Branża gastronomiczna również owiana jest ciekawymi historiami. Wśród wielu fascynujących hipotez, pojawiają się także te, opisujące powstanie soczystych i aromatycznych burgerów.
No właśnie, skąd w ogóle wzięła się ta słynna kanapka, którą znamy z oferty restauracji Burger King i która w Ameryce, każdego roku, zamawiana jest ponad 50 bilionów razy [1]?
Pierwszą, najpopularniejszą i najprawdopodobniej najbardziej prawdziwą legendą jest ta, głosząca historię Davis’a.
Według przekazywanych informacji, Fletcher był właścicielem niewielkiej restauracji w Teksasie. W okolicy dominowały tereny rolnicze, w związku z czym lokal bazował na okolicznych produktach – w tym na wołowinie.
W 1904 roku David wpadł na pomysł, aby położyć świeżo usmażony kotlet na kromkę chleba. Do tego kulinarnego eksperymentu dodał sporo majonezu, a następnie zasiadł do kolacji. Ku jego zaskoczeniu – połączenie to okazało się być tak doskonałym, że postanowił przedstawić je na targach międzynarodowych w St. Louis. Niedługo potem w kraju rozpoczęła się hamburgerowa gorączka, a inne, popularne lokale zaczęły prześcigać się w coraz to nowych kompozycjach.
Co prawda cała historia opiera się na ustnych przekazach i przypowieściach, ale jest na tyle wiarygodna i zgodna z danymi historycznymi, że legenda ta może mieć w sobie namiastkę prawdy.
Legenda druga opowiada historię braci, zamieszkujących Nowy Jork, w latach 80-tych XIX wieku. Według niej, w 1885 roku w Hamburgu, odbyły się targi, na których Charlie i Frank Menches[2] sprzedawali własnoręcznie robione kiełbaski. Zainteresowanie ich stoiskiem było zaskakująco duże, na skutek czego zapas kiełbasek skończył się dużo szybciej niż pierwotnie przypuszczali. Sytuacja wymagała wiec improwizacji. Jeden z braci wpadł na pomysł, aby przygotowane wcześniej mięso mielone grillować, a następnie podawać w formie kanapek.
Gdy klienci pytali o produkt, bracia Menches mieli nazywać go “nowym przysmakiem z Hamburga” (na cześć miasta, w którym się obecnie znajdowali). Termin ten wymyślili na poczekaniu, udając, że ta improwizacja jest starannie przemyślaną strategią. Niedługo po tym, bracia zyskali ogromną popularność, tworząc ostatecznie sieć burgerowni w północno-wschodniej części Ohio. Co ciekawe – inna legenda głosi, że Ci sami bracia wynaleźli także wafelki do lodów. Cóż za kreatywność!
Trzecia, “burgerowa” legenda, opowiada zdarzenia z 1990 roku. Według niej, w jednej z restauracji Louis Lunch, która znajdowała się w New Haven, pojawił się zniecierpliwiony gość. Biznesmen oczekiwał natychmiastowej obsługi, jasno zaznaczając, że nie ma czasu na posiłek. Zapytał więc o szybką przekąskę, którą może wziąć na drogę. Właściciel lokalu – Louis Lassen – był całkowicie zaskoczony tym zamówieniem. W standardowym menu nie miał niczego, co wpisywałoby się w oczekiwania nerwowego klienta.
Mając presję czasu, Lassen włożył w dwa tosty wcześniej ugrilowane mięso mielone [4]. Dodał do niego parę dodatków, polał sosem i wręczył klientowi. Okazało się, że ta propozycja była prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Niedługo potem pierwotna wersja burgera na stale zagościła w restauracyjnym menu.
Za tą wersją przemawia argument samej restauracji. W lokalnych czasopismach i artykułach z początku XX wieku, znajdziemy wiele wywiadów i informacji, potwierdzających, że to właśnie Lassen wynalazł pierwszego burgera.
Ostatnia legenda jest najbardziej magiczna, nieprawdopodobna i… uwielbiana przez środowisko gastronomiczne. Cała historia miła mieć miejsce w 1885 roku w Seymour, kiedy to piętnastoletni Charlie [3] dorabiał na targowisku, jako sprzedawca klopsów.
Niestety oferta menu i samo targowisko nie cieszyło się zbyt dużym uznaniem – wiele produktów traciło na świeżości, a mięso regularnie się psuło. Pomysłowy 15-latek zasugerował zmianę, umieszczając klopsy pomiędzy dwoma kromkami chleba. Ku jego zaskoczeniu – unowocześniona kanapka zyskała spore zainteresowanie, a chłopiec został okrzyknięty “hamburgerowym Charlie”. Co ciekawe – w Seymour znajduje się pomnik legendarnego nastolatka.
Bez względu na to, która historia jest prawdziwa, bezsprzecznie możemy uznać, że pojawienie się hamburgera zrewolucjonizowało całą branżę gastronomiczną. W końcu, kto z nas nie lubi klasycznego Whoppera z dużą porcją chrupiących frytek?
Bibliografia
[1] United States Department of Agriculture (USDA), 2020
[2] Obituary: Charles Menches.. The New York Times. October 5, 1951
[3] Heuer, Myron (October 12, 1999). “The real home of the hamburger”. Herald & Journal. Retrieved March 24, 2008
[4] New York Magazine – Google Boeken. May 16, 1977. Retrieved October 27,2013
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS