A A+ A++

Zwolnienie pracownika z powodu długotrwałych chorób będzie łatwiejsze od 2022 r. To konsekwencja zmian w liczeniu okresów zasiłkowych.

Zwolnienie z powodu długotrwałych chorób łatwiejsze od 2022 r.

Zmiany w zasadach liczenia okresów zasiłkowych umożliwią pracodawcom szybsze rozwiązywanie umów bez wypowiedzenia (bez winy zatrudnionego). Nowe przepisy budzą wątpliwości w przypadku kobiet w ciąży.

Od 1 stycznia 2022 r. zmienią się zasady liczenia okresu zasiłkowego (chorobowe) w razie wystąpienia przerwy między zwolnieniami lekarskimi. W rezultacie szybciej będzie też mijał termin, po upływie którego pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z powodu długiej absencji chorobowej zatrudnionego. To mniej dostrzegalny skutek zmian, które mają przede wszystkim ograniczyć przypadki nadużywania zasiłków chorobowych i ochrony przed wypowiedzeniem umowy (zagwarantowanej w okresie niezdolności do pracy).

Okres zasiłkowy – zmiany 2022

Okres zasiłkowy to czas, za który ubezpieczonym przysługuje zasiłek chorobowy. Wynosi on 182 dni lub 270 dni w przypadku chorych na gruźlicę albo gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży. Do okresu tego wliczane są poprzednie absencje, jeśli są następstwem tej samej choroby, a przerwa między nimi nie przekroczyła 60 dni. To oznacza, że jeśli np. między okresami niezdolności do pracy wystąpi choćby dzień przerwy i obie absencje będą wynikać z różnych chorób, po przerwie okres zasiłkowy należy liczyć od nowa.

Od 1 stycznia 2022 r. to, że absencje wynikają z różnych chorób, nie będzie mieć znaczenia. Do okresu zasiłkowego będą co do zasady wliczane wszystkie okresy niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni.

Zmiana ta ma kluczowe znaczenie w kontekście stosowania art. 53 k.p. – wskazuje Paweł Korus, radca prawny i partner w kancelarii Sobczyk i Współpracownicy.

Przepis ten wskazuje, kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na długą absencję chorobową podwładnego (nie trzeba zachowywać okresów wypowiedzenia, ale nie należy mylić tego trybu zakończenia umowy z dyscyplinarką z art. 52 k.p., bo nie ma w tym przypadku winy pracownika). Co do zasady, gdy zatrudnienie trwało krócej niż pół roku, firma może rozwiązać natychmiastowo umowę po trzech miesiącach takiej nieobecności, a jeśli staż jest dłuższy – po okresie pobierania wynagrodzenia i zasiłku z tytułu niezdolności do pracy oraz świadczenia rehabilitacyjnego (przez pierwsze trzy miesiące).

Skoro uszczelnione zostaną zasady liczenia okresu zasiłkowego w razie przerw między absencjami, w praktyce firmy szybciej będą mogły rozwiązywać umowy bez wypowiedzenia, w trybie przewidzianym w art. 53 k.p. (bo szybciej upłynie wspomniane wcześniej 182 lub 270 dni; pracownikom trudniej będzie unikać przekroczenia tego limitu).

Nadużywanie zwolnień lekarskich

Zatrudnieni muszą się liczyć z takim skutkiem zmiany przepisów. Zdecydowanie ograniczone zostaną przypadki nadużywania zwolnień lekarskich. Dziś pracownicy doskonale wiedzą, jakie zwolnienie kiedy przedstawić, aby okresy zasiłkowe były liczone na nowo. Skończy się manipulowanie L4, w tym ortopedycznymi i psychiatrycznymi, które dziś są najczęściej wydawane – wskazuje Łukasz Kuczkowski, radca prawny i partner w kancelarii Raczkowski.

Obecnie dzięki zwolnieniom lekarskim zatrudnieni wydłużają czas, w którym są chronieni przed wypowiedzeniem (w czasie absencji chorobowej), a firma nie może jeszcze wręczyć im rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (bo nie upłynął jeszcze termin wskazany w art. 53 k.p.). – Znam przykłady, gdy zatrudnieni unikali w ten sposób zakończenia zatrudnienia przez trzy lata – podkreśla Paweł Korus.

Niezdolność do pracy w trakcie ciąży – wątpliwości

Więcej wątpliwości, w tym również w kontekście stosowania art. 53 k.p., wywołuje inna zmiana przepisów zasiłkowych dotycząca ciężarnych. Od 1 stycznia 2022 r. do okresu zasiłkowego nie będą wliczać się absencje chorobowe przypadające przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży. Pojawia się pytanie, jak interpretować taki przepis, gdy np. kobieta najpierw skorzysta ze zwolnienia lekarskiego z uwagi na problemy z kręgosłupem, wróci do pracy na dwa tygodnie, okaże się, że jest w zagrożonej ciąży i z tego powodu skorzysta z kolejnego zwolnienia, po czym poroni, wróci do pracy i szybko skorzysta ze zwolnienia np. psychiatrycznego.

Skoro w chwili skorzystania z ostatniego z wymienionych zwolnień lekarskich ubezpieczona nie jest już w ciąży, to do okresu zasiłkowego trzeba wliczać wcześniejsze absencje chorobowe, jeśli nie wystąpiła między nimi przerwa przekraczająca 60 dni. Można więc uznać, że taka pracownica będzie w pewnym sensie nierówno traktowana, bo jeśli po poronieniu np. złamie nogę lub będzie mieć grypę z powikłaniami, to może okazać się, że wyczerpała już okres zasiłkowy, może też mieć problem z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego – wskazuje dr Katarzyna Kalata, prawnik, założycielka HR LEX Sp. z o.o.

Podobnie omawiane przepisy interpretuje Paweł Korus. – W omawianym przypadku pracownica skorzysta ze zwolnienia po ostatniej przerwie, nie będąc już w ciąży. Wydaje się więc, że do okresu zasiłkowego trzeba wliczać wcześniejsze absencje, jeśli nie wystąpiła między nimi co najmniej 60-dniowa przerwa. Ale rzeczywiście nowy przepis nie jest jednoznaczny i wywołuje wątpliwości interpretacyjne – wskazuje.

Część prawników uważa, że we wspomnianym przykładzie do okresu zasiłkowego należy zaliczyć tylko okres absencji w okresie ciąży i nieobecność po poronieniu, czyli zwolnienia psychiatrycznego (ale nie tę pierwszą, przed ciążą, z powodu bólu kręgosłupa).

Przypomnijmy, że do okresu zasiłkowego nie będą wliczane wcześniejsze absencje, jeśli niezdolność do pracy po przerwie wystąpiła w trakcie ciąży – podkreśla Łukasz Kuczkowski. ©℗

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź >>

Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM

Komplet Polski Ład – Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM

Tylko teraz

349,00 zł

614,00

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFilip Troczyński: Ciążyła na nas większa presja własnej hali
Następny artykułNaukowe dowody na to, że warto się całować