Kampanię Wspólne Święta pod hasłem „Buduj więzi – Święta spędź z bliskimi” organizuje Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. Partnerem trzeciej odsłony akcji jest Miasto Stołeczne Warszawa. Włączają się w nią także inne Izby Lekarskie. W szpitalach i przychodniach na terenie województwa mazowieckiego rozwieszane są plakaty z nazwą i hasłem kampanii, a w wersji elektronicznej są też na ekranach w środkach warszawskiej komunikacji miejskiej. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na samotność osób starszych, które na Święta są porzucane przez rodziny w szpitalach.
Prezes OIL Łukasz Jankowski podkreślał we wtorek na konferencji prasowej, że problem jest poważny i dotyka także praw obywatelskich oraz praw pacjenta, praw nas wszystkich, bo wszyscy kiedyś będziemy starzy i będziemy potrzebowali opieki. – A każdy z nas ma prawo do godnej opieki i godnego starzenia się – dodał.
– To mały krok do tego, aby opieka nad osobami starszymi w Polsce była lepsza. Społeczeństwo się starzeje i niedługo co trzecia osoba w Polsce będzie w wieku senioralnym – stwierdził.
Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz także podkreślał, że demografia jest nieubłagana, więc musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ten problem z czasem będzie coraz większy, będzie narastać. – Istnieje potrzeba stworzenia systemu opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób chorych i osób starszych. To powinno być przedmiotem debaty publicznej i politycznej. RPP deklaruje chęć rozpoczęcia takiej dyskusji, bo powinniśmy na poważnie zainicjować tę dyskusję – mówił.
Jak dodał, do biura RPP w ostatnich dniach wpłynął sygnał, że w Piekarach Śląskich wzrosła o 50 proc. liczba osób starszych przyjmowanych do szpitala. Dodał, że akurat w tym mieście funkcjonuje jeden z nielicznych oddziałów geriatrycznych.
Z kolei Andrzej Stefański z biura Rzecznika Praw Obywatelskich ocenił, że oddawanie osób starszych na święta do szpitala można uznać za pewną formę przemocy wobec nich. Według niego, w Polsce za mało się mówi o problemie przemocy wobec osób starszych. – W Polsce problem przemocy wobec osób starszych jest zamiatany pod dywan – dodał.
Marek Stopiński, wojewódzki konsultant medyczny w dziedzinie chorób wewnętrznych zwrócił natomiast uwagę na problem wsparcia socjalnego dla osób, które są samotne. – 20 lat temu oddziały internistyczne na święta pustoszały, a obecnie tego nie obserwujemy, mamy ciągły napływ chorych. Mamy olbrzymią grupę seniorów, których hospitalizujemy – mówił.
– Seniorzy to zwykle wielochorobowość, więc rzeczywiście rodziny mogą mieć problem z objęciem ich opieką, np. po jednym incydencie, gdy stan zdrowia pogorszy się – zaznaczył.
Piotr Irzyk ze Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe podał przykład programu opieki wytchnieniowej, który był realizowany w Warszawie. – Do rodziny przychodziła na kilka godzin opiekunka, aby opiekun mógł w tym czasie pozałatwiać swoje sprawy. Przychodziłem też ja jako pielęgniarz i zwykle zastawałem bardzo dobrze zaopiekowanego pacjenta i bardzo zmęczonego opiekuna z ogromnym poczuciem odpowiedzialności i niedbającego o swoje zdrowie – relacjonował. Jak mówił w obecnym systemie, często po wyjściu osoby starszej ze szpitala jej opiekun zostaje zupełnie sam z tą osobą. – Opiekunowie to osoby często 24 godziny przywiązane do łóżka obłożnie chorego – dodał.
Zwrócił uwagę, że część starszych pacjentów w szpitalu na święta, to też osoby, które same zgłaszają się do szpitala w tym okresie, bo nie chcą być same na święta.
Jak zwracali uwagę uczestnicy konferencji pewnym rozwiązaniem mogłyby być dzienne domy opieki medycznej czy stworzenie systemu opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób starszych.
BPO
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS