Polski Związek Piłki Siatkowej poinformował o nowym systemie kwalifikacji trenerskich dla piłki siatkowej. To oznacza, że nastąpiły zmiany, które mają ułatwić uzyskanie certyfikatu szkoleniowego. – Medale biorą się z jakości szkolenia – powiedział Alojzy Świderek.
Zdobywanie certyfikatu trenerskiego nie było łatwe. Można to było zrobić na przykład poprzez uczestnictwo w wykładach i ćwiczeniach, a następnie zdanie egzaminów na Akademiach Wychowania Fizycznego. Polski Związek Piłki Siatkowej zainwestował jednak w zmiany, które umożliwią łatwiejsze uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu. Jak? Przez stworzenie spójnego systemu certyfikacji między innymi z uczelniami, który sprawdzałby faktyczną wiedzę, a nie opierał się na godzinach odbytych kursów.
Przy tym projekcie PZPS wyszedł również z założenia, że wiedzę zdobywa się z różnych źródeł i nie zawsze musi ona chodzić z akademickiej sali. Ważne jest jednak, by otrzymany certyfikat poświadczał zdobycie szeregu umiejętności i informacji, które do uprawiania zawodu są niezbędne. Ich źródłem może być uczelnia, ale również samodzielna praca czy praktyka zawodnicza. Tym samym nie liczy się liczba godzin wsłuchiwania się w kolejne wykłady, a wyłącznie posługiwanie się konkretną wiedzą i umiejętnościami, które uprawniają do uzyskania certyfikatu.
Dzięki portalowi trenerzypzps.pl przyszli (i obecni) szkoleniowcy mogą zapoznać się i zdobyć wymaganą na egzaminie wiedzę oraz uzupełnić ją z dodatkowymi materiałami, rozwijającymi warsztat. Dodatkowo, mogą w nim znaleźć pracę, bowiem portal ten posiada możliwość prezentowania swojego doświadczenia przed potencjalnymi pracodawcami. – Długa i mozolna praca zakończyła się sukcesem. Dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy do niego przyczynili się a przede wszystkim Wydziałowi Szkolenia – powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Sebastian Świderski.
W środę w siedzibie PZPS została zaprezentowana strona internetowa www.trenerzypzps.pl. – Medale biorą się z jakości szkolenia. Wiedza, a następnie praca trenera jest pochodną tego jak on się uczył, jak dochodził do swoich umiejętności . Strona internetowa ma służyć podnoszeniu jakości przyszłej pracy trenerów, dochodzenia do mistrzostwa – powiedział Alojzy Świderek, dyrektor Akademii Polskiej Siatkówki.
Polski Związek Piłki Siatkowej współpracuje z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Instytutem Badań Edukacyjnych oraz Instytutem Sportu, którego przedstawiciele byli obecni na spotkaniu. – Zintegrowany System Kwalifikacji Polskiego Związku Piłki Siatkowej ma ogromne zalety, a jego fundamentalną kwestią jest edukacja oraz jej jakość. Wskazuje m.in. drogi dojścia do umiejętności jakie chcielibyśmy, żeby trenerzy posiadali. Jest skierowana m.in. do obecnych zawodniczek oraz zawodników, nauczycieli wychowania fizycznego. Jasno pokazujemy czego oczekujemy. W swoim kształceniu mogą korzystać z bogatej oferty zawartej na stronie internetowej www.trenerzypzps.pl – powiedział Maciej Tauber, lider projektu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Instytucie Badań Edukacyjnych, nauczyciel akademicki.
Nowy system ułatwi pracę na dolnym szczeblu siatkarskiej piramidy trenerskiej. – Bardzo zależy nam między innymi na nauczycielach wychowania fizycznego, którzy siatkówki mogą uczyć na lekcjach wychowania fizycznego. Wielu pedagogów przystępuje do naszego kształcenia i bardzo się z tego powodu cieszymy. Oni niekoniecznie będą trenowali na tym najwyższym poziomie, czy grali ze swoim zespołem w ekstraklasie, ale to oni tworzą podstawy dyscypliny w szkołach – dodał Świderek.
Ułatwione zadanie będą mieli także siatkarze i siatkarki, którzy po zakończeniu kariery sportowej chcieliby pozostać przy siatkówce i zająć się pracą trenerską. – Siatkarze mają ogromne doświadczenie w swojej pracy, które nabywają poprzez obserwacje trenerów, których mają często kilku albo kilkunastu w czasie kariery. Po zakończeniu profesjonalnej aktywności sportowej w granicach czterdziestego roku życia nie za bardzo mają chęć czy możliwość pójścia na studia dodatkowe. Zrobienie takich kwalifikacji, jakie my proponujemy, które są zgodne ze zintegrowanym systemem kwalifikacji, daje im możliwość pracy w tym, co robili do tej pory – zakończył Świderek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS