Polacy bardzo często sięgają po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Są to nie tylko tabletki łagodzące ból głowy, mięśni, stawów, ale również leki na ból gardła czy ucha. Kiedy nie można stosować leków przeciwbólowych na własną rękę? Jak powinna wyglądać kuracja przeciwbólowa, aby była bezpieczna.
Tabletki przeciwbólowe bez recepty
Tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty zawierają w swoim składzie paracetamol lub metamizol sodu bądź też należą do grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych (NLPZ). Wtedy substancją czynną jest ibuprofen, ketoprofen, diclofenak, naproksen, kwas acetylosalicylowy czy też meloksicam. Sprawdzają się one do krótkotrwałego leczenia bólu i stanu zapalnego. Ich nadużywanie może powodować szereg działań niepożądanych i skutków ubocznych. Do najpoważniejszych należą podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz związane z nimi uszkodzenia i krwawienia. Wiele z nich ma ograniczone zastosowanie u osób stosujących leki przeciwzakrzepowe, ponieważ wpływają one na krzepliwość krwi. Najbezpieczniejszy dla pacjentów kardiologicznych wydaje się zatem paracetamol, ale ten przy dłuższym stosowaniu może uszkadzać wątrobę. Aby zniwelować działania niepożądane doustnych środków przeciwbólowych w przypadku urazów i dolegliwości kostno -stawowych można zastosować leki przeciwzapalne w formie żelu, maści lub plastra.
Po leki przeciwbólowe należy sięgać z umiarem. Są one niezwykle pomocne w przypadku urazów, infekcji czy migreny, ale ich nadużywanie wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Apteka Dla Rodziny – leki przeciwbólowe znajdziesz pod linkiem: https://aptekadlarodziny.pl/bez-recepty/przeciwbolowe.html.
Leki na ból gardła
Środki przeciwbólowe to nie tylko tabletki doustne. Preparaty łagodzące ból o działaniu miejscowym w formie pastylek do ssania, spray’u czy płynu do płukania sprawdzą się na wypadek stanu zapalnego gardła. Zniwelują one nie tylko uporczywy ból, ale również obrzęk błony śluzowej gardła, umożliwiając tym samym swobodne przełykanie. Chociaż pomagają na stan zapalny gardła wiele z nich powoduje wysuszenie śluzówki, więc ich stosowanie powinno ograniczać się jedynie do krótkotrwałego leczenia. Benzydamina, zaliczana do tej grupy leków może być stosowana miejscowo nawet u niemowląt.
Apteka Dla Rodziny – leki na ból gardła znajdziesz pod linkiem: https://aptekadlarodziny.pl/bez-recepty/przeciwbolowe/bol-gardla.html.
Leki na ból ucha
Stan zapalny ucha wymaga leczenia doustnego, farmaceutykami z grupy NLPZ, ale często również miejscowego. Dzieciom na ból ucha najczęściej podaje się syrop z ibuprofenem, a dla osób dorosłych dostępne są również przeciwbólowe i przeciwzapalne krople zawierające salicylan choliny. U dzieci do uszu stosować można jedynie preparaty ze znieczulającą lignokainą oraz przeciwobrzękowe krople na bazie olejków i glicerolu.
Apteka Dla Rodziny – leki na ból ucha znajdziesz pod linkiem: https://aptekadlarodziny.pl/bez-recepty/uszy/bol-ucha.html.
lh
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS