A A+ A++

Zgodnie z najnowszym sondażem CBOS niewiele ponad połowa (51 proc.) ankietowanych Polaków jest za realizacją lekcji religii w szkołach publicznych. Odpowiedź “zdecydowanie tak” wybrało 26 proc. respondentów. Jedna czwarta z nich wskazała odpowiedź “raczej tak”. 

Blisko co czwarty badany jest zdecydowanie przeciwna temu rozwiązaniu. 18 proc. uczestników badania wybrało opcję “raczej nie”. O tę kwestię, a także strategię resortu wobec religii w szkołach, w RMF FM pytany był wiceminister Ireneusz Raś. 

Zobacz również:

– Nam się nie podoba, mówię tu w imieniu mojego klubu parlamentarnego, bo uważamy to za zaakceptowane przez Polaków i dalej akceptowane, widać to po ostatnim badaniu, że większość Polaków jednak życzy sobie religii w szkole – stwierdził polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Lekcje religii. Wiceminister sportu zapowiada rozmowy z Kościołem

Wiceminister sportu nieoczekiwanie poparł także rozwiązanie suflowane przez byłego szefa MEN z PiS Przemysława Czarnka. Projekt z 2023 roku, który ostatecznie nie wszedł w życie, zakładał wprowadzenie obowiązku uczęszczania na religię albo etykę (obecnie można nie chodzić na żaden z tych przedmiotów).

– Ja bym się tutaj zgodził, bo w inny sposób wejdziemy w taki obszar trochę bylejakości tej formacyjnej polskiej szkoły, a ona jest tak samo ważna, jak ten sport, matematyka, biologia, chemia – wskazał Raś.

Zobacz również:

Wiceminister w tej samej rozmowie oceniał, że obecny sposób nauczania religii jest realizowany na słabym poziomie. – Będziemy chcieli z partnerem, jakim jest Kościół, nad tym pracować (…), za chwilę w polskim Kościele sporo się zmieni, będzie dużo nowych kluczowych liderów. To będzie istotne, żeby te nowe rozmowy zacząć – zapewniał polityk PSL. 

Interia próbowała skontaktować się z Barbarą Nowacką z pytaniem o komentarz do wypowiedzi polityka PSL – gdy ją otrzymamy, natychmiast opublikujemy.

MEN zmienia zasady organizacji lekcji religii. TK wydaje zabezpieczenie

Ministerstwo Edukacji i Nauki od pewnego czasu pracuje nad nowelizacją rozporządzenia, zgodnie z którym w szkołach publicznych nauka religii i etyki będzie się odbywać w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. Zajęcia mają być organizowane przed lub po obowiązkowych przedmiotach. Zmiany mają wejść w życie od przyszłego roku szkolnego.

Wcześniej resort kierowany przez Barbarę Nowacką wprowadził nowe zasady organizacji katechezy – przepisy zakładają, że dyrektor szkoły będzie mógł stworzyć grupę z dzieci uczących się w różnych klasach – w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów. Dodatkowo, w szkole podstawowej w jedną grupę można połączyć: uczniów klas I-III albo klas IV-VI lub klas VII i VIII. 

Rozwiązanie oprotestowała I prezes Sądu Najwyższego kierując pismo do Trybunału Konstytucyjnego. Już po dwóch dniach TK kierowany przez Julię Przyłębską wydał decyzję o zawieszeniu stosowania rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii. Doszło do tego 29 sierpnia – na cztery dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

“Z dwóch stron”. Kto zarabia na wojnie Rosji z Ukrainą?/Interia pl/INTERIA.PL … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł14-latek wjechał hulajnogą w przystanek
Następny artykułPasja pisania bloga – jak przekształcić hobby w dochodowe źródło zarobku ?