Nowy sposób operowania przetok okołoodbytniczych bez konieczności rozległego wycinania kanału przetoki zastosowali lekarze Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu. Placówka poinformowała, że były to pierwsze takie operacje w Polsce.
Rzeczniczka szpitala Zuzanna Pankros powiedziała w piątek PAP, że pierwsze dwa zabiegi lekarze przeprowadzili w czwartek. Pacjentami byli mężczyźni po 50. roku życia. Prawdopodobnie w piątek opuszczą szpital. Podkreśliła, że zabiegi przeprowadzone z użyciem nowej metody stanowią przełom w leczeniu tego trudnego schorzenia.
Przetoki okołoodbytnicze operowane nową metodą
Zabiegi operacyjne przetok okołoodbytniczych metodą wykorzystującą autologiczną bioaktywną matrycę fibrynową przeprowadzono na Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. Autologiczna bioaktywna matryca fibrynowa to rodzaj materiału, który tworzy się z własnej krwi pacjenta. Wspomaga on procesy biologiczne, tj. gojenie się tkanek.
Mniej powikłań po operacji
Nowatorska metoda, z powodzeniem stosowana w Europie Zachodniej, minimalizuje inwazyjność zabiegu i ryzyko uszkodzenia zwieraczy odbytu. Sprawia też, że rany szybciej się goją. Przetoka odbytu jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi pacjenci zgłaszają się do chirurga proktologa.
– Jest to patologiczny kanał, który łączy światło odbytnicy lub kanału odbytu z powierzchnią skóry, co prowadzi do nawracających, często ciężkich infekcji, bólu, a także ropnej lub krwistej wydzieliny. Najczęstszą przyczyną przetok jest infekcja wewnątrz kanału odbytu, choć mogą również występować w przebiegu chorób zapalnych jelit, np. w chorobie Crohna, czy stanowić powikłanie pourazowe i pooperacyjne – poinformowała Pankros.
Operacja przetoki odbytu, na czym polega?
Jeden z operowanych w Poznaniu mężczyzn zmagał się z problemem przez kilkanaście lat. Obaj pacjenci przyznali, że schorzenie bardzo utrudnia życie. Trudno jest siedzieć i prowadzić samochód. Można zapomnieć o jeździe rowerem czy o wyjściu na basen. Obaj też zachęcili osoby z podobnym problemem, by pokonali wstyd i wybrali się do lekarza. Zastosowana w Poznaniu metoda wykorzystuje autologiczną bioaktywną matrycę fibrynową bogatą w płytki krwi. Matrycę uzyskuje się z odwirowanej i odpowiednio przygotowanej krwi własnej pacjenta. Otrzymany w ten sposób preparat jest obojętny dla organizmu pacjenta, wspomaga gojenie przetoki, pozwalając na uniknięcie leczenia operacyjnego. Podczas gojenia się przetoki preparat jest stopniowo wchłaniany, a jednoczesne stosowanie antybiotyków zwiększa skuteczność leczenia tą metodą. (PAP)
rpo/ joz/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS