Politycznie różni ich prawie wszystko. Łączy z pewnością jedno – umiłowanie Ojczyzny i historii. Czasem razem, czasami nie wiedząc o sobie nawzajem, działali na rzecz niepodległości Polski przez cały schyłkowy PRL. W większości prześladowani przez komunistyczną bezpiekę, zachowali się „jak trzeba”
26 maja w legionowskim Muzeum Historycznym uczestnicy tamtych wydarzeń świętowali imieniny osoby wyjątkowej dla historii Polski, ale i Legionowa, doradcy Prezydenta Rzeczypospolitej, pani Zofii Romaszewskiej.
Zbigniew i Zofia Romaszewscy w aktywną politykę włączyli się już w 1968 roku. Od 1976 uczestniczyli w akcji pomocy robotnikom represjonowanym po protestach czerwcowych w Ursusie i Radomiu. W październiku 1976 roku oboje stanęli na czele Biura Interwencyjnego KOR, które koordynowało pomoc represjonowanym. Rok później Zofia Romaszewska podpisała Deklarację Ruchu Demokratycznego – dokument programowy opozycji „korowskiej”. Po powstaniu we wrześniu Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” razem z mężem kierowała Biurem Interwencyjnym KSS „KOR”. W czasach “pierwszej” Solidarności oboje małżonkowie prowadzili Komisję Interwencji i Praworządności Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.
W czasie stanu wojennego Romaszewscy organizowali konspiracyjne warszawskie Radio „Solidarność”. Zofia Romaszewska wystąpiła jako spikerka już w pierwszej audycji nadanej 12 kwietnia 1982. 17 lutego 1983 za działalność opozycyjną skazana na karę 3 lat pozbawienia wolności, zwolniona na mocy amnestii w lipcu 1983. Od 1986 do 1989 działała w Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność”, którą kierował jej mąż. W tym czasie zacieśniają się też jej związki z Legionowem, które staje się jednym z kilku miast w Polsce, gdzie nadawało podziemne “Radio Solidarność”.
Liczne spotkania, wpierw organizacyjne, później także towarzyskie, szybko zacieśniły więzi i zbudowały przyjaźnie, które przetrwały dziesięciolecia. Imieniny znanej solenizantki stały się więc doskonałą okazją do wspomnień pomiędzy ludźmi niegdyś walczącymi w podziemiu demokratycznym, a dziś skupionymi głównie w stowarzyszeniu “Mała Ojczyzna”. Dla wielu z nich pewnym zaskoczeniem było odkrycie nieoczekiwanie bogatych zbiorów legionowskiego muzeum, które przy okazji mieli okazję zwiedzić.
p.k.
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS