A A+ A++

W trakcie konferencji prasowej przy willi Czerwony Dwór władze Zakopanego poinformowały o rozpoczęciu sezonu letniego wraz z towarzyszącą mu kampanią „Zakopane – eMOCje na lato”. Organizatorzy – po długich miesiącach pandemicznego zamknięcia – postanowili przywrócić znaczną część dotychczasowych festiwali wakacyjnych pod Giewontem. Ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne zakopiańczycy zdecydowali się na aktywność outdoorową – co oznacza, że większość zaplanowanych wydarzeń odbędzie się pod gołym niebem.

Wielka Krokiew na zdjęciach

Sezon Letni w Zakopanem zostanie otwarty 25 czerwca na placu Niepodległości. Wówczas w ramach trasy koncertowej „Lata z radiem” odbędzie się koncert online. Na rozstawionym telebimie będzie można zobaczyć wytęp m.in. Cleo.

Z kolei w ogrodach willi Czerwony Dwór już od 12 czerwca można oglądać wystawę poświęconą symbolowi Zakopanego – Wielkiej Krokwi. Na zdjęciach zaczerpniętych m.in. z Narodowego Centrum Cyfrowego można zobaczyć, jak prezentowała się skocznia przed i po wojnie, a także poznać ludzi związanych z jej powstaniem. Na wystawie nie zabrakło m.in. zdjęć z wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Wielkiej Krokwi.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Największy festiwal tego lata pod Giewontem wystartuje 12 sierpnia. Wydarzenie rozpocznie barwny korowód górali z całego świata, którzy przejdą ulicami Zakopanego aż na Krupówki, gdzie zaprezentują swoją ludową muzykę i taniec. W 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich o Złotą Ciupagę rywalizować będą zespoły regionalne z Republiki Północnej Macedonii, Ukrainy, Rumunii, Czarnogóry, Słowacji, Włoch, Turcji, Czech i Węgier oraz zespoły z Polski, które zostaną wyłonione na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. O kolejne nagrody – Sabałowe Gęśle oraz Zbyrcoki – będą rywalizować przedstawiciele zespołów folklorystycznych w Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki.

 – Festiwalowi będą towarzyszyć warsztaty, m.in. wyplatania ze słomy torebek. Ponadto będą pokazy sianokosów połączone z układaniem kopek siana, będą dni narodowe czy kiermasz sztuki ludowej – tłumaczyła Joanna Staszak, naczelnik wydziału kultury Urzędu Miasta Zakopane. – Będą też Mistrzostwa Podhala w Powożeniu oraz Dni Górali Polskich. Jak pamiętamy, to wydarzenie nie odbyło się już dwa lata, najpierw przez tragedię na Giewoncie, później przez pandemię koronawirusa.

Tegoroczna edycja poświęcona zostanie obrzędom i tradycjom związanym z pracą na roli, produktom rolnym i ich wykorzystaniu w regionalnej kuchni – w tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Goście będą mogli zapoznać się księgą kulinarną, w której opisane zostaną przepisy na najlepsze góralskie potrawy z całego świata.

 – Odbędą się również pokazy związane z podhalańskimi zwyczajami kulinarnymi, m.in. będzie to pucenie oscypków i wyrób korbocy, krązanie kapusty czy wypiekanie kołocy serowych. Nie tylko będzie można się nauczyć, jak zrobić jakieś danie, ale będzie można go także spróbować – mówiła Staszak.

Ponadto widzowie festiwalu mogą liczyć na degustację potraw z całego świata czy wziąć udział we wspólnych potańcówkach na Dolnej Równi Krupowej.

Moc Gór Festiwal i Tatra Race Run

W ostatni weekend czerwca miłośnicy kinematografii będą mogli wziąć udział w projekcjach filmowych o tematyce wysokogórskiej. W trakcie tegorocznej edycji Moc Gór Festiwalu zostanie zaprezentowanych 30 krótkometrażowych i długometrażowych produkcji z całego świata. 17 filmów zostanie wyświetlonych premierowo. Ale to nie koniec. Na uczestników festiwalu czekają spotkania z ludźmi gór, warsztaty czy atrakcje sportowe. Planowane są m.in. warsztaty z poruszania się w terenie eksponowanym, w tym na ferratach, wspinanie skałkowe, wspinanie na Mnicha, pływanie na deskach SUP, nocleg w portaledgach czy warsztaty z zakresu jazdy na rowerach szosowych i MTB.

Jest też absolutna nowość: Puchar Świata w Biegach Górskich, czyli Tatra Race Run.

