A A+ A++

Halembski las to miejsce wypoczynku dla wielu mieszkańców dzielnicy. Niestety, im więcej ludzi bywa w lesie, tym więcej pojawia się w nim śmieci. Niemalże na każdym kroku możemy zobaczyć puszki, butelki oraz opakowania po przekąskach. Zdarzają się również tacy, którzy wywożą do lasu worki pełne odpadów, także remontowych!

Problem śmieci stale aktualny

Halembski las przynosi prawdziwe ukojenie w gorące, letnie dni. Niestety ludzie przebywający na łonie natury często zostawiają po sobie niemiłe pamiątki w postaci butelek po napojach, plastikowych opakowań oraz puszek. Powodem może być niewystarczająca ilość koszy na śmieci w lasach.

Doktor Czesław Greń, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Katowice potwierdza, że śmieci w lasach to wciąż aktualny problem.

-W ramach prowadzonej zrównoważonej gospodarki leśnej Nadleśnictwo Katowice od lat walczy z plagą zaśmiecania będących pod jego zarządem lasów. Problem bezprawnego korzystania z lasu w postaci ich zaśmiecania oraz składowania najróżniejszych nieczystości nie słabnie, mimo prowadzonych działań edukacyjnych oraz nakładanych na ujętych sprawców kar, a także obowiązywania już od kilku lat tzw. ustawy śmieciowej. Śmieci będące wytworem człowieka znajdujemy w każdym fragmencie naszych lasów, począwszy od terenów przydrożnych, a skończywszy na najbardziej niedostępnych drzewostanach, czy bagnach i torfowiskach. 

Podkreśla, że najwięcej odpadów znajduje się w lasach sąsiadujących z dużymi miastami, wokół miejsc zbiorowego wypoczynku oraz wzdłuż często uczęszczanych szlaków komunikacyjnych.

Powstanie więcej koszy na śmieci?

Częściowym rozwiązaniem problemu mogłoby być ustawienie w lasach większej ilości koszy na śmieci, aby spacerowicze nie wyrzucali odpadów na leśne ścieżki. Katowickie nadleśnictwo nie ma jednak takich planów.

– Apelujemy, aby idąc do lasu na wycieczkę, jeśli jesteś w stanie przynieść ze sobą pełne opakowania z piciem i jedzeniem, to wracając – zabierz ze sobą puste. Jest zdecydowanie lżejsze! Zgodnie z tym apelem Nadleśnictwo Katowice nie planuje wykładania przy drogach leśnych koszy na śmieci.

Jak twierdzi rzecznik, nadleśnictwo prowadzi za to zintensyfikowane działania mające zapobiegać wywożeniu do lasu odpadów budowlanych. Pracownicy nadleśnictwa każdego roku sprzątają i wywożą z terenów leśnych ok. 600 m3 nielegalnie wyrzuconych odpadów poremontowych, wydając na to ok. 80 tys. zł.

– Wprawdzie ujęcie sprawców zaśmiecania lasu jest niebywale trudnym zadaniem. Niemniej jednak dzięki zaawansowanym technologiom stosowanym w lesie, a także coraz większemu zaangażowaniu  społeczeństwa w dbałość o przyrodę coraz częściej udaje się nam karać osoby odpowiedzialne za ten czyn. – mówi rzecznik Nadleśnictwa Katowice.

Nadleśnictwo wystosowało apel do spacerowiczów, aby dbać o wspólne mienie i nie wyrzucać śmieci w okolicznych lasach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMichał Ruciak: Z grona faworytów wykluczyłbym Brazylię
Następny artykułFloodland PC