A A+ A++

Czy w waszych domowych bibliotekach są pozycje o Garwolinie? Dzięki dofinansowaniu przedsięwzięcia wydaliśmy kolejną publikacje o naszym mieście. W najbliższą sobotę, wspólnie z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną, zapraszamy na Skwer Solidarności, gdzie każdy kto przyjdzie wzbogaci się o „Leksykon Garwoliński”. Nie ma znaczenia, czy Bedok czy Krzok czy Ptok.

W najbliższą sobotę, 24 sierpnia w centrum miasta odbędzie wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy „zatrzymywać lato w Garwolinie” na różne sposoby w atmosferze zabawy, kultury i integracji. Od godziny 15:00 najmłodsi mieszkańcy będą mogli wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych specjalnie dla nich m.in. warsztaty plastyczne, muzyczne i pokaz iluzji. Dla dorosłych – Koncert „Dobrych dźwięków”, kino pod chmurką oraz promocja naszego nowego wydawnictwa regionalnego pn. „Leksykon Garwoliński”. Więcej informacji na temat pikniku tutaj https://garwolin.pl/zatrzymajmy-lato-w-garwolinie/

– Każde miasto wydaje szablonowe publikacje związane z jego historią. Leksykon, który Państwo weźniecie do rąk powstał z myślą o mieszkańcach Garwolina. Jest unikalny, indywidualny i niepowtarzalny – mówi Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak.

Pomysłodawcami i autorami publikacji  są pracownicy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie na czele z Dyrektor Iwoną Poredą. Hasła w leksykonie zostały starannie opracowane przez bibliotekarzy, a także mieszkańców Garwolina – świadków historii, którzy z pasją i zaangażowaniem zbierali, selekcjonowali i opisywali najważniejsze pojęcia i terminy dotyczące naszego miasta.

Leksykon Garwoliński to rodzaj encyklopedii poświęconej naszej historii lokalnej, kulturze, geografii oraz życiu społecznemu i gospodarczemu Garwolina. Obejmuje on 121 różnorodnych haseł związanych z regionem Garwolina i okolic, takie jak postacie historyczne, wydarzenia, zabytki, instytucje, organizacje, a także aspekty kulturowe i tradycje lokalne. W leksykonie  zamieszczono także mapkę Garwolina, na której zaznaczono lokalizację niektórych miejsc. Ponadto w książce przy każdej literze w alfabecie pozostawiono miejsce właścicielowi egzemplarza do dopisania kolejnych haseł czy definicji związanych z naszym miastem.

– Czy nowi mieszkańcy Garwolina wiedzą, że ze starych PKS-ów nie odjeżdżają już autobusy, a w świat wyjadą z Garwolina z Przytułu? Czy potrafią zlokalizować w mieście dawne Bzduchy, Hyclówkę, Szpakówkę czy Piesiadoły? I czy wiedzą że Koniec w Garwolinie to nie koniec Garwolina? Przegląd, Rzeźnia, Zieleniak, Sanatorium, Stajnie, Gaj, Zabawki itd. to miejsca znajdujące się na mapie Garwolina. Okazuje się, że nie każdy, kto z Garwolina, ten wie. Dlatego pod Filary w sobotę zapraszamy wszystkich zainteresowanych zarówno Bedoków, Krzoków jak i Ptoków oraz wszystkich gości spoza miasta – zachęca kierownik Wydziału Promocji Miasta i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Beata Pasternak, informując jednocześnie o szczegółach wydania nowej publikacji.

– Na druk „Leksykonu Garwolińskiego” pozyskaliśmy dotację w wysokości 31 815,00 zł z Samorządu Województwa Mazowieckiego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Całkowity koszt projektu wyniósł 50 000,00 zł. W ramach tego budżetu otrzymaliśmy wydruk  4 500 szt egzemplarzy – dodaje.

– Zachęcam do sięgnięcia i odkrycia interesującego źródła informacji. Niech ta książka będzie dla Państwa nie tylko zbiorem haseł, ale także inspiracją do dalszego poznawania naszego miasta – podkreśla w przedmowie leksykonu Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

Zapraszamy!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowstaje największy stadion piłkarski świata. Ma formę gigantycznego namiotu
Następny artykułKINO PLENEROWE, WEEKENDOWE KONCERTY I URODZINY KSIĘŻNEJ