A A+ A++
Reklama

Wszystkie gminy powiatu legionowskiego oraz Starostwo Powiatowe organizują pomoc dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Przygotowywane są dary oraz miejsca noclegowe. Mieszkańcy powiatu aktywnie włączyli się w zbiórki, niektórzy zapewniają także schronienie uchodźcom.

Reklama

Starostwo Powiatowe w Legionowie w poniedziałek (28.02) rozpocznie zbiórkę produktów, które zostaną wysłane do ukraińskiego regionu Kosów w obwodzie Iwano-Frankowskim – to region partnerski powiatu legionowskiego. Starostwo otrzymało już listę niezbędnych na dzień dzisiejszy rzeczy. Są to:

  • dmuchane materace i poduszki,
  • śpiwory i karimaty,
  • komplety pościeli,
  • środki higieniczne.

– Od poniedziałku będziemy prowadzić zbiórkę wymienionych wyżej rzeczy. Osoby, które chciałyby przekazać potrzebne produkty, mogą dostarczyć je począwszy od poniedziałku 28 lutego 2022 do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (Legionowo, ul. Sikorskiego 11, budynek B, od strony ul. Fabrycznej) w godzinach 8.00 – 16.00. Prosimy wchodzić głównym wejściem i kierować się do sekretariatu. Uprzejmie prosimy o przynoszenie rzeczy nowych lub w dobrym stanie/niezniszczonych – czytamy w komunikacie Starostwa Powiatowego w Legionowie.

W środę (2.03) odbędzie się także spotkanie Konwentu Samorządowego Powiatu Legionowskiego. Podczas spotkania szefowie gmin i starosta ustalą szczegóły współpracy, aby jak najsprawniej skoordynować wspólne działania na miejscu i wysyłkę pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Jeśli firmy lub osoby prywatne z gmin powiatu legionowskiego chcą zaoferować swoją pomoc, mogą również skontaktować się z naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Legionowie – Januszem Głogowskim pod numerem tel. 665-150-844.

Pomoc uchodźcom z Ukrainy zapowiedziały także gminy powiatu legionowskiego. Jak ona wygląda?

Miasto Legionowo

– W Legionowie przyjęliśmy już około 25 uchodźców i spodziewamy się kolejnych. Mieszkańcy i instytucje zaoferowały do tej pory możliwość pobytu dla około 300 osób. Legionowianie przynoszą dary na zbiórkę, a lista wolontariuszy też stale rośnie – czytamy w opublikowanym w niedzielę (27.02) komunikacie Urzędu Miasta Legionowo. Urzędnicy miejscy informują także mieszkańców Legionowa, jak mogą pomóc uciekającym wojną Ukraińcom.

Pomoc lokalowa

Jak informuje legionowski ratusz, w tej chwili miasto dysponuje około 300 miejscami lokalowymi, w których schronienie mogą znaleźć obywatele Ukrainy. Są to zarówno lokale należące do gminy, jak i osób prywatnych. Oczywiście mile widziana jest dodatkowa pomoc w tym zakresie. Mieszkańcy, którzy są gotowi przyjąć uchodźców oraz osoby pomagające Ukraińcom w szukaniu schronienia proszone są o kontakt z Panią Justyną Borawską, kierownikiem Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej pod nr tel. 518970430.

Zbiórka dla uchodźców

Już od soboty (26.02) w ratuszu prowadzona jest również zbiórka darów. Będzie ona kontynuowana codziennie w godzinach od 8:00 do 22:00 do odwołania. Od wtorku ruszają zbiórki w Arenie i Poczytalni. Dary pozostawić można także w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej.

W każdym miejscu zbiórka prowadzona jest w innych godzinach. Zbiórka ta jest prowadzona we współpracy z PCK.

Co zbieramy?

