“Myślę, że dużą barierą jest mentalność lekarzy, my lekarze, jesteśmy wychowywani do tego, żebyśmy byli dzielni, ale dziś trzeba powiedzieć wprost skończmy z dzielnością lekarzy, zacznijmy mówić o wrażliwości, o tym, że mamy prawo, jako lekarze czuć się gorzej i po prostu chorować” – powiedział Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
W Dniu Walki z Depresją warto przypomnieć, że depresja może dotknąć każdego, również medyków. I również oni mierzą się z brakiem wsparcia, czasem także ze strony kolegów.
– Pomimo, że o temacie depresji i zaburzeń psychicznych mówi się coraz więcej, to lekarze zbyt często słyszą, również od swoich kolegów: “weź się w garść”,” dasz radę”
– mówi Łukasz Jankowski, prezes NIL i dodaje:
– Depresja jest chorobą, może być chorobą o ciężkim przebiegu, stąd też szczególnie środowisko medyczne powinno być uwrażliwione na występowanie depresji u osób z naszego otoczenia. Zawsze powinniśmy o tym mówić, a jeszcze częściej nie bać się sięgnąć po pomoc, jeżeli ten problem dotyczy samego lekarza.
Wsparcie psychologiczne dla medyków
Jak informuje prezes NIL:
– Są fundacje, które działają dla medyków, ale również samorząd lekarski poprzez izby lekarskie działa i organizuje opiekę, w tym opiekę psychologiczną, terapie dla osób, które tego potrzebują i które o to wystąpią.
Gdzie szukać wsparcia? Jedną z organizacji, która wspiera medyków oraz wszystkie osoby związane z systemem ochrony zdrowia, jest Fundacja Nie Widać Po Mnie.
W jednym z wywiadów Urszula Szybowicz, prezes Fundacji Nie Widać Po Mnie powiedziała:
Najbardziej zależy na tym, żeby medycy przestali bać się mówić o swoim zdrowiu i przestali odczuwać, że oni nie mogą powiedzieć, że mają gorszy dzień. Jak najbardziej mają prawo to powiedzieć. Mam nadzieję, że informacja o naszej pomocy będzie dla medyków drogowskazem, że są miejsca, gdzie mogą znaleźć pomoc. Nie muszą się tego bać i że tak naprawdę sięgając po pomoc, pomagają systemowi, pacjentom, ale przede wszystkim sobie, bo mają w pierwszej kolejności zadbać o siebie.
Więcej o wsparciu medyków pisaliśmy również w artykule:
Wypalenie zawodowe dotyka ponad 50 proc. medyków
Lekarzu nie musisz być dzielny
– Myślę, że dużą barierą jest mentalność lekarzy, my lekarze, jesteśmy wychowywani do tego, żebyśmy byli dzielni, ale dziś trzeba powiedzieć wprost skończmy z dzielnością lekarzy, zacznijmy mówić o wrażliwości, o tym, że mamy prawo, jako lekarze czuć się gorzej i po prostu chorować. W związku z tym nie jest żadnym wstydem zgłoszenie się po pomoc, a wstydem powinno być właśnie nie zgłaszanie się po pomoc i tkwienie w tym uporze i mówienie “jestem dzielny”
– mówi Łukasz Jankowski, prezes NIL i dodaje:
– Nie ma dzisiaj lekarza, który jest całkowicie odporny na różne kryzysy psychiczne. Za to każdy lekarz wie, że powinien szukać wtedy wsparcia i o tym również jest dzień walki z depresją.
Jestem człowiekiem, jestem lekarzem
Autor: Nina Nowak
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS