A A+ A++

Firma diagnostyczna ALAB Laboratoria uruchomiła ALAB Hub (Innovation & Technology) – według założeń pomysłodawców unikalny w naszym kraju ośrodek transferu wiedzy o sztucznej inteligencji i innych nowoczesnych technologiach w medycynie i ochronie zdrowia. Przedsięwzięcie zainaugurowała wizyta w Polsce Amerykanina Johna Nosty – światowej sławy guru do spraw technologii i innowacji, specjalisty od SI, autora licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych w dziedzinie medycyny oraz technologii.

Gwałtowny rozwój technologii unaocznia nam, jak bardzo zmienia się rzeczywistość. Wymaga to ogromnej dozy wyobraźni wśród odbiorców tych innowacji (zarówno lekarzy, jak i pacjentów).

Przyszłość należy do Large Language Models (LLM)

– Nie mam wątpliwości, że przyszłość należy do Large Language Models (LLM), powiedział John Nosta podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie. – Mają ogromne możliwości i będą się komunikować między sobą.

To esencja nowej generacji innowacji. Jesteśmy świadkami wykładniczego wzrostu technologii. Oczywiście dla nas ciągle podstawą jest komunikacja między ludźmi. Bo przecież mowa wyróżnia nas wśród wszelkich stworzeń. Ale porozumiewanie się między LLMs będzie oznaczać zupełnie nowy poziom komunikacji. Żyjemy w bardzo ciekawym momencie. Technika rozwija się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Tak, jedną z najważniejszych cech współczesnego świata jest właśnie szybkość zmian.

Oczywiście wiele mówimy dziś o cyfryzacji, a szczególnie o sztucznej inteligencji. I zastanawiamy się, czy ona może moralna. Czy SI może podejmować moralne decyzje. Zdaniem Johna Nosty – tak. Dlatego wchodzimy w nową erę rozwoju ludzkości. Ludzie będą pracować bardziej efektywnie. To zdefiniuje nasz świat na nowo. Czyli wchodzimy w nowy etap rewolucji przemysłowej.

Czy sztuczna inteligencja może podejmować moralne decyzje

Poszukiwania sztucznej inteligencji tradycyjnie skupiały się na dziedzinach o jasnych, obiektywnych kryteriach, takich jak inżynieria i analiza danych. Jednakże moralność jest dziedziną głęboko subiektywną, w której na osądy wpływają normy kulturowe, wartości osobiste i ramy filozoficzne. Moralny test Turinga (MTT), początkowo proponowany w celu oceny, czy maszyny mogą wykazywać się rozumowaniem moralnym na poziomie ludzkim, obecnie ewoluuje i sprawdza, czy sztuczna inteligencja może przewyższyć ludzkich ekspertów w tej dziedzinie.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill i Instytutu Sztucznej Inteligencji Allena wykazało, że GPT-4 nie tylko jest zgodne z ludzkimi ocenami moralnymi, ale także zapewnia rozumowanie moralne postrzegane jako poprawne, przemyślane i godne zaufania. Odkrycie to podważa konwencjonalny pogląd, że moralność jest domeną wyłącznie ludzką, sugerując, że modele LLM osiągnęły poziom wiedzy moralnej.

Ogromną rolę odgrywa ciągle ludzka kreatywność i to się nie zmienia

Konsekwencje tych odkryć są fascynujące i potencjalnie znaczące, twierdzi John Nosta. W miarę jak LLM stają się coraz bardziej zintegrowane z dziedzinami wymagającymi złożonych decyzji etycznych – takimi jak między innymi ochrona zdrowia – ich zdolność do przedstawiania solidnego rozumowania moralnego może być nieoceniona. Na przykład w ochronie zdrowia mogłyby pomóc właśnie w rozwiązywaniu dylematów etycznych stojących przed lekarzami, zapewniając wgląd w decyzje dotyczące opieki nad pacjentami, które równoważą empatię i etykę lekarską.

Ale na otaczającą nas rzeczywistość trzeba spojrzeć szerzej, poza wspomnianą cyfryzację. Ogromną rolę odgrywa ciągle ludzka kreatywność i to się nie zmienia. Jak mówił Wolter, człowieka powinno się oceniać nie według tego, jakie daje odpowiedzi, ale jakie zadaje pytania.

