Trwa sezon chorobowy, a w aptekach tworzą się kolejki. Aby zrealizować e-receptę, klienci proszeni są o podanie numeru PESEL. Dyktowanie go w miejscu publicznym nie jest najlepszym pomysłem, bo PESEL może w ten sposób trafić w niepowołane ręce. Jak więc zrealizować receptę bez głośnego podawania 11-cyfrowego PESEL-u? Jest na to łatwy sposób.
Wyobraź sobie sytuację: idziesz do apteki wykupić leki, dyktujesz farmaceucie swój numer PESEL, a nagle… za Tobą odzywa się Asystent Google w telefonie obcej osoby, który na całą aptekę powtarza cyfry z Twojego numeru PESEL. Brzmi kuriozalnie, ale właśnie takiego zdarzenia byłam niedawno świadkiem w zatłoczonej aptece.
Warto być świadomym tego, jakie zagrożenia płyną z dostania się naszych danych wrażliwych w niepowołane ręce, a więc np. podczas dyktowania numeru PESEL w aptece. Warto też znać sposoby na to, jak uniknąć takich sytuacji.
Wystarczy, że ktoś nawet przypadkowo usłyszy nasze dane wrażliwe, aby potencjalnie móc je później wykorzystać w nieuczciwy sposób. Dlatego tak ważne jest, aby unikać głośnego przekazywania takich informacji, szczególnie w miejscach, gdzie nie mamy kontroli nad tym, kto nas słyszy.
Co więc zrobić w przypadku konieczności zrealizowania w aptece recepty? Zamiast dyktować na głos PESEL, wystarczy skorzystać z aplikacji mObywatel lub mojeIKP.
“Pobieraj, przeglądaj i realizuj recepty w aptece bez podawania numeru PESEL“, czytamy na stronie aplikacji mObywatel. Już jakiś czas temu w mObywatel 2.0 pojawiła się zakładka umożliwiająca realizację recept bez konieczności dyktowania wrażliwych danych na głos w obecności wielu innych klientów. Jak skorzystać z tego udogodnienia?
W aplikacji mObywatel 2.0 w sekcji Usługi znajduje się opcja Recepty. Można się do niej dostać po rozwinięciu zakładki Wszystkie. Po kliknięciu opcji Recepty wyświetlą nam się wszystkie oczekujące na realizację zlecenia, wraz z datą wystawienia i nazwiskiem zlecającego receptę lekarza. Po kliknięciu wybranego zlecenia na leki wyświetli się kod QR. Wystarczy podać go aptekarzowi do zeskanowania – wówczas nie trzeba dyktować na głos numeru PESEL.
Za pomocą zakładki Recepty w mObywatelu realizować można nie tylko recepty wystawione na właściciela aplikacji. “Korzystaj z usługi, żeby kupować leki wystawione na Ciebie, Twoje dzieci i osoby, od których otrzymasz pełnomocnictwo“, czytamy na gov.pl. W dodatku e-recepty można pobrać na telefon, aby w razie problemów z zasięgiem i tak zrealizować receptę w trybie offline.
Po kliknięciu w mObywatelu w opcję Recepty wyświetla się także informacja, że można zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, aby uzyskać dodatkowo dostęp do skierowań i historii leczenia. Korzystając przy tym z aplikacji mojeIKP można, tak samo jak w przypadku mObywatela, dostać się do listy wystawionych recept.
Po zalogowaniu się do aplikacji mojeIKP od razu pokaże się zakładka e-recepty do realizacj … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS