Dzisiaj, 26 sierpnia (15:23)
Półtorej godziny — tyle zabrało panu Pawłowi z Trzebini zebranie ponad trzech kilogramów trufli — jednych z najdroższych grzybów świata. Wartość znaleziska na zagranicznych rynkach to około 4 tysiące złotych, niestety w Polsce grzybiarz nie uzyska za nie tak spektakularnej kwoty…
Trzebinia to miejscowość położona pomiędzy Krakowem i Katowicami. To właśnie tu pojawiły się jedne z najdroższych grzybów świata — trufle. Doświadczony grzybiarz w ciągu półtorej godziny zebrał ponad trzy kilogramy grzybów. Takie znalezisko na europejskim rynku warte jest około 4 tysięcy złotych (1200 – 1400 zł/kg), jednak w Polsce grzybiarz spodziewa się uzyskać cenę 1000 zł/kg.
W rozmowie z o2.pl grzybiarz przyznał, że trufle zbiera już od 12 lat. Pan Paweł traktuje zbieranie trufli jako hobby. Trzeba dodać, że jest to dość opłacalna pasja, biorąc pod uwagę cenę grzybów oraz fakt, że mężczyzna otrzymuje zamówienia na te rzadkie grzyby z polskich i zagranicznych restauracji.
Grzybiarz, zdradzając kulisy handlu truflami, zwraca uwagę, że ceny, jaką uzyska za swoje “leśne żniwa” nie da się przewidzieć z góry, bo jest ona negocjowana indywidualnie z każdą restauracją, zatem na ostateczną kwotę, która trafia na jego konto, wpływ mają różnorodne czynniki — nawet renoma restauracji. Mimo to zbieranie trufli nadal pozostaje bardzo opłacalnym hobby, do tego stopnia, że pan Paweł nie zbiera już żadnych innych gatunków, a grzybiarze skupiający się na truflach pilnie strzegą swoich sekretów.
Trufle (Tuber) należą do grzybów workowych z rodziny truflowatych. Rosną i egzystują pod ziemią na głębokości 10 – 20 centymetrów. Ich owocniki mają bulwiastą postać, a po przekrojeniu ukazuje się labirynt obłoczni. Młode grzyby rozwijają się w głębszych warstwach gleby, a w miarę dorastania przemieszczają się coraz wyżej.
Trufle wchodzą w mikoryzę z różnymi gatunkami drzew, toteż można znaleźć je pod dębami, bukami, grabami, lipami, osikami, leszczynami i osikami.
Trufle to rzadkie, trudne do “wytropienia” grzyby, dlatego są one tak cenne. Smakosze są w stanie naprawdę wiele zapłacić za możliwość zatopienia zębów w truflach. Jak smakują trufle? Czarne okazy mają orzechowy i korzenny aromat, który wielu kojarzy się z zapachem mokrego lasu. Są je … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS