IBRiS na zlecenie Radia ZET zapytał Polaków o zdanie na temat podwyższenia cen “małpek”. Większość z nich pozytywnie odniosła się do ostatniej rządowej propozycji – odpowiedź “zdecydowanie tak” wybrało 33,7 proc., a “raczej tak” 23,3 proc. badanych.
Co trzeci ankietowany jest przeciwny takiemu rozwiązaniu – opcję “zdecydowanie nie” wybrało 9,2 proc. badanych, a “raczej nie” 25,2 proc.
Z kolei 8,6 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź “nie wiem/trudno powiedzieć”.
Rośnie sprzedaż “małpek”. Większość Polaków “za” podwyższeniem cen
Za podwyższeniem cen “małpek” – jak wskazuje IBRiS – są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 50 proc. kobiet wybrało odpowiedź “zdecydowanie tak”, a 17 proc. “raczej tak”.
Mężczyźni także stwierdzili, że tzw. małpki powinny być o wiele droższe, jednak jest ich trochę mniej. “Zdecydowanie tak” wybrało 17 proc. mężczyzn, a “raczej tak” wybrało 31 proc. Przeciwnym takiemu rozwiązaniu jest 28 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn.
Sondaż na zlecenie Radia Zet został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 26-27 lipca metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1067 osób.
Ministerstwo Zdrowia chce wyższej akcyzy na alkohol
Na ostatniej konferencji prasowej Izabela Leszczyna powiedziała, że podwyższenie opłat to w tym momencie jedyna droga do eliminacji zakupu tzw. małpek. Ze względu na unijne dyrektywy opakowaniowe, nie można wycofać ich całkowicie ze sprzedaży.
– Mój cel jest taki, aby dodatkowa opłata nałożona na te niewielkie opakowania była zdecydowanie wyższa – dodała Izabela Leszczyna.
Stwierdziła także, że Ministerstwo Finansów powinno znacząco zwiększyć akcyzę na alkohol i papierosy. Andrzej Domański przyznał niedawno, że rosnąca sprzedaż “małpek” jest niepokojąca i rozmawiał kilkukrotnie z minister Leszczyną o podwyższeniu akcyzy.
Na razie Ministerstwo Finansów skupiło się na papierosach. Podwyższona akcyza będzie obowiązywać już od 2025 roku i obejmie wszystkie wyroby tytoniowe włącznie z e-papierosami i niezbędnymi dla nich płynami. Akcyza na papierosy wzrosłaby o 25 proc., na tytoń do palenia – o 38 proc., na wyroby nowatorskie – o 50 proc. a na płyn do e-papierosów – o 75 proc.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS