A A+ A++

Drugą wycieczką organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łaskiej w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na rok 2021 „ŁÓDZKIE NA PLUS” był wyjazd w okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Pierwszym punktem były Niebieskie źródła – jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. 

Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których tryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Jej kolor w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Udało nam się zamówić piękna pogodę, zatem efekty wizualne były niesamowite. Tuż obok tych urokliwych wywierzysk znajduje się Skansen Rzeki Pilicy – pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece. Zwiedziliśmy m.in. rozbudowaną ekspozycję „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy” z drewnianym młynem wodny. Mogliśmy podziwiać pilickie militaria, zgromadzone w dziale „Wojenne trofea Pilicy”. Prezentowane w nim eksponaty w większości zostały wydobyte z rzeki. Najcenniejszym eksponatem, który cieszył się największym powodzeniem był jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie „Lufcikiem”.

Udało nam się również zwiedzić Groty Nagórzyckie – wyrobisko kopalni piasku kwarcowego, ale również siedzibę zbója Madeja. Podczas spaceru Podziemną Trasą Turystyczną zachwyciliśmy się tym unikatowym dziełem rąk ludzkich.

Kolejnym punktem wycieczki była Spała – ośrodek sportu, rekreacji i wypoczynku. Działa tam Centralny Ośrodek Sportu, który jest jednym z bardziej znanych w Europie. Symbolem Spały jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, stojący w parku w centralnym punkcie osady, którego mieliśmy okazję „posmyrać”.

Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w Bunkrze „Konewka” – żelbetowym schronie kolejowym, mogącym pomieścić całe składy pociągów sztabowych, których kilkanaście Niemcy wykorzystywali od początku wojny jako ruchome ośrodki dowodzenia dla sztabów wojskowych, a także dla najwyższych dostojników III Rzeszy z Hitlerem na czele. Bogata ekspozycja militariów, pojazdów wojskowych, modeli schronów oraz niemieckich pociągów wojskowych, wywarła na uczestnikach duże wrażenie a także dokształcać się oglądając wystawy stałe, tematycznie związane z II wojną światową. Urozmaiceniem była możliwość przejechania się pojazdem wojskowym typu Łaz.

Oddaliliśmy się od Łasku tylko o ponad 70 kilometrów, a to wystarczyło, by przenieść się jakby do innego wymiaru – piękna przyroda, ciekawie historycznie miejsca, niesamowita kopalnia, a wszystko tak blisko… Polecamy – satysfakcja i zadowolenie gwarantowane.

Szczególne podziękowania kierujemy do naszego przewodnika – Adama Świderka, który posiada nie tylko ogrom wiedzy, ubarwionej dobrym humorem, ale również niesamowitą umiejętność zaciekawienia odbiorców.

Źródło: Informacja Turystyczna w Łasku

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIKEA w Warszawie zostanie zamknięta. Firma chce testować inne rozwiązania
Następny artykułMieszkanie do wynajęcia za przeprowadzkę do Tarnowa lub za meldunek