A A+ A++

Limanowa. Pierwsza edycja Beskid Jazz & Folk Festival przeszła już do historii. Gwiazdą wydarzenia był legendarny amerykański perkusista, kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista i producent muzyczny – Mino Cinelu.

Pierwszego dnia festiwalu, w piątek (23 września) w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury o godzinie 19:00 odbył się klimatyczny wieczór z jazzem na znakomitym poziomie w wykonaniu Marceliny Gawron wraz z wybitnymi instrumentalistami. Adam Jarzmik (fortepian), Piotr Narajowski (kontrabas) oraz Sebastian Kuchczyński (perkusja) zagrali w towarzystwie wybitnego polskiego trębacza jazzowego – Piotra Schmidta. W programie znalazły się autorskie utwory z pierwszego krążka wokalistki „Notes of life” w aranżacjach Adama Jarzmika oraz niespodzianki.

Natomiast w sobotę (24 września) o godzinie 19:00 odbyło się główne wydarzenie Beskid Jazz & Folk Festival – koncert Mino Cinelu & Surreal Players ze specjalnie przygotowanym repertuarem, inspirowanym muzyką regionalną Beskidu Wyspowego.

– Koncert rozgrzał scenę Limanowskiego Domu Kultury do czerwoności. Legendarny amerykański perkusista, kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista i producent muzyczny wspólnie z Krystianem Jaworzem (fortepian) i Magdaleną Plutą (wiolonczela) zaczarowali publiczność – informują organizatorzy. – Ten niezwykły wieczór był okazją do pokazania, że jazz może zabrzmieć wszędzie: w piosence ludowej, w bluesie, w klasyce… Podczas koncertu nie zabrakło też niespodzianek, jak gościnny występ Agata Kulis Music, która zaśpiewała razem z Mino Cinelu.

Mino Cinelu (perkusjonalia), który wystąpił w stolicy Beskidy Wyspowego, współpracuje od początku lat 80. z takimi gwiazdami, jak Sting, Miles Davis, Weather Report, Herbie Hancock, Peter Gabriel, Stevie Wonder, Lou Reed, Dizzy Gillespie, Pat Metheny, Kate Bush, Branford Marsalis, Earth, Wind & Fire.

Duet Surreal Players stworzony przez Magdę Plutę (wiolonczela) oraz Krystiana Jaworza (fortepian) gra kompozycje autorskie, śmiało łącząc w nich elementy stylistyczne jazzu, folku, muzyki ilustracyjnej, klasycznej i eksperymentalnej. Surreal Players rozpoczęli wspólną działalność, posiadając już ciekawe artystyczne dokonania, takie jak udział w nagraniach dla Polskiego Radia i prestiżowej nowojorskiej wytwórni TZADIK, współpraca z wybitnymi artystami reprezentującymi różnorodne gatunki muzyczne (Zbigniew Preisner, Pudelsi, Bester Quartet, Max Klezmer Band, Samech) oraz występy na renomowanych festiwalach: Palm Jazz Gliwice, TZADIK Poznań Festiwal, Klezmore Festival Vienna, Stanser Musiktage – Stans Swiss, Warsaw Summer Jazz Days.

(Fot.: LDK)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbrodniarze Trzeciej Rzeszy – Piękna Bestia
Następny artykułPomysły tak dobre, że aż szkoda, że nie są bardziej powszechne XIV