A A+ A++

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed nową metodą oszustwa wymierzoną we właścicieli samochodów elektrycznych i hybryd typu plug-in. Przestępcy umieszczają fałszywe kody QR na stacjach ładowania, a ich zeskanowanie zamiast do uruchomienia ładowarki, prowadzi do szybkiej utraty pieniędzy. Pierwsze takie przypadki zarejestrowano już między innymi w Niemczech.

Choć rozpowszechnienie kodów QR znacznie uprościło wiele codziennych czynności, należy pamiętać o potencjalnych zagrożeniach związanych z ich używaniem. Jednym z nich jest nowa metoda oszustwa, znana jako “quishing,” w której przestępcy stosują kody QR, by wyłudzić dane i pieniądze.

Uwaga na fałszywe kody QR na ładowarkach

Na niektórych stacjach ładowania, aby zapłacić za pobraną energię elektryczną, trzeba zeskanować kod QR, który teoretycznie przekierowuje nas na stronę internetową operatora stacji. Stamtąd możemy zostać przekierowani np. do systemu bankowego lub formularza, gdzie należy wprowadzić dane do płatności. To z kolei wykorzystują oszuści, którzy naklejają złośliwe kody na oryginalne, co powoduje, że po ich zeskanowaniu użytkownicy trafiają na fałszywe witryny.

Po zeskanowaniu złośliwego kodu QR użytkownicy trafiają na stronę phishingową, która jest niemal identyczna z oryginałem. Tam proszeni są o wpisanie danych płatniczych, które zostają następnie przechwycone przez oszustów. W pierwszej fazie transakcja na fałszywej stronie zostaje celowo przerwana, a użytkownik jest przekierowywany na autentyczną stronę, aby nie wzbudzić podejrzeń. W ten sposób ofiara może zakończyć płatność, nieświadoma, że jej dane właśnie zostały wykradzione.

Przestępcy działają już w Europie. Także w Polsce

Pierwsze przypadki quishingu z wykorzystaniem publicznych stacji ładowania zarejestrowano między innymi w Niemczech. Jeden z operatorów ładowarek w Niemczech, firma Ubitricity wyjaśnia, że znalazła fałszywe naklejki QR na kilkudziesięciu ładowarkach w samym Berlinie. Co ciekawe, podobne oszustwa były już stosowane także w naszym kraju. Głośnym echem odbiła się sytuacja z lipca 2023 roku, kiedy to oszuści wykorzystywali fałszywe kody QR na parkomatach w Kra … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułОВА: Ворог ударив балістикою по критичній інфраструктурі Сумщини
Następny artykułMarkowska świeżo po ślubie, a tu takie doniesienia ws. nowego męża. To jednak nie były o nim plotki