Paląca potrzeba zapewnienia szerokiego dostępu do leków na COVID-19 rodzi wiele pytań. Kluczowe dotyczy możliwości sprostania wyzwaniom pandemii w świetle obowiązującego systemu ochrony własności intelektualnej.
W opinii publicznej i mediach społecznościowych kwestia ta często sprowadzana jest do jednego postulatu – konieczne jest udzielenie licencji przymusowych.
Ramy prawne i faktyczne
Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, zarówno w odniesieniu do ram prawnych ochrony innowacyjnych leków, jak i faktycznych, technologicznych barier związanych z masową produkcją szczepionek. Spróbujmy przyjrzeć się obu tym kwestiom.
Podstawowym instrumentem ochrony leków innowacyjnych są patenty. Udzielane są na nowe i nieoczywiste produkty lub technologie, i zapewniają wyłączność na korzystanie z nich przez okres 20 lat. Patenty na szczepionki dopuszczone do stosowania przeciwko Covid-19 nie zostały jeszcze udzielone. Co więcej, zgłoszenia patentowe dotyczące tych szczepionek nie zostały jeszcze opublikowane, a nastąpi to dopiero po upływie 18 miesięcy od dokonania poszczególnych zgłoszeń. Dopiero wówczas będzie można zapoznać się z opisem wynalazku i zastrzeżeniami patento…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
… czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS