotkało się z fantastycznym przyjęciem widzów.

Dziś LAF to już marka, przyciągająca każdego roku tysiące ludzi z całej Polski. Czeka na nich bogaty program, obfitujący nie tylko w setki seansów, ale także koncerty, dyskusje i warsztaty. Do liczącego nieco ponad 3 tys. mieszkańców miasta na Roztoczu chętnie przyjeżdżają też największe polskie gwiazdy filmowe. Tylko w ubiegłym roku byli to Katarzyna Figura, Janusz Kondratiuk, Xawery Żuławski, Bartłomiej Topa i Łukasz Simlat.

Letnia Akademia Filmowa odbędzie się w dniach 7-16 sierpnia. Na platformie można zakupić pojedyncze bilety na projekcje w cenie 10 zł albo karnet festiwalowy w cenie 60 zł. Szczegółowe informacje na stronie www.laforg.pl.

Program:

Czwartek, 13 sierpnia

15.00 Miłość mojego brata

17.00 Żegnaj mój synu

20.00 Miejscy kowboje / spotkanie autorskie z reżyserem Pawłem Ziemilskim

Piątek, 14 sierpnia

13.00 Powitanie słońca

15.00 Ojciec

17.00 Zaginiona dziewczyna

20.00 Ślimaki + spotkanie autorskie z reżyserem Grzegorzem Szczepaniakiem

Sobota, 15 sierpnia

15.00 Pod niebem + spotkanie autorskie z reżyserką Martą Skibą

18.00 Szklane negatywy + spotkanie autorskie z reżyserem Janem Borowcem

20.00 Boże Ciało + spotkanie autorskie z aktorką Elizą Rycembel

22.00 (Nie)znajomi (pokaz w kinie plenerowym) + spotkanie autorskie z aktorem Łukaszem Simlatem

Niedziela, 16 sierpnia

15.00 Jeszcze porozmawiamy + spotkanie autorskie z reżyserem Mateuszem Buławą

18.00 Interior + spotkanie autorskie z reżyserem Markiem Lechkim

20.00 Złe baśnie – zamknięcie festiwalu, godz. 20.00

FILMY DOSTĘPNE W WYBRANE DNI FESTIWALU

Don Gilliam i olbrzymy – od 14 sierpnia do 16 sierpnia

Charlie mówi – od 11 sierpnia do 16 sierpnia

Abe – od 14 sierpnia do 16 sierpnia

Ucieczka – od 11 sierpnia do 16 sierpnia

Zdychaj, tatulku! – od 14 sierpnia do 16 sierpnia

Słoń i motyl – od 14 sierpnia do 16 sierpnia

Pod powierzchnią – od 14 sierpnia do 16 sierpnia

Standing Up, Falling Down – od 15 sierpnia do 16 sierpnia

In like Flynn- od 15 sierpnia do 16 sierpnia

Running for Grace – od 15 sierpnia do 16 sierpnia

Days of Power –  od 11 sierpnia do 16 sierpnia

Nasza mała Polska, Polska – od 8 sierpnia do 16 sierpnia

Moja polska dziewczyna – od 11 sierpnia do 16 sierpnia

Droga wolna – od 11 sierpnia do 16 sierpnia

Biegacze – od 11 sierpnia do 16 sierpnia

Krótkie metraże Bustera Keatona – od 14 sierpnia do 16 sierpnia

Filmy Lubelskiego Festiwalu Filmowego – od 10 sierpnia do 16 sierpnia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIMGW ostrzega przed upałami. Gdzie będzie najcieplej?
Następny artykułKoronawirus. Opolscy przedsiębiorcy starają się o pomoc. 80 proc. wniosków wymaga wyjaśnień