A A+ A++

Prąd z wiatru kosztuje o 24 proc. mniej niż trzeba było zapłacić za energię elektryczną na polskiej giełdzie w kwietniu 2021 r. W przyszłości przewaga cenowa energii wiatrowej będzie dalej rosnąć – wynika z najnowszego raportu ekspertów PSEW, firmy doradczej TPA Poland i kancelarii DWF.

Wyniki aukcji OZE z lat 2018 – 2021 pokazują, że pod względem kosztów wytwarzania energii wiatr na lądzie nie ma w Polsce konkurencji. W latach 2018 – 2020 inwestorzy wiatrowi zakontraktowali łącznie 161,8 TWh energii elektrycznej za 33,9 mld zł. – Zatem w ciągu 15-letniego okresu wsparcia średnia cena za 1 MW wynosi 209 zł, a prąd z wiatru kosztuje podatnika 24 proc. mniej niż trzeba było zapłacić za energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii w kwietniu 2021 r. – wylicza Wojciech Sztuba, partner w TPA Poland.


Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii odpowiada w rządzie za zmiany ustawy odległościowej

Eksperci podkreślają, że w przyszłości przewaga cenowa energii z wiatru będzie dalej rosnąć, zwłaszcza jeśli zaczniemy rozwijać energetykę wiatrową na lądzie w oparciu o najnowszą, najbardziej wydajną technologię. Obecnie najwydajniejsze instalacje to turbiny o mocy zainstalowanej 5 – 6 MW, jednak obowiązujące regulacje uniemożliwiają ich budowę w naszym kraju (tzw. ustawa odległościowa wprowadziła zasadę 10H, według której farmy wiatrowe mogą być lokowane od domów w odległości nie mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości wiatraka). Autorzy raportu podkreślają, że w interesie zarówno inwestorów, jak i odbiorców energii – gospodarstw domowych i przedsiębiorstw – jest jak najszybsze złagodzenie restrykcji lokalizacyjnych dla inwestycji wiatrowych na lądzie.

Szybki rozwój wiatru na lądzie to szansa nie tylko na „zieloną” nieobciążoną emisjami energię elektryczną dla gospodarstw domowych. To przede wszystkim droga do szybkiej elektryfikacji w takich sektorach jak ciepłownictwo, transport, czy procesy przemysłowe. Najtańsza na rynku energia z wiatru na lądzie pozwoli zdekarbonizować polską gospodarkę i bardzo pomoże zachować jej konkurencyjność na globalnych rynkach. A bonusem będzie czyste powietrze – przekonuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Janusz Gajowiecki, prezes PSEW

Rząd deklaruje zmianę przepisów i dopuszczenie możliwości budowy farm bliżej budynków za zgodą samorządów, ale odległość nie może być mniejsza niż 500 m. Projekt nowelizacji usta … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Akt Prawny] Uchwała w sprawie: zmiany składu osobowego Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Mrągowie
Następny artykuł“Siostry” protestowały w dniu swojego święta. Zgadnij, jaki jest średni wiek pielęgniarki