Produkty nowe lub nienoszące śladów użytkowania:

  • koce,
  • śpiwory,
  • ręczniki,
  • pościel,
  • produkty higieniczne,
  • środki czystości i higieny osobistej,
  • środki opatrunkowe,
  • pieluchy,
  • środki bakteriobójcze itp.
  • żywność o przedłużonym terminie ważności,
  • ubrania (prosimy przynosić w opisanych torebkach, ułatwi to bardzo sortowanie),

*Informacja od OPS Legionowo, pomoc dla matek, które są w Hrubieszowie: na chwilę obecną potrzebna są:

  • jednorazówki (sztućce, miseczki, kubki),
  • zabawki, które dzieci zabierają ze sobą.
  • wózki, koce termiczne, termosy, środki opatrunkowe i do dezynfekcji, leki przeciwbólowe.

Zbiórka finansowa PCK

Zbiórkę pieniężną prowadzi m.in. PCK. Środki można wpłacać na numer konta 16 1160 2202 0000 0002 771 3060 z dopiskiem „Ukraina”.

Wolontariat

Urząd Miasta Legionowo zaprasza także osoby chętne do pomocy do przychodzenia w miejsca zbiórek i pomoc w sortowaniu darów. Ponadto osoby znające język ukraiński prosimy o zgłaszanie swojej chęci pomocy na adres e-mail [email protected] podając: numer telefonu kontaktowego oraz informacje na temat swojej dostępności).

Gmina Jabłonna

Jak informuje na Facebook’u wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski, gmina tworzy Korpus Ochotniczy Gminy Jabłonna. Wszystkie osoby, które pragną zaangażować się w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy proszone są o przesyłanie zgłoszeń na adres: [email protected] – Proszę o podanie miejsca zamieszkania i danych kontaktowych – to bardzo ważne dla koordynacji naszych działań. Z góry dziękuję i jesteśmy w kontakcie! – pisze do mieszkańców wójt Chodorski.

Prowadzona jest też zbiórka żywności, wody i środków czystości. W weekend rzeczy można było przywozić do hali sportowej w Chotomowie, ale odzew jest tak duży, że zabrakło na nie miejsca. Nowy magazyn aprowizacyjny („Magazyn Aprowizacyjny nr 2 Jabłonna”) został uruchomiony przy ul. Modlińskiej 105A w Jabłonnie (była szkoła–budynek z czerwonej cegły przy Kościele w Jabłonnie).

Gmina Jabłonna zapewniła już też schronienie pierwszym uchodźcom.

– Serce gminy Jabłonna bije od kilkudziesięciu godzin w hali OSIR w Chotomowie, gdzie w tej chwili przebywa 49 osób, które uciekły przed wojną. To przede wszystkim kobiety z małymi dziećmi. Są z nami. Bezpieczni. Kolejne osoby są w drodze – czytamy na profilu społecznościowym Gminy Jabłonna.

FB/ Gmina Jabłonna, 27.02.2022, godz. 16:55

Tworzymy nowy magazyn aprowizacyjny, bo wasza miłość, dobroć i współczucie (w postaci morza darów które przywozicie) nie mieści się już w hali sportowej w Chotomowie. Nowe miejsce jest już zapewnione i zostanie dzisiaj uruchomione.

Gmina Nieporęt

Specjalny apel z prośbą o pomoc mieszkańcom Ukrainy wystosował także wójt Nieporętu Sławomir Maciej Mazur. Jak czytamy w apelu, Gmina Nieporęt jest gotowa na przyjęcie i zaopiekowanie się ukraińską rodziną, która uciekając przed wojną obecnie opuściła Ukrainę i szuka schronienia. W tych tragicznych chwilach pragniemy nie tylko wyrazić solidarność z naszymi wschodnimi sąsiadami, ale również zapewnić, że jesteśmy gotowi do niesienia realnej pomocy.

