Ziemia z jej znajomymi nam kontynentami oczywiście nie zawsze wyglądała tak jak teraz. Jej masy lądowe, kiedyś tworzące razem superkontynenty, pękały, oddalały się od siebie i wielokrotnie spotykały ponownie w ciągu 4,5 miliarda lat historii naszej planety.
Dzięki mapie Ancient Earth Globe możemy prześledzić wędrówkę wybranych miejsc na przestrzeni ostatnich 750 mln lat. To oczywiście nie jest cała historia planety, ale obejmuje ona okres istnienia czterech superkontynentów – Pannotii, Gondwany Laurentii i Pangea.
Apel 11 tys. naukowców. “Mamy moralny obowiązek”
Ancient Earth Globe łączy w sobie mapy paleogeograficzne opracowane w ramach projektu PALEOMAPS – kierowanego przez geologa i paleogeografa Christophera Scotesa – z danymi z GPlates, otwartego źródła danych geonaukowych.
Domyślnie po wejściu na stronę mapa pokazuje stan Ziemi 240 milionów lat temu – to okres środkowego triasu, kiedy na Ziemi dominowała Pangea, czyli ostatni superkontynent przed światem, jaki znamy. Oprócz ustawienia mapy na konkret okres możemy też wybrać z listy obok zjawisko, do którego dopasowana jest data – np. moment powstania pierwszych raf koralowych, zwierząt lądowych, dinozaurów, itd.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS