Laptopy stały się nieodzownym elementem życia wielu osób. Służą bowiem do nauki, pracy, zabawy czy rozrywki. Niektóre z nich muszą posiadać wysokie parametry techniczne, by móc obsługiwać skomplikowane programy graficzne. Inne mają nieco uboższe komponenty, które jednak pozwalają w pełni wydobyć z nich potencjał do obsługi prostych narzędzi edytorskich. Na co zwrócić uwagę wybierając laptopy dla nauczycieli? Przestawiamy krótki przewodnik po specyfikacjach technicznych komputerów przenośnych.
Jaki powinien być laptop dla nauczyciela?
W dzisiejszych czasach technologia jest nieodłączną częścią edukacji. Nauczyciele nie tylko korzystają z komputerów do tworzenia materiałów dydaktycznych, ale także prowadzenia zajęć online. Nie ulega zatem wątpliwości, iż zakupiony sprzęt powinien odpowiadać współczesnym wymaganiom technicznym. Chodzi przede wszystkim o to, aby był w stanie bezproblemowo obsługiwać narzędzia internetowe, pliki multimedialne i programy edytorskie wymagane w pracy nauczyciela. Wybór odpowiedniego laptopa dla nauczyciela jest ważny, a decyzja ta powinna być poparta rekonesansem w kontekście specyfikacji technicznych sprzętu. Poniżej opisujemy cztery wybrane komponenty, które mają w tym temacie niebagatelne znaczenie. Są to:
-
procesor komputera,
-
pamięć RAM oraz przestrzeń dyskowa,
-
dostępne porty i technologie łączności,
-
wielkość matrycy i jej parametry.
Na każde zagadnienie poświęciliśmy osobny akapit. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem wyróżnionych części. To szczególnie istotne w kontekście wyboru laptopa do pracy, np. jeśli uzyskaliśmy bon dla nauczyciela.
Jakie znaczenie odgrywa procesor laptopa?
Centralnym punktem laptopa jest procesor. To komponent, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie procesów komputera – te bardzo proste i te złożone. Nauczycielom zwykle zależy na płynnym działaniu aplikacji do edukacji, dlatego procesor powinien być w stanie obsługiwać nowoczesne narzędzia w sposób płynny. Nie ma potrzeby, aby miał niezwykle duży potencjał – nie jest to przecież element wchodzący w skład komputera dla grafika czy gamera. Najczęściej w laptopach dla pedagogów spotyka się procesory 11, 12 lub 13 generacji od Intela.
Wielkość pamięci i dysku – o czym świadczy?
Im więcej pamięci RAM, tym lepiej – oczywiście, każdy komputer ma swoje limity. I tak jest również w tym przypadku. Optymalnie, jeśli laptop dla nauczyciela posiada 8GB pamięci RAM – jest to górna, wystarczająca granica. Nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt bardziej zaawansowany, jeśli będzie służył wyłącznie do celów edukacyjnych. W wielu przypadkach sprawdzi się także laptop posiadający 4GB. Jeśli chodzi o dysk twardy, to najczęściej instaluje się szybkie dyski SSD – między 256GB, a 1TB.
Standardy łączenia bezprzewodowego i kablowego w laptopie
Nauczyciele często korzystają z różnych urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarki, projektory i dyski zewnętrzne. Dlatego warto zwrócić uwagę na ilość i rodzaj dostępnych portów i technologii łączenia bezprzewodowego. Istotne, aby laptop posiadał moduł Bluetooth, łączność Wi-Fi i przynajmniej jedno złącze HDMI.
Ekran laptopa nauczycielskiego – co warto o nim wiedzieć?
Rozdzielczość ekranu w standardzie Full HD (1920×1080) będzie wystarczająca do większości prostych zadań. Wielkość matrycy nie powinna być zbyt duża. Jeśli ekran będzie bardzo szeroki, to komputer na pewno zyska na swojej wadze. Utrudni to przenoszenie sprzętu z miejsca na miejsce. Lepiej zatem celować w mniejsze jednostki, które są poręczne i wygodne w obsłudze.
Solidny laptop dla nauczyciela można kupić nawet za mniej, niż 2000 złotych. Jeśli dołożymy nieco więcej, zyskamy szybszą jednostkę, która posłuży także do innych zadań, np. oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości.
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS