A A+ A++

Lena Fiałkowska z Legnicy cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej. Powoduje to zaburzenia widzenia uniemożliwiające normalne funkcjonowanie i prowadzi do utraty wzroku. Ratunkiem jest operacja w zagranicznej klinice, ale rodziców Lenki, opiekujących się jeszcze jej niepełnosprawnym bratem, nie stać na taki wydatek. W internecie trwa zbiórka pieniędzy na opłacenie wyjazdu.

Od trzeciego roku życia dziewczynki lekarze szukali przyczyny zaburzeń równowagi i koordynacji ruchowej u Leny. Mała doznawała częstych zawrotów głowy i upadała. Dotykała przedmiotów w taki sposób, jakby ich nie widziała. Do tego doszły napady epilepsji. Lena mówiła też niepokojące rzeczy: że zmieniają jej się kształty, kolory. Widziała wykrzywione twarze i zwijające się tapety ze ścian. Krzyczała, że w jej w oczkach coś błyska tak, jakby ktoś świecił w nie laserem. Bała się wszystkiego.

Lekarze zdiagnozowali chorobę dziewczynki. To zwyrodnienie plamki żółtej – przypadłość, która dotyka ludzi w podeszłym wieku, nie dzieci. Lena była leczona m.in. w na Oddziale  Neurologii Wieku Rozwojowego w Poznaniu i na Oddziale Okulistyki we Wrocławiu. Przerwa spowodowana pandemią sprawiła, że choroba zrobiła ogromne postępy. Już w wieku 18 lat Lena może nie widzieć.

Po badaniach genetycznych pojawiła się też jednak nadzieja. Wzrok Leny potrafi uratować prof. Ernst Muldashev, który wynalazł i opatentował alloplant – unikatowy biomateriał stosowany w chirurgii regeneracyjnej, w przypadkach, gdy tradycyjna chirurgia jest już bezradna.

Alloplant jest to naturalna substancja biologiczna preparowana od dawcy. Dzięki specjalnemu chemicznemu przetworzeniu, biomateriał pozbawia się własnej struktury genowej, co sprawia, że nie dochodzi do odrzucenia alloplantu podczas przeczepu. Alloplant jest szkieletem kolagenu, który przenosi informacje o zdrowej tkance do konkretnego narządu. Dzięki temu lekowi organizm może regenerować, stymulować oraz przywrócić funkcje poszczególnych narządów.

Dziewczynka ma wyznaczony na październik termin operacji w prowadzonej przez profesora Muldasheya w jego klinice w Ufie (Russian Alloplant Eye and Plastic Surgery Centere). Rodzina Leny musi zebrać do tego czasu zawrotną dla niej sumę 45,5 tys. zł na wyjazd do Ufy.

– Ja nie pracuję, bo mamy jeszcze syna z niepełnosprawnością, a z męża wypłaty nie damy rady zebrać takiej kwoty – martwi się mama Lenki. Prosi o pomoc.

Za pośrednictwem Fundacji Espero w internecie trwa zbiórka pieniędzy na wyjazd do Ufy, leczenie i rehabilitację Leny Fiałkowskiej.

Po więcej informacji, w tym numer konta, na który można dokonać wpłaty dla Leny, odsyłamy na stronę założoną przez Fundację Espero dla małej legniczanki: .

FOT. FUNDACJA ESPERO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSDP: “Hieny Roku 2023” dla Marcina Gutowskiego i Ekke Overbeeka
Następny artykułCo zjada najwięcej prądu w twoim domu? Sprawdź, a zaoszczędzisz majątek!