Jakie są najlepsze laptopy biznesowe? Który laptop do firmy faktycznie sprawdzi się w codziennym użyciu? Polecamy kilka modeli.
Najlepsze laptopy biznesowe, czyli jakie? Na 2021 r. polecamy kilka modeli, wyjaśniając dlaczego warto się nimi zainteresować.
Laptopy dla firm – co polecamy?
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 9 (2021)
ThinkPad X1 Carbon to jeden z najlepszych laptopów na świecie, do pary z Dellem XPS 13 OLED. Najnowsza wersja przechodzi na procesor Intela 11. generacji i ma nieco wyższy ekran o proporcjach 16:10 zamiast 16:9. Nie ma gniazda na kartę SD i to w zasadzie jego jedyna wada.
Laptop jest świetnie zaprojektowany, ma bardzo komfortową klawiaturę oraz wyposażenie obejmujące porty USB-A, HDMI i Thunderbolt 4. Jest też łączność 4G/5G, a nawet funkcja szybkiego czyszczenia, przyjazna odkażaniu. Do tego bardzo długo pracuje na baterii. Wady? Poza brakiem gniazda na karty SD/microSD, nie ma opcji z ekranem OLED. No i ta cena.
Cena: ok. 10 800 zł
Apple MacBook Pro 16″
Nowe MacBooki Pro pozwalają na regulowanie częstotliwości odświeżania, a także oferują przeprojektowane klawiatury i wydajniejsze układy graficzne AMD Radeon. To sprawia, że 16-calowy MacBook Pro jest świetnym laptopem dla firm i do celów służbowych, jeśli mamy wysokie wymagania. I, rzecz jasna, jeśli preferujemy pracę na systemie macOS.
Apple adresuje tego laptopa do profesjonalistów, którzy zdecydowanie mają dobre zarobki. Do tego firma skupia się w dużym stopniu na zawodach kreatywnych, sugerując że laptop świetnie nadaje się np. do pracy z wideo.
Jak przystało na Apple, mamy tu rewelacyjnej jakości ekran Retina. Jest też wygodny touchpad XL, doskonała jakość dźwięku i połączenie procesora Intel Core i9 z układem graficznym Radeon Pro 5500M. Pozostałe zalety: długi czas pracy na baterii i możliwość zakupu wersji z SSD do 8 TB. Czego brakuje? Portów USB typu A oraz gniazda microSD. Nie ma też opcji ekranu dotykowego. Cena? To wolimy przemilczeć.
Cena: od 13 999 zł
Dell Latitude 7420
Świetny komputer biznesowy, szczególnie dla korporacji i dużych firm. To 14-calowy model, który ma kilka ulepszeń względem poprzedniej generacji.
Na co możemy liczyć? Na wydajny układ Intela 11. generacji, długą żywotność baterii oraz świetną jakość wykonania (aluminium lub włókno węglowe, zależnie od konfiguracji). Opcjonalnie mamy też łączność LTE, a także trzyletnią gwarancję. Jest natomiast cięższy niż ThinkPad X1 Carbon, a od czasu do czasu zdarza się, że dość głośno pracuje. Mimo to, jest to jeden z lepszych laptopów do firmy.
Cena: ok. 10 000 zł (z procesorem Core i7)
HP ZBook Firefly 15 G8
Kolejny świetny laptop dla wymagających, wyposażony w układ Core i7, 15,6-calowy ekran 4K oraz 32 GB pamięci RAM i dysk SSD 1 TB. Ma imponujący czas pracy na baterii, certyfikację ISV, świetnej jakości klawiaturę i touchpad, a także dopracowane głośniki. Dostępna jest też opcja 5G.
Firefly to mobilna stacja robocza dla osób, które najczęściej nie podłączają zewnętrznych akcesoriów i wykorzystują wszystko to, co ma do zaoferowania dany laptop biurowy. W przypadku tego modelu możemy liczyć na wysoki komfort użytkowania oraz dobre osiągi.
Na wyposażeniu jest także układ graficzny Nvidia Quadro T500, który w połączeniu z wydajnym CPU zapewnia wystarczająco dobrą wydajność do projektowania i renderowania 2D i łagodnego 3D.
Cena: ok. 10 000 zł
Microsoft Surface Pro 7+
Na koniec nieco tańszy laptop dla firm, który jest ulepszoną wersją podstawową. Mamy tutaj opcję LTE dla osób często podróżujących, wymienny dysk SSD, a także zaktualizowane komponenty.
Jest też świetna jakość wykonania, a także wygodna opcja 2-w-1 – tak, to nietypowy sprzęt, który może działać także jako pełnoprawny tablet. Przekątna ekranu to 12,3″, mamy też 8 GB pamięci RAM (w tym modelu) i układ Core i3 (3,0 GHz). Rzecz jasna są też droższe, lepiej wyposażone wersje.
Cena: ok. 5100 zł (z procesorem Core i3)
Komputery biznesowy – na co zwracać uwagę?
W obecnych czasach zwyczajnie nie ma sensu wybierać laptopa z dyskiem twardym. Zdecydowanie powinniśmy unikać takich nośników i stawiać na SSD. Komfort pracy jest nieporównywalnie większy, a dyski SSD są obecnie o wiele tańsze niż jeszcze kilka lat temu. Pracę z SSD doceni zarówno specjalista ds. wideo, jak również miłośnik prezentacji PowerPoint. Jeśli chodzi o pojemność, starajmy się wybrać model o pojemności ok. 500 GB lub większej. Tutaj jednak dużo zależy od potrzeb indywidualnych.
Laptopy biznesowe nie mają też obecnie napędów optycznych. Jeśli ciągle mamy jakieś dane na płytach CD/DVD, zdecydowanie warto przenieść je na dysk zewnętrzny, a potem ewentualnie do laptopa. Napędy optyczne zostały wyparte przez chmurę i usługi działające online.
Idąc dalej, mamy układy graficzne. Lepszy będzie zintegrowany układ z procesorem, czy też samodzielny GPU? To oczywiście kwestia wymagań. Zintegrowane układy graficzne nadają się do większości zadań, ale jeśli zależy nam na pracy w 3D (np. renderowanie), potrzebna będzie samodzielna grafika. Akcelerację sprzętową GPU docenimy także w pakiecie Adobe (np. Photoshop) czy przy tworzeniu wideo w wysokiej rozdzielczości (Adobe Premiere Pro). Jednocześnie im wydajniejszy sprzęt, tym krócej pracuje na baterii. Obecnie jednak większość osób i tak pracuje zdalnie i hybrydowo w pomieszczeniu – mało kto decyduje się na pracę np. w kawiarni, czy ogólnie mówiąc – bez dostępu do zasilania.
Warto kupić laptopa do firmy z WiFi 802.11ax (Wi-Fi 6), które działa głównie na paśmie 5 GHz, choć oczywiście jest kompatybilny z 2,4 GHz. Niektóre laptopy biznesowe mają ciągle Wi-Fi 802.11ac – to ciągle wystarczająco dobra sieć dla większości użytkowników. Jeśli to możliwe, nie rezygnujmy z Ethernetu – nadal będziemy go potrzebować na np. zatłoczonych konferencjach, gdzie łączność Wi-Fi jest zbyt przepełniona.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS