Coś, co na początku obecnej rundy wydawało się niemożliwe, stało się faktem. Chłopcy Akademii Piłkarskiej Lechii Tomaszów Mazowiecki z rocznika 2008 trenera Wiesława Żmudy awansowali do Centralnej Ligi Juniorów (CLJ). W sobotę 25 czerwca Lechia zremisowała w Białymstoku w rewanżowym spotkaniu z drużyną MOSP Białystok 2:2 i tym samym zapewniła sobie udział w rozgrywkach . Jest to historyczny awans, gdyż nigdy w historii Klubu żadna drużyna młodzieżowa nie zagrała na tym poziomie rozgrywkowym.

Tym samym spełniły się najskrytsze marzenia Trenera oraz zawodników. Droga na ten piłkarski szczyt była niezwykle trudna i wymagała ogromnego poświęcenia, niesamowitego stresu i niezwykle ciężkiej pracy. Jednak efekty tej pracy przyniosły ogromny sukces i satysfakcję, którą trudno jest wyrazić w słowach. Jest to również doskonała promocja Lechii i naszego miasta. Lechia udowodniła, że nie tylko największe kluby w Polce mogą grać w CLJ, nie tylko kluby, które nieustannie wzmacniają się zawodnikami kosztem mniejszych klubów, między innymi takich jak Lechia. Nasz Klub udowodnił, iż ciężka i systematyczna prac może również przynieść taki sukces. Większość chłopców z tej drużyny trenuje w Lechii od 5 lub 6 roku swojego życia. Trener Wiesław Żmuda przejął Drużynę od sierpnia 2019 roku i przez trzy lata ciężkiej pracy doprowadził do obecnych sukcesów.

Droga do CLJ była niezwykle trudna. Drużyna Lechii z rocznika 2008 po zajęciu drugiego miejsca w I lidze wojewódzkiej wywalczyła sobie prawo gry w barażach. Widzew Łódź, pomimo zajęcia pierwszego miejsca w lidze, nie mógł w nich uczestniczyć ze względu na spadek swojej drużyny z rocznika 2007.  Lechia natrafiła na drużynę MOSP Białystok, która została zwycięzcą I ligi w województwie podlaskim. Drużyna ta w swojej lidze spisała się znakomicie, odniosła 12 zwycięstw, poniosła tylko jedną porażkę i jeden mecz zremisowała. Pokonała między innymi takie drużyny jak Talent Białystok i Jagiellonię Białystok.

W pierwszym z meczy barażowych Lechia spisała się znakomicie i pokonała drużynę MOSP 3:1. Wielki udział w tym zwycięstwie mieli kibice, którzy wyjątkowo tłumnie stawili się na meczu i bardzo żywiołowo dopingowali Drużynę Lechii. Mecz rewanżowy odbył się w sobotę 25 czerwca w Białymstoku. Od początku drużyna MOSP dążyła do szybkiego odrobienia strat i już w 16 minucie objęła prowadzenie. Zaledwie kilka minut później Lechia wyrównała po trafieniu Karola Świątka (asysta Jakub Szewczyk) i taki wynik utrzymał się do końca pierwszej połowy meczu.

Kilka minut po rozpoczęciu drugiej połowy zawodnicy MOSP strzelili kolejnego gola. Jednak drużyna Lechii pokazała charakter i zaledwie po minucie gry ponownie wyrównała wynik meczu, a strzelcem wyrównującego gola był Jakub Rzymkowski (asysta Leon Krakowiak). Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 2:2 i to drużyna Lechii mogła się cieszyć z awansu do CLJ. Pomimo ogromnego zmęczenia zawodnicy Lechii oraz wierni kibice Drużyny, którzy udali się do Białegostoku, długo świętowali na płycie boiska ten ogromny sukces.

Wywalczony awans do CLJ umożliwi Drużynie Wiesława Żmudy grę na najwyższym krajowym szczeblu rozgrywek piłkarskich. Lechia zagra w lidze z takimi drużynami jak: AKS SMS  Łódź, ŁKS Łódź, UKS Varsovia, Wisła Płock, Jagiellonia Białystok, Polonia Warszawa i Legia Warszawa.

Udział w tym wielkim sukcesie Lechii miała grupa utalentowanych młodych piłkarzy z rocznika 2008: Mikołaj Mieszczankowski, Piotr Podlecki, Wiktor Pasierb, Jakub Szulowski, Michał Pustelnik, Bartłomiej Krawczyk, Leon Krakowiak, Maciej Bielejewski, Karol Świątek, Patryk Kałwa, Mateusz Sarlej, Kacper Król, Maciej Biegun, Dawid Słoń, Mikołaj Kania, Jakub Zając, Jakub Szewczyk, Jakub Mączyński, Jakub Rzymkowski, Oliwier Sobczyk. Kierownik Drużyny – Mariusz Sobczyk. Nie byłoby tego sukcesu bez wsparcia młodszych zawodników z Drużyny Lechii 2009 Radosława Wilczyńskiego: Kamila Konewki, Stefana Adamusa i Bartłomieja Chyba. Nie można również zapomnieć o wielkim udziale Krzysztofa Barana, który jest trenerem bramkarzy, a w trakcie meczy barażowych aktywnie wspomagał Trenera Wiesława Żmudę.

nie udałoby się ro wszystko bez ogromnego zaangażowania i wsparcia rodziców tych młodych zawodników, którzy wiernie kibicowali Drużynie, nie tylko w meczach w Tomaszowie, ale również jeździli z Drużyną na wszystkie mecze wyjazdowe. Zawodnicy oraz Trener dziękują również wszystkim pozostałym kibicom za ich „gorący” doping, sponsorom Drużyny, działaczom i trenerom Lechii za ich trud i zaangażowanie w rozwój Drużyny.