W Muzeum Śląskim odbyła się gala rozstrzygająca konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Prestiżowym wyróżnieniem uhonorowano leszczyński zameczek.
27 realizacji
Organizowany od 2000 r. konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego wyróżnia przestrzenie publiczne i obiekty użyteczności publicznej powstałe na terenie woj. śląskiego w poprzednim roku, które swoją funkcjonalnością i estetyką podnoszą i promują jakość przestrzeni woj. śląskiego. Konkurs współorganizują Zarząd Województwa Śląskiego, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP oddział w Katowicach oraz śląski oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 27 realizacji, większość z nich ma charakter rekreacyjno-edukacyjny i kulturalno-sportowy. Zgłoszone projekty sprzyjają integracji społecznej, aktywności rodzinnej, popularyzacji działań edukacyjnych i rekreacji. Wśród nich znajdują się zarówno inwestycje użyteczności publicznej np. szkoły, centra aktywności, dworzec kolejowy, obiekty kultury i rekreacji, jak i przestrzenie publiczne tj. parki, deptaki, tereny leśne. Są wśród nich zarówno historyczne obiekty, założenia zrewitalizowane, które zostały zaadaptowane do nowych funkcji, jak i zupełnie nowe realizacje.
Dbałość o elementy
Nagrodę z rąk Wicemarszałka Województwa Śląskiego Dariusza Starzyckiego, prof. Katarzyny Ujmy-Wąsowicz Prezes Śląskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, prof. Krzystofa Gasidły Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Mikołaja Machulika Prezesa Katowickiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich odebrali Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach Marcin Janużyk oraz Agnieszka Oślizło, projektantka rewitalizacji zameczku, właścicielka firmy Prostyl Sp. z o.o.
„Na uwagę zasługuje dbałość o elementy zagospodarowania terenu i ich współczesną funkcjonalność. Zameczek wraz z otoczeniem z powodzeniem służy lokalnej społeczności przywracając pamięć tego miejsca” – podała komisja konkursowa w uzasadnieniu wyróżnienia.
Ocalić od zapomnienia
Warto przypomnieć, że prace dotyczące zameczku nawiązywały do pierwotnego kształtu obiektu wzorowanego na włoskich willach renesansowych i wybudowanego w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku Konrada Bartelta. Zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych budowli rezydencjalnych tamtych czasów na Śląsku. Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć i w swoich planach dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku.
Realizacja inwestycji kosztowała ponad 13 mln zł i została dofinansowana ze środków unijnych i z budżetu państwa. To już kolejne wyróżnienie dla tego zadania, wcześniej zameczek otrzymał zaszczytny tytuł “Inwestycji Roku” w konkursie organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.
– Rewitalizacja zameczku w Leszczynach była niezwykle potrzebna, przede wszystkim dlatego, żeby ocalić to miejsce od zapomnienia. Zameczek dziś tętni życiem, to doskonałe miejsce na relaks, wspólną zabawę i integrację międzypokoleniową. Cieszę się, że służy naszym mieszkańcom i że zdobywa uznanie w oczach ekspertów – skomentował Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski.
źródło: GiM Czerwionka-Leszczyny, fot. Hanna Piórecka-Nowak
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS