Dobra informacja dla par z Mazowsza, które starają się o dziecko. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego program in vitro będzie realizowany do 2025 r. Ponadto na jego realizację w latach 2023-2025 wygospodarowano dodatkowe 10,5 mln zł. W sumie na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy 18 mln zł
Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego rozpoczął się we wrześniu 2019 r. Do dziś w ramach programu potwierdzonych zostało 228 ciąż i urodziło się 24 dzieci.
Jak zaznacza marszałek Adam Struzik program cieszy się dużym zainteresowaniem par starających się o dziecko.
– W ciągu pierwszego roku jego realizacji, zgłosiło się 1350 par, a do procedury zapłodnienia pozaustrojowego zakwalifikowano 779 par. Podmioty realizujące program przeprowadziły do tej pory 524 procedury zapłodnienia pozaustrojowego. To pokazuje, jak bardzo tego typu inicjatywy są dziś potrzebne. Nie da się też przecenić roli społecznej, jaką odgrywają.
Ogromne znaczenie programu z punktu widzenia mieszkańców Mazowsza dostrzega Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
– Liczba osób chętnych przekroczyła nasze oczekiwania. Dlatego podjęliśmy decyzję o wydłużeniu okresu realizacji programu o kolejne 3 lata i przyznaniu dodatkowych środków. Pozwoli to na dofinansowanie dodatkowych 1750 procedur in vitro.
Pierwsze dziecko
4 czerwca 2020 r. urodziło się pierwsze dziecko, które zostało poczęte w Gravidzie Sp. z o.o. w Płocku. Dziecko rozwija się prawidłowo, a jego rodzice są bardzo szczęśliwi. Lubi leżeć na brzuszku i obserwować, co dzieje się dookoła. Apetyt dopisuje, co widać po przyrostach na wadze. Rozpoznaje już głosy rodziców, uśmiecha się i zaczyna powoli gaworzyć.
Radna województwa mazowieckiego Wioletta Paprocka-Ślusarska podkreśla, że realizacja programu jest odpowiedzią na głos mieszkańców.
– Program in vitro przygotowany przez radnych koalicji od początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Nie mogliśmy więc pozostać obojętni na głosy, że powinien być kontynuowany i rozszerzany. Cieszymy się z decyzji zarządu województwa i trzymamy kciuki za kolejnych nowych mieszkańców Mazowsza.
Skuteczność metody zapłodnienia pozaustrojowego
Średnia skuteczność zabiegów in-vitro w Polsce wynosi ok. 35 proc. Wskaźnik dla programu wynosi ponad 40 proc. w tym[1]: Medi Partner Sp. z o.o. – 41 proc., Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. – 48 proc, Gravida Sp. z o.o. – 41 proc.
Więcej na temat programu i warunków uczestnictwa: https://www.mazovia.pl/zdrowie/riorytetowedziaaniawojewdztwamazowieckiegowobszarzezdro/program-polityki-zdrowotnej/zaplodnienie-pozaustrojowe–in-vitro/
[1] % liczony na podstawie analizy liczby przeprowadzonych procedur i liczby potwierdzonych ciąż.
Źródło: www.mazovia.pl
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS