A A+ A++

Działający przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Grodkowie Dział Edukacji Regionalnej zaprasza do odwiedzenia wyjątkowej wystawy ilustracji, poświęconej najciekawszym legendom z Grodkowa i okolic. Otwarcie nastąpi 11.03.2020 (środa).


Jak zaznaczają organizatorzy, większość mieszkańców mogła nie mieć okazji zapoznania się z legendami z regionu. Te najbardziej znane w Polsce, to „O smoku Wawelskim”, „Warszawska Syrenka” czy „Poznańskie Koziołki”. 

Pracujemy w bibliotece nad dostępem do materiałów i źródeł. Prezentację lokalnych legend mieliśmy w planach już od dawna, większa mobilizacja ze strony mojej i Marty Stopikowskiej pozwoliła zrealizować ten pomysł. Legendy są związane z Grodkowem i okolicą, jest ich dosyć sporo, my natomiast postanowiłyśmy wybrać jedenaście z nich – mówi Ewa Eliasz-Kożuch z Działu Edukacji Regionalnej MiGBP w Grodkowie.

Rysunki nie są kolorowe, wszystko zostało zrobione linearnym stylem. Myślę, że wybrałam z tych legend sceny, które mają kluczowe znaczenie, ale przy tym nie mówią o czym jest dana legenda. Szkice mają zachęcić, aby zapoznać się z treścią – wyjaśnia Marta Stopikowska, autorka rysunków przedstawiających „Legendy z Grodkowa i okolic” z Działu Edukacji Regionalnej MiGBP w Grodkowie.

Najbardziej znana legenda jest o „Kołaczu z posypką”, która nawiązuje do historii o krasnoludkach i biednej dziewczynie. Krasnoludki uczą ją, jak tworzyć wypieki – dodaje Ewa Eliasz-Kożuch.

Na ilustracjach pojawią się legendy, których tytuły mogą już co nieco zdradzić, ale ich treść zostanie zaprezentowana w trakcie wystawy. Na wystawie pojawią się legendy: „Śląski Kopciuszek”, „Kołacz z posypką”, „O winie z Wińska i grodkowskim piwie”, „Wskrzeszona sołtysowa”, „Tajemnicza misa z domu Amfta”, „Wieża mongołów pod Grodkowem”, „Biała pani w leśniczówce koło Grodkowa”, „Szelmowski hrabia Gaschin w Grodkowie”, „Grodkowskie Białe Kitle”, „Pokutny krzyż rycerza – rozbójnika”, „Śnieżyczki pod Grodkowem”.

W imieniu organizatorów zapraszamy do zwiedzania wystawy i lektury wybranych legend, „bo w każdej legendzie kryje się ziarno prawdy”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy przypadek koronawirusa na Dolnym Śląsku
Następny artykułFlesz 2020-03-06