Podczas uroczystej gali, na której ogłoszono zwycięzców „Leaders of the Future” Paweł Zielewski, redaktor naczelny „Forbes” wiele razy podkreślił, że lista ta jest efektem bardzo emocjonalnego podejścia do byłych, obecnych i przyszłych bohaterów tekstów magazynu. I docenienia, czasem niewidocznej, wewnętrznej siły, wiary w sukces oraz potencjału laureatów jako uczciwych, transparentnych, przekonujących przywódców. Kim są liderzy?
Biofarmacja i genetyka
Jednym z laureatów został prof. Piotr Garstecki, należący do najzdolniejszych chemików swojego pokolenia jest współtwórcą Scope Fluidics. Firma powstała w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Miniaturowe urządzenia laboratoryjne umożliwiają wykonanie natychmiastowych badań w miejscu pobrania próbki. W obliczu pandemii Scope Fluidics na bazie swojej platformy PCR|ONE przystąpił do prac nad szybkimi testami wykrywającymi wirusa SARS-CoV-2.
Genomtec ID, czyli system diagnostyczny mający umożliwić szybką analizę genetyczną próbek (nawet w 15 minut) w dowolnym miejscu opieki nad pacjentem to z kolei najważniejszy produkt firmy Genomtec – założonej przez Mirona Tokarskiego, absolwenta Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Kolejny „Leader of the Future” jeszcze na studiach dostał pierwsze zlecenie od prokuratury, dotyczące zweryfikowania zgodności profilu genetycznego liścia dębu z kieszeni ofiary przestępstwa profilem liści z pobliskiego parku.
Kolejny laureat, prof. Piotr Trzonkowski badał na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym rolę komórek TREG w chorobach autoimmunologicznych. Obecnie jego start-up Poltreg pracuje nad ich wykorzystaniem w walce z cukrzycą i stwardnieniem rozsianym.
Laureatką jest także dr hab. Anna Wójcicka – genetyk, menedżerka innowacji, autorka publikacji na temat nowotworów człowieka. W 2015 r. była jednym ze współzałożycieli Warsaw Genomics, które już dwa lata później opracowało tanią metodę badania, czy posiadamy gen zwiększający ryzyko zachorowania na raka. W Polsce takie geny ma posiadać, według szacunków firmy, ok. 600 tys. osób.
Kolejny „Leader of the Future”, dr Filip Jeleń, po uzyskaniu doktoratu z inżynierii białek na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, trafił do Instytutu Medycyny Molekularnej Centrum Medycznego Uniwersytetu w Teksas … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS