A A+ A++

Najpóźniej 3 lipca br. po raz ostatni skorzystamy z PLASTIKOWYCH słomek, talerzy, sztućców (widelce, noży, łyżek, pałeczek), mieszadełek do napojów, niektórych pojemników na żywność. To efekt dyrektywy jaką wprowadziła Unia Europejska jako element walki z zalewającymi świat odpadami plastikowymi


W 2021 r. żegnamy się z plastikowymi mieszadełkami, słomkami czy plastikowymi sztućcami. Na terenie całej Unii Europejskiej wchodzi właśnie w życie zakaz wprowadzania ich na rynek. Jeżeli ktoś poda nam jeszcze posiłek na plastikowym talerzu to tylko dlatego, że zalega on w restauracyjnym magazynie, ale czas na opróżnianie magazynów skończy się 3 lipca 2021 r.

Walka trwa od 2018 r.

Z rynku znikną jednorazowe sztućce, talerzyki i słomki. Wycofane zostaną także styropianowe kubki i opakowania na żywność. Produkty te są na tyle problematyczne, że nawet ich selektywna zbiórka nie pomaga w ograniczeniu ich ilości. Wiele z nich w ogóle nie trafia na składowiska, zanieczyszczają ekosystem i są prawdziwym zabójcą oceanicznej fauny. Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70% wszystkich odpadów morskich.

Walka z plastikiem w Unii Europejskiej przybrała na sile od 2018 r. Wówczas 4 lipca wszedł w życie tzw. Pakiet odpadowy. W marcu 2019 r. zatwierdzona została przez Parlament Europejski tzw. Dyrektywa Plastikowa.

Stopniowe wycofanie plastiku

Dyrektywa plastikowa to szereg przepisów, stopniowy wycofujących nieprzetwarzany plastik z produkcji na terenie UE. Jej najważniejsze założenia zakładają, że od 2021 r. wprowadzony zostanie zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku: patyczków higienicznych, sztućców (widelce, noży, łyżek, pałeczek), talerzy, słomek, mieszadełek do napojów, patyczków do balonów, pojemników do żywności i styropianowych kubeczków.

2025 r. rokiem zmian

Zgodnie ze wspomnianą dyrektywą w 2025 r. obowiązywać będą zupełnie nowe zasady wprowadzania do obrotu plastikowych opakowań. Nakrętki i wieczka z plastiku będzie można wprowadzić do obrotu jedynie pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników. Ponadto wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. – w 30% oraz, że poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77%, a do 2029 r. – 90%.

red.

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznajcie najważniejsze inwestycje planowane w Bieczu w tym roku!
Następny artykułNowe zatrzymania w sprawie Sławomira N., byłego ministra transportu