W tym roku to już dziesiąta, jubileuszowa edycja.
Krzysztof Muskalski: Idea się rozwija i to na skalę międzynarodową. Do tej pory w dziesięciu edycjach wzięło 375 lekarzy z 32 krajów świata, którzy nadesłali nam do tej pory blisko 6 tysięcy fotografii. Myślę, że jest to imponująca liczba. Z roku na rok zainteresowanie rośnie. W tym roku, przy okazji dziesiątego salonu, mamy też rekordową liczbę uczestników – 125 z 16 krajów świata. W tym roku nadesłano nam blisko tysiąc fotografii.
– mówi Krzysztof Muskalski, dr nauk medycznych, na co dzień okulista, ale i pasjonat fotografowania. Podczas tej edycji, po raz pierwszy zorganizowana została wystawa towarzysząca konkursowi. Medycy mogą pokazać się ze swoją pozazawodową pasją, często talentem i podzielić innymi niż medycyna zainteresowaniami. Ich praca bywa jednak obecna na zdjęciach.
Krzysztof Muskalski: Fotografie są bardzo różnorodne i to nas bardzo cieszy, bowiem pokazuje inwencję autorów – zarówno jeśli chodzi o tematykę, ale i techniki fotografowania. Również w zakresie fotografii medycznej, bo wydaje mi się, że to jest bardzo trudny temat do przedstawienia, ale tutaj mamy różne fotografie i prezentujące relacje lekarz-pacjent, scenki z życia szpitali, ośrodków medycznych, ale też prezentujemy fotografie z zakresu technik obrazowania medycznego w jakimś ciekawym, nawet artystycznym ujęciu.
W tym roku w konkursie zostały ogłoszone trzy tematy wiodące: fotografia podróżnicza, temat wolny oraz właśnie fotografia medyczna, dodaje okulista Krzysztof Muskalski.
Krzysztof Muskalski: W tym roku główna nagroda, statuetka Grand Prix, wędruje do Indii. Zwycięzcą został chirurg ortopeda z Kalkuty. On też jest takim ciekawym przykładem rozwijania pasji fotograficznej wśród lekarzy. Jest on również laureatem wielu uznanych, międzynarodowych konkursów fotograficznych i rzeczywiście, nadesłane przez niego fotografie w tym roku (…) W zasadzie jednogłośnie jury przyznało mi Grand Prix.
Zwycięzca otrzymuje statuetkę autorstwa częstochowskiego artysty rzeźbiarza Mariusza Chrząstka, który na każdą edycję tworzy nagrodę o unikalnym kształcie. W tej edycji konkursu brali udział uczestnicy z 16 krajów.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS