A A+ A++

Skala zjawiska nie jest bardzo duża, ale przemyślnie zastawiane sidła i wnyki mogą być niebezpieczne np. dla grzybiarzy. Warto zatem wiedzieć, jak mogą wyglądać, by się ustrzec zagrożenia i poinformować o ich znalezieniu służbę leśną.

W ubiegłym roku w lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie ujawniono 13 przypadków kłusownictwa na leśnej zwierzynie. – Łupem kłusowników padło jedenaście jeleni, szakal i borsuk – wylicza Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie. I dodaje, że straż leśna zlikwidowała też 146 narzędzi kłusowniczych. – To o połowę mniej niż rok wcześniej, ale problem z nielegalnym polowaniem wciąż pojawia się w niektórych okolicach.

Leśnicy zaznaczają, że kłusownictwo ściągane jest z art. 53 prawa łowieckiego. Grozi za nie kara pięciu lat więzienia. – Prócz tego sądy orzekają kary pieniężne za zabicie zwierząt – dodaje Edward Marszałek.

Od 2007 do 2020 roku na terenie administrowanym przez RDLP w Krośnie skłusowanych zostało 265 dzikich zwierząt. Wartość ich tusz wyceniono na niemal 1,3 mln zł.

Kłusownicy zabijali zarówno zwierzynę łowną, jak i gatunki objęte całkowitą ochroną – informuje Edward Marszałek.

Dodaje, że uśmiercenie niedźwiedzia, rysia, żubra czy orła bielika były pojedynczymi przypadki. – Jednak nielegalne pozyskiwanie jeleni i saren utrzymuje się na stałym poziomie – mówi rzecznik RDLP w Krośnie.Od 2007 roku skłusowano 134 jelenie i 65 saren.

Leśnicy obserwują – w ostatnim 5-leciu – tendencję spadkową kłusownictwa dzików i lisów. – Ofiarami nielegalnego procederu padają też wilki i pojedyncze osobniki łosia, borsuka, bobra, kuny i szakala złocistego – wylicza Edward Marszałek.

Wśród likwidowanych narzędzi kłusowniczych prym wiodą wnyki, których było w lasach Podkarpacia prawie 5,5 tysiąca. – Ich popularność zdaje się maleć, gdyż w pierwszych latach analizowanego okresu było ich każdorazowo ponad 600 lub 500, a z biegiem lat około 300, aż do 2020 roku, kiedy zlikwidowano w lesie 147 narządzi – informuje Edward Marszałek.

Zdecydowanie mniej rozpowszechnione i nieobserwowane od 2014 roku są sidła. Incydentalnie w podkarpackich lasach pojawiają się potrzaski lub używana jest nielegalnie broń palna, kusze, klatki, sieci i inne przyrządy do odłowu zwierząt.

W 2008 roku na terenie Nadleśnictwa Brzozów znaleziono potężny potrzask, którego średnica szczęk wynosiła 60 centymetrów, waga około 35 kilogramów, a jego całkowita długość prawie 140 centymetrów – opowiada Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia RDLP w Krośnie.Do jego naciągu potrzebna jest siła około 70 kilogramów, zaś uderzenie zwolnionych szczęk może złamać nogę człowiekowi. Pułapka służyła prawdopodobnie do odłowu grubej zwierzyny; jeleni i dzików. Jej konstrukcja nie dawała szans nawet niedźwiedziowi.

Straży leśnej udało się wykryć w ciągu ostatnich 13 lat łącznie 37 sprawców.

tom
zdjęcia: archiwum Straży Leśnej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziesiątki tanich gier w Fanatical; lista paczek udostępnionych w Bundle Fest
Następny artykułResort klimatu zdziwiony decyzją Czech o pozwaniu Polski przed TSUE ws. Turowa