Zagadnienia obronności, udzielanie pierwszej pomocy, bezpieczeństwo w sieci oraz radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych. W nietypowych, wojskowych lekcjach uczestniczyli uczniowie w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Twórców Polskiej Miedzi w Jędrzychowie.
Program „Edukacja z wojskiem”, będący wspólnym przedsięwzięciem ministerstw: edukacji i obrony narodowej, skierowany jest m.in. do publicznych szkół podstawowych.
– Dzisiejsze spotkanie wynika z rządowego programu „Edukacja z wojskiem” proponowanego szkołom przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej. Jest to wspólna decyzja resortów związana z tym, że żyjemy w mocno niestabilnych czasach i bardzo ważne jest to, żeby już od dziecka każdy miał świadomość tego, w jaki sposób się bronić i bronić innych – mówi Justyna Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie.
Do placówki zawitali żołnierze 162 Batalionu Lekkiej Piechoty w Głogowie, którzy zostali specjalnie przeszkoleni, aby przeprowadzić ten projekt. Wojskowi szkoleniowcy zapoznali uczniów klas 7-8 z wiedzą na temat bezpieczeństwa i obronności.
– Tematyka dzisiejszych zajęć to szeroko pojęte bezpieczeństwo, poczucie bezpieczeństwa w szkole, poza szkołą, w Internecie, co robić, żeby czuć się bezpiecznym. Do tego dochodzi też opcja pierwszej pomocy, ćwiczenia praktyczne oraz takie elementy jak przetrwanie. Szczególną uwagę zwracaliśmy na bezpieczeństwo w sieci, poza tym zbliżają się wakacje i ważne, żeby były właśnie bezpieczne – mówi Leszek Dzioch, ze 162 Batalionu Lekkiej Piechoty Głogów. – Często pytamy, czy w szkole jest bezpiecznie, młodzież odpowiada, że nie jest, wtedy nauczyciele mają wielkie oczy, bo się okazuje, że młodzież w siódmej klasie informuje, że nie czują się bezpiecznie. Wówczas dowiadujemy się, że zachowanie któregoś kolegi z ósmej klasy im przeszkadza, ale nauczycielom tego nie mówią, żeby nie wyjść na kapusiów – dodaje.
Nadrzędnym założeniem jest przekazanie wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku i przyjazny.
– Podczas dzisiejszych zajęć zaciekawiły mnie duże pensje, nawet początkowo osoba w wojsku zarabia sześć tysięcy na rękę i to mnie najbardziej zachęciło – mówi Michał. – Dowiedziałem się o bezpieczeństwie w sieci, bezpieczeństwie w domu, szkole, jak bronić się, co robić w niebezpiecznej sytuacji. Mógłbym być w wojsku, interesuje mnie to – dodaje.
– Pierwsze skojarzenia z wojskiem to wojna, brutalne rzeczy, ale też bezpieczeństwo. Sama tematyka tych zajęć jest bardzo ciekawa, bo rzadko mamy do czynienia z wojskiem – mówi Maria. – Myślę, że takie zajęcia są potrzebne i ważne dla nas – podkreśla.
Takie spotkania są zdecydowanie inwestycją w bezpieczeństwo społeczności.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS