Lampy mają różnorodny design. Mogłoby się wydawać, że to przedmioty tylko z funkcją świetlną i dekoracyjną. Dziś to już nieprawda. Designerzy postarali się, by były o wiele bardziej praktyczniejszymi przedmiotami w domu. Nie tylko pięknie zdobią wnętrza, wpływają na stworzenie klimatycznej atmosfery w domu, oświetlają podczas czytania książki i innych czynności, ale potrafią również odmienić codzienne życie.
Lampy, w których można hodować rośliny
Ich projektantka Zuzanna Malinowska nazwała je Green Lamp. ‘Zielone lampy’ są absolutnie wyjątkowe, ponieważ można w nich zasadzić kwiaty i rośliny, co z kolei podkręca naturalną dekorację domu, ale również dzięki ich różnorodnym formom, zapewnia niesamowitą grę światła i cieni. Prawidłowo pielęgnowane rośliny potrafią świetnie rosnąć w ‘świetlistych doniczkach’, co wpływa też na design lampy. Codziennie może on wyglądać nieco inaczej, ponieważ to ty nadajesz mu charakter. Zmienia się jak żywopłot lub bluszcz, który owija swoimi gałązkami balkony czy tarasy. Ten niepozorny przedmiot do domu, jakim jest ‘zielona lampa’ może mieć również wpływ na życie: – Dbając o roślinę, zbliżamy się do natury. Lepiej traktujemy przyrodę, naszych bliskich, a wreszcie siebie samego – wyjaśnia Zuzanna Malinowska. Te lampy są dla wszystkich, którzy uwielbiają niebanalne rozwiązania do domu.
Lampy dmuchane niczym balon – świetne nie tylko dla dzieci
Pomysły polskich designerów oświetlenia nadal zaskakują! Szkło, stal, drewno i materiały sztuczne są często wykorzystywane podczas tworzenia oświetlenia do domu. To jednak dmuchane lampy, które powstają z cienkich membran wypełnionych powietrzem, nie są już tak oczywistym elementem wyposażenia wnętrza, ale spodobały się Polakom. Największą ich zaletą jest niebanalny design o organicznych kształtach, tworzony w technologii pneumatycznej. To światło, które przypomina komórkowe wariacje oglądane pod mikroskopem na lekcji biologii. Innym mogą się też kojarzyć z estetyką pop artu – do tej stylistyki świetnie nawiązuje na przykład różowa lampa Big Pink. Ich świetliste, szlachetne formy, które powstają z mniej szlachetnych materiałów, wymyślili założyciele marki Puff-Buff, czyli Anna Siedlecka i Radek Achramowicz.
Są również lampy dmuchane, których design nawiązuje do klasycznych odsłon światła. Są to między innymi modele Prince’s, Queen’s czy Star, które świetnie odnajdują się we wnętrzach z odrobiną szyku. Dla każdego coś dobrego, także z odrobiną humoru.
Lampy, które wyrzeźbiono z drewna
Drewniana lampa nie musi mieć wyłącznie prostokątnego kształtu lub też formy naturalnej gałązki z plątaniną sznurków. Z drewna można uzyskać o wiele bardziej spektakularny efekt wizualny. Łukowata lampa Woobia marki Abadoc o wysokości 160 cm zaskakuje unikatową stylistyką. Jej smukły korpus, który jest ręcznie modelowany z klejonego drewna oraz duży, półokrągły klosz, który można dowolnie ustawiać, tworzą razem świetny design – stylowy, a jednocześnie bardzo praktyczny. Światło można kierować w dowolnie wybranym kierunku, a dzięki kółkom w podstawie – całą lampę łatwo przestawiać gdzie i kiedy tylko się chce. W ofercie marki są też inne modele lamp, m.in. sufitowe i biurkowe o wielu kształtach i rozmiarach. Wszystkie są wykonane z drewna.
Kulista lampa ozdobiona biżuterią
Okrągłe kształty są niesamowicie modne w 2021 roku, podobnie jak wszystkie inne formy organiczne, które przypominają cuda natury. Ten trend, który był obecny także w latach 50. czy 80. XX wieku, powrócił ponownie do wnętrz, w jeszcze lepszej odsłonie. Teraz wzornictwo organiczne, które słynie z subtelnych kształtów natury dekorują często szykowne detale. Świetnym przykładem jest kulista lampa ścienna Twain, którą ozdobiono złotą biżuterią. Jest idealna do każdego wnętrza, które lubi łączyć prostą formę z odrobiną błysku. Zaprojektowali ją Jakub Szkaradek i Paweł Zajiczek, za produkcję odpowiada marka Lexavala.
Kuliste lampy to niejedyny przykład nowoczesnego oświetlenia organicznego. Modne są też inne formy natury, takie jak stożki czy owale. Takie prócz świetnej funkcji dekoracyjnej i świetlnej potrafią w subtelny sposób przypomnieć również o delikatnych formach inspirowanych naturalnym środowiskiem, co pozytywnie wpływa na codzienne życie. Jak mawiał Frank Lloyd Wright, jeden z amerykańskich prekursorów architektury organicznej, który w swoich projektach inspirował się naturą – Organiczna architektura poszukuje lepszej użyteczności i wysublimowanego komfortu w naturalnej prostocie.
Lampy, które charakteryzuje modny styl, a przy okazji odpowiednia funkcja użyteczna, są przykładem dobrze zaprojektowanego wzornictwa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS