A A+ A++

Uchodźcy mają prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i przyjmowani są m.in. w przychodniach Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni pomagają także w formie wolontariatu w punkcie recepcyjnym w dawnym Tesco. Jednak medyków już wcześniej brakowało, a teraz bez dodatkowych rąk do pracy odpowiednie zadbanie o wszystkich pacjentów będzie graniczyło z cudem.

Chełmscy medycy od lat apelują o systemowe rozwiązania w służbie zdrowia, w której jest luka pokoleniowa i brakuje nowej kadry. Jeśli decydenci o tym nie pomyślą, za parę lat nie będzie miał kto leczyć. Wielu chełmskich lekarzy, także z Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie jest już w wieku emerytalnym, ale wciąż pracują, bo brakuje młodych, którzy zastąpiliby ich.

Nie ma tygodnia, aby do naszej redakcji nie dzwonili rozżaleni chełmianie, zwracając uwagę, jak trudno jest dodzwonić się i zarejestrować się do różnych przychodni i na wizyty do specjalistów. Medycy odpowiadają, że potrzeba więcej rąk do pracy i koło się zamyka. Teraz sytuacja związana z kolejkami i przyjmowaniem pacjentów w chełmskich – i nie tylko – przychodniach może się jeszcze bardziej skomplikować. Do świadczeń zdrowotnych uprawnieni są też uchodźcy i pacjentów jest więcej.

Mariusz Żabiński, dyrektor MSP ZOZ w Chełmie, potwierdza, że uchodźcy przyjmowani są także w miejskich przychodniach przy ul. Wołyńskiej i Połanieckiej. Dyrektor Żabiński zaangażowany jest jednocześnie w koordynację działań w punkcie medycznym w Centrum Pomocy Humanitarnej w byłym Tesco przy ul. Lwowskiej. Pracy dla medyków jest tam mnóstwo, bo na miejscu cały czas przebywa średnio po kilkuset uchodźców. Jedne grupy odjeżdżają, a na ich miejsce przyjeżdżają kolejne. Ciągła rotacja oznacza konieczność stałych porad udzielanych na miejscu przez medyków.

Na szczęście, do pomocy przyjechali też medycy z innych części kraju i nie tylko. Dyrektor Żabiński mówi, że punkt medyczny w byłym Tesco wspomagają pielęgniarki MSP ZOZ. Tamtejsi lekarze też w nim działają, ale poza dyżurami i w formie wolontariatu, bo trzeba przecież zapewnić ciągłość usług świadczonych w samych przychodniach, gdzie przybyło pacjentów. Dyrektor Żabiński informuje, że ekipa medyczna, która opiekuje się uchodźcami w punkcie w dawnym Tesco, liczy do 7 osób, a non stop przebywa tam minimum 3 medyków.

– Są to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni nie tylko z naszych okolic, ale innych części kraju, a także z Niemiec, Stanów Zjednoczonych – mówi dyrektor Żabiński. – Najczęściej pomocy potrzebują najmłodsi. Dzieci są przeziębione, cierpią na bóle brzucha, wymioty. Z kolei dorośli borykają się z nadciśnieniem, problemami kardiologicznymi.

Dyrektor Żabiński mówi, że medycy-wolontariusze są bardzo potrzebni. Brakuje zwłaszcza pediatrów. Pracownicy chełmskiego MSP ZOZ pilnie śledzą wszystkie ogłoszenia, także od ukraińskich lekarek szukających pracy w naszej okolicy. Gdy tylko jedno z takich ogłoszeń pojawiło się na fejsbukowym profilu, od razu je wypatrzyli. Ale okazało się, że lekarka chciałaby pracować w Lublinie. W chełmskim MSP ZOZ gotowi są przyjąć nowych lekarzy rodzinnych, pediatrów w każdej chwili. Zresztą, takie poszukiwania i rekrutacja prowadzona jest od kilku lat. Tylko, że teraz to szczególnie pilna sprawa.

Spod parkingu przy byłym Tesco przy ul. Lwowskiej 24, w którym teraz jest Centrum Pomocy Humanitarnej, o każdej porze dnia odjeżdżają transporty, którymi uchodźcy kierowani są do docelowych miejsc swojego pobytu. Obsługę punktu recepcyjnego zapewniają m.in. wolontariusze, żołnierze WOT oraz pracownicy administracji samorządowej i miejskich jednostek. Chełmscy urzędnicy apelują, że cały czas potrzeba wsparcia i kolejnych wolontariuszy. (mo)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLasy Państwowe: w lasach jest sucho, ale nie ma podstaw do ich zamknięcia
Następny artykułKonkurs: Mamy dla Was bilety na koncert GIBBS | CZARNO NA BIAŁYM TOUR | KATOWICE!