Wójt Mazur zwraca się do mieszkańców z prośbą o wsparcie i pomoc w zbiórce przedmiotów codziennego użytku. Potrzebne są sprzęty do wyposażenia mieszkania oraz środki higieny osobistej. – Każdy, kto ma możliwość przekazania pomocy rzeczowej, bądź chce wesprzeć uchodźców wojennych z Ukrainy w inny sposób, proszony jest o kontakt z działem Promocji i Informacji Publicznej Gminy Nieporęt pod numerem tel. 22 767-04-46 w godzinach pracy urzędu lub przesłanie informacji na adres e-mail: [email protected] . Gmina Nieporęt zajmie się koordynacją zbiórki i działań pomocowych. Zapewniamy transport i odbiór przekazanego przez Was sprzętu – czytamy w apelu wójta Nieporętu.

Mieszkańcy nie zawiedli.

Miasto i Gmina Serock

Urząd Miasta i Gminy Serock uruchomił całodobowy telefon, pod którym mieszkańcy miasta i gminy mogą zgłaszać chęć pomocy uchodźcom. Numer telefonu to 22 782 88 06.

Pod podanym numerem mogą kontaktować się osoby które:

  • mogą przyjąć uchodźców z Ukrainy w swoich domach,
  • mogą wesprzeć tłumaczeniem na język ukraiński – (pomoc w miejscach przebywania uchodźców, pomoc w przygotowywaniu materiałów informacyjnych, itp.),
  • potrzebują pomocy dla bliskich z Ukrainy, które próbują dotrzeć do Polski,
  • mogą udzielić innego wsparcia obywatelom Ukrainy, którzy dotrą do Serocka.

Jak czytamy w informacji Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, podany wyżej numer telefonu (22 782 88 06) działa całą dobę. Zespół zarządzania kryzysowego jest w gotowości, aby na bieżąco reagować na zgłoszenia.

Seroccy samorządowcy informują również, że przygotowują na stronie internetowej urzędu zakładkę z informacjami dla obywateli Ukrainy, którzy będą przebywać na terenie gminy.

Na Facebook’u ratusz informuje o zakwaterowaniu pierwszych uchodźców oraz o zbiórkach.

Informacja dla serockich przedsiębiorców

Przedsiębiorców, którzy chcą zaoferować swoją pomoc serocki magistrat prosi o przesłanie takiej informacji mailowo, z podaniem jakie usługi i w jakiej formie możecie świadczyć: [email protected]

Gmina Wieliszew

Samorząd Wieliszewa przygotowuje 3 sale gimnastyczne wraz ze stołówkami, w których będą mogli przebywać uchodźcy – informuje wójt gminy Paweł Kownacki. – Uruchomiliśmy również zbiórkę na rzecz uchodźców wojennych, którzy będą przebywali na terenie Gminy Wieliszew. Informacje na stronie Internetowej, pod adresem https://zrzutka.pl/4bbtbg – dodaje wójt Kownacki. Pierwsi uchodźcy są już pod opieką gminy.

Zbiórka darów dla uchodźców

W hali sportowej w Wieliszewie, przy ul. Modlińskiej 65 oraz w La Tratorria Marcello & Giulia w Olszewnicy Starej, przy ulicy Warszawskiej zbierana jest żywność oraz koce. Będą one dostarczane na bieżąco na granicę ukraińską.

Chcesz pomóc uchodźcom? Przeczytaj, jak to zrobić

Wójt Gminy Wieliszew apeluje również do mieszkańców w kwestiach lokalowych. – Drodzy mieszkańcy, jeśli macie możliwość pomocy, możecie przyjąć pod swój dach potrzebujących obywateli Ukrainy, piszcie na gminny adres: [email protected] lub dzwońcie pod numery telefonów alarmowych 797 004 906 i 505464212 – czytamy w informacji wójta Wieliszewa. W mailu należy podać dane kontaktowe (email oraz numer telefonu komórkowego) oraz liczbę osób, jaką jesteście Państwo w stanie przyjąć do siebie.

Pod powyższym adresem mailowym mogą się również kontaktować osoby lub firmy, które chcą udzielić pomocy prawnej, językowej, innej merytorycznej lub operacyjnej.

Zbiórka PCK

W związku z wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

/red./

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJesteś pracodawcą i chcesz pomóc uchodźcom z Ukrainy?
Następny artykułZełenski ukraińskim Reaganem