 – Tatra Race Run to pierwsze tej rangi zawody w Tatrach, nawiązujące do pierwszej w naszej historii imprezy biegowej, która odbyła się 15 sierpnia 1925 roku, czyli bez mała blisko 100 lat temu. Chód Tatrzański był pierwszym w historii Rzeczypospolitej biegiem górskim, rozegranym na dystansie 25 km z ponadtysiącmetrowym przewyższeniem – mówiła Magdalena Ziaja-Żebracka, dyrektor festiwalu.

Bieg odbędzie się 27 czerwca. Zawodnicy będą musieli pokonać trasę o długości 24 kilometrów i przewyższeniu 1700 metrów. Jej przebieg, wzorowany po części na historycznej trasie Chodu Tatrzańskiego, będzie prowadzić tatrzańskimi ścieżkami i graniami z Zakopanego do Kościeliska. Zawodnicy wystartują z Kuźnic, aby potem pobiec na Przełęcz Kondracką i przez Czerwone Wierchy do Doliny Tomanowej i polany Ornak, a następnie przez Iwaniacką Przełęcz, Dolinę Starorobociańską i Chochołowską na metę na Siwej Polanie. Uroczyste zakończenie biegu odbędzie się w Zakopanem 27 czerwca 2021 roku.

Do Zakopanego wraca Festiwal Muzyki Organowej

Po rocznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa zakopiańczycy obchodzić będą jubileusz XX-lecia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne władze miasta zdecydowały się na zorganizowanie wyłącznie jednego koncertu. W kościele Świętej Rodziny w Zakopanem 31 lipca wystąpi wybitny organista Michał Markuszewski wspólnie z żeńskim zespołem wokalnym Flores Rosarum. Pochodzący z Warszawy muzyk ma na swoim koncie prawykonania współczesnej polskiej muzyki organowej i kameralnej. Zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach w Polsce i za granicą, ma w swoim dorobku również wiele nagrań płytowych. Z kolei krakowski zespół Flores Rosarum specjalizuje się w muzyce średniowiecza, chorale gregoriańskim i śpiewach Hildegardy z Bingen.

Zakopiański Festiwal Literacki

W drugi weekend lipca pod Giewontem odbędzie się Zakopiański Festiwal Literacki. W ramach szóstej edycji wydarzenia odbędą się koncerty, wystawy, pokazy filmów czy spotkania autorskie z polskimi pisarzami i artystami.

Podczas tegorocznej edycji swoją twórczość zaprezentują m.in.: Joanna Bator, Witold Bereś, Małgorzata Czyńska, Barbara Gawryluk, Grzegorz Kasdepke, Agata Komosa-Styczeń, Anna Król, Agata Napiórska, Daniel Odija, Zośka Papużanka, Maciej Pinkwart, Justyna Sobolewska, Ewa Stadtmüller, Wojciech Szatkowski czy Józef Wilkoń.

W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć trzy wystawy, jedna z nich będzie poświęcona powieści „Solaris” Stanisława Lema. Ponadto na festiwalowej scenie zaprezentują się muzycy. W pierwszym dniu odbędzie się koncert „Mickiewicz. Sonety Krymskie” w wykonaniu Krzysztofa Napiórkowskiego. Festiwal zakończy koncert Renaty Przemyk z zespołem, który uświetni przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego.

Kino Letnie i pokaz filmów o sztuce pod Giewontem

Pierwszego lipca na placu Niepodległości w Zakopanem ruszy najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce – BNP Paribas Kino Letnie Sopot–Zakopane. Przez całe wakacje każdego dnia po zachodzie słońca odbywać się będą bezpłatne seanse. Wśród produkcji znajdzie się m.in. „Home” w reżyserii Yanna Arthusa-Bertranda.

Ale to nie koniec filmowych emocji. W specjalnie zaaranżowanej na potrzeby kinowe Sali Miejskiej Galerii Sztuki kinomani będą mogli wziąć udział w Przeglądzie Filmów o Sztuce. Jak zapewniają organizatorzy, tegoroczna edycja przeglądu będzie wyjątkowa, m.in. przez zaprezentowanie twórczości znanego i cenionego artysty wraz z wykorzystaniem potencjału filmu dokumentalnego – opowiadającego historię życia głównego bohatera oraz opisującego jego drogę artystyczną.

 – Prace artysty okazują się być bardzo bliskie medium, jakim jest film, mamy więc nadzieję, iż uda nam się przybliżyć arkana sztuki Józefa Wilkonia i dotrzeć do szerszej publiczności – mówiła dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher.

Z uwagi na sytuację epidemiczną organizatorzy zadbali, aby Pokaz Filmów o Sztuce miał również swoją odsłonę online – niektóre produkcje zostaną opublikowane na kanale YouTube Zakopiańskiego Centrum Kultury.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProf. Grabowska:TSUE zamyka drogę dojścia do sprawiedliwości
Następny artykułUM Wadowice: OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE – UPAŁY – POWIAT WADOWICKI – NR 58