Przejście od rysunku ręcznego do oprogramowania graficznego stanowiło fundamentalną zmianę. Czy to dobrze, czy źle? Czy chodzi o jakość pędzla, czy wydajność procesora? Oczywiście nie. Są to zmiany przełomowe. Ale wszystko zależy od tego, jak wykorzystają je ludzie i jakie dadzą one efekty.

– Moim zdaniem nie musimy się tym martwić – przekonuje John Nosta. – Przecież aparaty cyfrowe nie przekreśliły sztuki portretowania. Wprost przeciwnie. Wzbogaciły ją. Wprowadziły na przykład nowe pojęcie: selfie. Różne są zdania na ten temat. Niektórzy ludzie kochają selfie, inni je nienawidzą. Ale trzeba przyznać, że jest to zjawisko, obok którego nie można przejść obojętnie. Cyfryzacja doprowadziła do demokratyzacji techniki.

Nie chodzi więc o to, że tort do podziału będzie coraz mniejszy. On się będzie zwiększał. A skala tego wzrostu będzie zależała między innymi od poziomu adaptacji technologii. Biorąc pod uwagę wzrost PKB w ostatnich latach, Polska ma duże szanse na dalszy rozwój, uważa John Nosta. Gospodarka musi być tylko dobrze przygotowana.

Znamy dobrze określenie: woda niezdatna do picia. Może być użyta do celów przemysłowych, ale nie nadaje się do konsumpcji. Podobnie jest z danymi. One nie są użyteczne same w sobie. Trzeba je przetworzyć i nauczyć się z nich korzystać. Zwłaszcza że sztuczna inteligencja może kreować nową rzeczywistość.

Dane trzeba przetworzyć i nauczyć się z nich korzystać

John Nosta pokazał dziennikarzom niewielkie niepozorne prostokątne urządzenie z łatwością mieszczące się w dłoni. Jak się okazało, jest to stetoskop. Ulubiony tradycyjny sprzęt lekarzy, bo jednoznacznie ich definiuje, żartuje John Nosta. Ale ten w nowej formie zmienia nasze widzenie świata, bo nie jest noszony przez lekarza na szyi, lecz umieszczany w kieszeni pacjenta. Jest to nowoczesne urządzenie cyfrowe, które robi również EKG.

Nasz gość zaprezentował również kartę KardiaMobile amerykańskiej firmy AliveCor. Została ona zatwierdzona przez amerykańską FDA (Food and Drug Administration – Agencję Żywności i Leków). KardiaMobile wykorzystuje technologię Bluetooth do łączenia się z telefonem i rejestrowania EKG klasy medycznej w ciągu kilku sekund, bez konieczności korzystania z Wi-Fi. Może wykryć AFib, bradykardię i tachykardię, a w wersji rozszerzonej dostępnych jest więcej oznaczeń (takich jak rytm zatokowy z PVC, rytm zatokowy z szerokimi zespołami QRS i rytm zatokowy z SVE). KardiaMobile jest cienka i lekka jak karta kredytowa, a więc mieści się w portfelu. Pozwala na dokładne rejestrowanie EKG z dowolnego miejsca i otrzymywanie natychmiastowych wyników na smartfonie.

Takie rozwiązania unaoczniają, jak bardzo zmienia się rzeczywistość. Wymaga to ogromnej dozy wyobraźni wśród odbiorców tych innowacji (w tym przypadku zarówno lekarzy, jak i pacjentów). Już pięćdziesiąt lat temu Alvin Toffler mówił, że w przyszłości niesłychanie ważne będzie, by potrafić uczyć się na nowo. I to jest jedna z podstawowych zasad współczesnego świata.

***

John Nosta, jak sam mówi, wrócił do domu. Urodził się w Stanach Zjednoczonych, ale jego mama jest Polką z pochodzenia. Dlatego był wychowywany w kręgu kultury polskiej. Kultywujemy Wielkanoc, Boże Narodzenie i pierogi, żartuje. Ogromną przyjemność sprawiła mu pierwsza podróż do naszego kraju i poznawanie Polaków.   

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVI Bieg Lotnej w Haczowie – moc atrakcji dla całej rodziny!
Następny artykułPodczas targów SNEC 2024 firma Antaisolar zaprezentowała białą księgę i podpisała umowy na łączną moc ponad 1 GW, dowodząc swojego przywództwa w branży