Z Ministerstwa Zdrowia zamiast konkretów częściej docierają do nas sygnały o kolejnej przepychance słownej o zabarwieniu politycznym; w środowisku medycznym narasta zniecierpliwienie – ocenia w rozmowie z PAP prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
“Wszyscy mieliśmy duże oczekiwania, a dziś można śmiało powiedzieć, że w środowisku medycznym narasta zniecierpliwienie” – powiedział Jankowski zapytany o to, jak ocenia dokonania rządu Donalda Tuska w sferze medycznej po 100 dniach jego funkcjonowania.
“Zdrowotne konkrety”, czyli jak rządowi Tuska poszła realizacja obietnic wyborczych w ochronie zdrowia
W jego ocenie, zamiast ważnymi rzeczami politycy zajmują się kampanią wyborczą, ale tłumaczą, że na zmiany potrzeba więcej czasu. W dodatku te obietnice, które zostały złożone przez Koalicję Obywatelską, tzw. 100 konkretów na sto dni – według Jankowskiego – “nie były oparte o realne możliwości ich spełnienia w tak krótkim czasie”.
“Słyszymy, że to nie jest dobry czas na zmiany, czy to w systemie ochrony zdrowia, czy w innych branżach. No właśnie, bo jest czas wyborczy, tymczasem ani pacjenci, ani lekarze w wyborach nie startują” – podkreślił.
Na plus minister zdrowia Izabeli Leszczynie szef NIL zaliczył dialog, jaki rozpoczęła ze środowiskiem medycznym, ale – jak zaznaczył – “ten dialog to za mało, bo na stole są konkretne projekty i konkretne oczekiwania, a my jesteśmy zniecierpliwieni tym, że z Ministerstwa Zdrowia zamiast konkretów częściej docierają do nas sygnały o kolejnej przepychance słownej o zabarwieniu politycznym lub też o tym, kogo odwołano i z jakiego stanowiska”.
“To nie posuwa systemu ochrony zdrowia do przodu, a pacjenci utknęli w kolejkach” – nie krył irytacji Jankowski. Dodał, że przez te 100 dni resort skupił się na zdrowiu prokreacyjnym kobiet.
Jak wskazał, środowisku lekarskiemu nie podoba się także to, iż nadal nie wiadomo, jaka jest strategia na odbudowę systemu, który jest trudny do modernizacji, “systemu, na którym naklejono już tyle łat i plastrów, tyle w nim pożarów gaszono, że jest mocno poturbowany”.
Łukasz Jankowski przyznał, że lekarze z niekłamanym zdziwieniem przyjęli deklarację szefowej resortu zdrowia, że składka zdrowotna zostanie obniżona.
“Przyznaję, że nieczęsto spotyka się ministra zdrowia, który mówi o obniżeniu nakładów zdrowotnych na swój resort” – powiedział. Zaznaczył, że teraz oczekuje “wiążącej deklaracji, że tych pieniędzy w zdrowiu będzie więcej”.
Prezes NRL wyliczył kolejne zaniechania rządu w kwestiach medycznych: środowisko liczyło na zniesienie obowiązku określania refundacji na receptach, czyli po prostu na ograniczenie biurokracji. Tak się na razie nie stało.
Ponadto, jak wskazał Jankowski, lekarze liczyli na wprowadzenie klauzuli wyższego dobra, co oznaczałoby koniec medycyny asekuracyjnej, kiedy to lekarz, zamiast zająć się porządnie pacjentem kieruje go na kolejne, niepotrzebne badania, marnując cenny czas tylko po to, żeby na wszelki wypadek mieć podkładkę, gdyby doszło do nieszczęścia i zjawiłby się prokurator.
“Ba, przedstawiliśmy resortowi nawet projekt zmian w ustawie, ale niestety, także w tym zakresie nic się nie wydarzyło” – zaznaczył. Powiedział też, że środowisko liczyło również na unormowanie sprawy kształcenia na kierunkach medycznych, które kształcą bez opinii albo z negatywną opinią Polskiej Komisji Akredytacyjnej. “Na razie widzimy ministra nauki, który jeździ po tych szkołach, które nie spełniają warunków, co odczytujemy jako próbę stworzenia gruntu medialnego pod pozostawianie tych szkół. Zniecierpliwienie narasta” – powtórzył.
Jak podał, na skutek tego zniecierpliwienia samorząd lekarski przejmuje pewne obowiązki, które powinno wykonywać Ministerstwo Zdrowia. “Na przykład staramy się pokazać strategię rozwoju systemu do 2040 roku. Dzisiaj chyba żaden Polak nie ma wątpliwości, że system wymaga głębokiej reformy, a Ministerstwo Zdrowia przez te 100 dni proponowało nam maleńkie zmiany w niektórych obszarach plus dialog, ale to zdecydowanie za mało” – zakończył.
Autor: Mira Suchodolska
Aktualizacja: 22/03/2024 10:20
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS