A A+ A++

Tegoroczna odsłona Innych Brzmień planowana jest 24-27 czerwca. – Liczymy na to, że skoro udało się nam spotkać na żywo w ubiegłym roku, to nie inaczej będzie tym razem. Od lat staramy się zamieniać na czas festiwalu Lublin w niekwestionowaną stolicę muzyki. Ten międzynarodowy wymiar i różnorodność krajów, kultur, tradycji i gatunków stały się domeną Innych Brzmień i mamy nadzieję, że wirus tego planu nam nie pokrzyżuje – mówi Agnieszka Wojciechowska, dyrektor programowa lubelskiej imprezy.

Rosnąca sztuczna inteligencja

Jedną z gwiazd będzie niemiecki duet Mouse on Mars. Jan St. Werner i Andi Toma od blisko 30 lat tworzą z powodzeniem własny muzyczny język, bazujący na eksperymentach brzmieniowych, rytmicznych i harmonicznych. Ich muzykę ze względu na dobór instrumentów klasyfikuje się jako elektroniczną, ale niemieccy artyści mają w dorobku ogromną paletę barw i brzmień.

– To jeden z najważniejszych zespołów poszukujących na alternatywnej scenie elektronicznej. Ich koncert będzie jednym z najmocniejszych punktów festiwalu – zapewnia Rafał Chwała, dyrektor artystyczny IB.

Mouse On MarsMouse On Mars Materiały prasowe/ Nicolai Toma

W Lublinie muzycy zaprezentują m.in. utwory z wydanej na początku roku płyt “AAI” (Anarchic Artificial Intelligence). Jest ona odzwierciedleniem ich fascynacji nową technologią. Nad tworzeniem albumu pracowali z pisarzem i naukowcem Louisem Chude-Sokei oraz zespołem programistów i ekspertów. Wspólnie spróbowali odzwierciedlić „dźwięk rosnącej, uczącej się i mówiącej sztucznej inteligencji”. – Maszyny mogą otworzyć nowe koncepcje życia i poszerzyć nasze definicje bycia człowiekiem” – mówi Werner. Na “AAI” granica między człowiekiem a komputerem wyraźnie się zaciera. 

Premierowe koncerty polskich artystów

Ważną część programu stanowić będą występy artystów z Polski. – Przygotowaliśmy zestaw premier i koncertów, które będą pierwszymi występami artystów po wielomiesięcznej przerwie – mówi Wojciechowska.

Do Lublina ze swoją nową solową płytą przyjedzie Hubert „Spięty” Dobaczewski, wokalista, gitarzysta i lider zespołu Lao Che. Jak czytamy w materiałach prasowych, kwintesencją płyty „Black Mental“ jest mroczny układ manipulacji jednostką i społecznością, ucieczką od wolności w nieświadome, ale dobrowolne realizowanie celów manipulatora.

Premierowy materiał zaprezentuje też WaluśKraksaKryzys. To projekt dwudziestopięcioletniego chłopaka z podkrakowskiej Skały, nazywany gitarowym objawieniem 2019 roku. “Jest w tym, co robi, triumfujący i żałosny zarazem, jednocześnie bezczelny i zagubiony. Pewnie na kolejnym materiale będzie dojrzalszym artystą, liczę na to, że będziemy z niego mieli pożytek przez lata, ale tak wybuchowej mieszanki gówniarstwa i geniuszu zwykle nie udaje się dwa razy przyrządzić” – pisze w “Wyborczej” Jarek Szubrycht.

WaluśKraksaKryzysWaluśKraksaKryzys Artur Rawicz

Warto zwrócić też uwagę na koncert duetu stworzonego przez Włodiego – jednego z założycieli Molesty oraz 1988, czyli Przemysława Jankowiaka z grupy Syny.

Goście ze Wschodu

Stałym punktem festiwalu jest prezentacja dorobku niezależnych wytwórni fonograficznych. W tym roku wybór padł na rodzimą oficynę Instant Classic, z której wywodzi się m.in. zaproszona do Lublina grupa Dynasonic. W ramach prezentacji wytwórni odbędą się spotkania, prezentacje wizualne oraz koncerty.

Na Innych Brzmieniach nie zabraknie też najciekawszych artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego. Zagrają m.in. MaDMApper (pochodzący z Mińska artysta dźwiękowy i wizualny), Pokaz Trio (ukraińskie trio instrumentalne, łączące melodie zakorzenione w słowiańskim folku z muzyką współczesną) oraz Sherpa The Tiger (pochodzący ze Lwowa kwartet, łączący ambient, jazz, funk oraz utrzymaną w duchu retro elektronikę). W tym roku usłyszymy też shishi, czyli surfrockowe żeńskie trio z Wilna, które reprezentuje autorski styl „zero waste trash music” z silnymi wątkami feministycznymi oraz ekologicznymi.

Pozamuzyczne Inne Brzmienia

Program festiwalu uzupełniają wydarzenia pozamuzyczne, takie jak pokazy filmowe (m.in. polska premiera „Truth to Power” w reż. Garina Hovannisiana, dokumentu o życiu i społecznym zaangażowaniu Serja Tankiana, wokalisty i współzałożyciela grupy System of a Down), wystawy fotografii i plakatów oraz autorski program edukacji muzycznej – Małe Inne Brzmienia.

Na festiwalową publiczność czekają też premiery literackie. W tym roku portfolio Wschodniego Expressu powiększy się o kolejnych siedem tytułów: Andrij Lubka „Twoje spojrzenie, Cio-Cio-San”, Kateryna Babkina „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”, Zoltán Mihály Nagy „Szatański Pomiot”, Wasyl Słapczuk „Ten sam kurz drogi”, Juris Kronbergs „Wilk Jedno Oko”, Uładzimir Arłou „Porucznik Piatrowicz i chorąży Duch” oraz Marius Burokas „Tu mieszkał Jonasz”.

Program:

Czwartek 24 czerwca

  • Dynasonic
  • Prezentacja Wytwórni: Instant Classic

Piątek 25 czerwca

  • Włodi/1988
  • Mouse on Mars
  • MaDMApper

Sobota 26 czerwca

  • WaluśKraksaKryzys
  • Sherpa the Tiger
  • Spięty

Niedziela 27 czerwca

  • Pokaz Trio
  • shishi

Wkrótce poznamy kolejnych artystów, którzy dołączą do programu Innych Brzmień.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułReakcja strażników granicznych pozwoliła uniknąć pożaru traw i lasu
Następny artykułAKSON – z troską o czworonożnych przyjaciół