A A+ A++

Źródłem śnieżnych zsuwów są potężne nawisy tworzące się na grani – tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. I dodaje, że lawiny często schodzą z północnego stoku Cergowej.

Cergowa to trójgarbny szczyt w Beskidzie Niskim, o wielu atrakcjach krajoznawczych, takich jak jaskinie, staw poosuwiskowy zwany Morskim Okiem czy źródełko Złota Studzienka ze słynną kapliczką św. Jana z Dukli. Zimą, dla wędrujących grzbietem Cergowej, widok śnieżnych nawisów to spora atrakcja.

W tym roku w kilku miejscach na północnym stoku góry pojawiły się całkiem spore lawiny deskowe, które mogą być zagrożeniem dla wędrujących żółtym szlakiem z Dukli – mówi Dominik Jagieła, podleśniczy z Nadleśnictwa Dukla i jednocześnie ratownik Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Dodaje, że w tego typu górach, jak Beskid Niski, zdarza się to wyjątkowo rzadko. – Ale Cergowa ma swoją specyfikę – zaznacza.

Dominik Jagieła w 2016 roku wraz z Karoliną Kiwior i Rafałem Jakubowiczem z GOPR Bieszczady, zainwentaryzowali dwie lawiny o długości prawie 80 metrów, z których jedna miała blisko 3200 metrów kwadratowych powierzchni.

Nie zbliżajmy się do nawisów śnieżnych uformowanych na Cergowej poprzez wiatry fenowe, gdyż możemy wywołać sporych rozmiarów lawinę – przestrzega Dominik Jagieła.

tom
zdjęcia: Dominik Jagieła

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułApple odzyskało po pięciu latach palmę pierwszeństwa na rynku smartfonów
Następny artykułDisney wprowadził ostrzeżenia przed odcinkami “Muppet Show”