A A+ A++

Niemal równocześnie z inauguracją kampanii wyborczej obecnego prezydenta miasta Wojciech Bakuna, który stara się o reelekcję, światło dzienne ujrzał pierwszy numer magistrackiej gazety pod tytułem „Łącznik Przemyski”. W założeniu ma promować i przybliżać ideę poszerzenia miasta, ale czy aby na pewno tylko to?

Wydawcą jest Urząd Miejski w Przemyślu, zaś za redakcję, skład i oprawę graficzną odpowiada Wydział Promocji i Kultury UM w Przemyślu. Gazeta liczy aż 24 strony. Nakład pierwszego numeru to 10 tys. egzemplarzy. W całości został sfinansowany z pieniędzy zewnętrznych. W ramach hasła „Przemyśl Miasto Przyszłości”, będącego elementem większego projektu pod nazwą „Razem Zmieniamy Przemyśl”. Projektu w 85 procentach finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 oraz w 15 procentach z budżetu państwa, w ramach programu Rozwój Lokalny. Drukiem zajęła się firma SilesiaPresse Artura Wasilewskiego z Jastrzębia-Zdroju. Łączny koszt wydrukowania trzech numerów (każdy po 10 tys. sztuk) to 25 tys. 682 zł 40 gr.

  • „Gazeta, którą oddajemy do Państwa rąk, to materiał, który jest podstawą do dyskusji o pomyśle zmiany granic Miasta Przemyśla. Powróciliśmy do niego po latach pod postacią przedsięwzięcia „Przemyśl Miasto Przyszłości”, które nie jest jeszcze formalnym rozpoczęciem procesu poszerzenia terenu naszego miasta, a raczej zestawem badań zmierzających do opracowania koncepcji i rekomendacji na przyszłość (…)”

– można przeczytać na oficjalnej internetowej stronie miasta[paywall].

Chwalimy się, chwalimy…

Tak się jakoś złożyło, że inauguracyjny numer zbiegł się z początkiem kampanii wyborczej prezydenta miasta Wojciecha Bakuna i jego komitetu wyborczego. Być może to zwykły zbieg okoliczności. Strona pierwsza w całości poświęcona jest przybliżeniu wstępnej idei poszerzenia granic miasta o miejscowości gminy wiejskiej Przemyśl (chodzi o 16 sołectw: Wapowce, Ujkowice, Łętownia, Bełwin, Kuńkowce, Ostrów, Witoszyńce, Grochowce, Pikulice, Nehrybka, Hermanowice, Malhowice, Stanisławczyk, Rożubowice, Łuczyce i Krówniki). Na kolejnej stronie jest rozmowa z prezydentem miasta o pomyśle poszerzenia granic, ale im dalej w las, tym… Tym mniej informacji i argumentów w tej sprawie, a więcej podsumowań mijającej kadencji władz miasta. Słowem: co i za ile udało się zrobić.

Za bardzo nie wiadomo, jak kompleksowe informacje (z dokładnie podanymi kwotami inwestycji) o: Centrum Dowodzenia Twierdzą Przemyśl, Podziemnej Trasie Turystycznej, zakupie elektrycznych autobusów, nowym miejskim oświetleniu, budowie boczodromu czy budowie kompleksu basenów mają się do poszerzenia granic miasta. Jasne natomiast jest, iż to resume przedsięwzięć sfinalizowanych lub zaczętych w latach 2019 – 2024, czyli w okresie prezydentury W. Bakuna. Kolejna strona to kompletnie scharakteryzowana Przemyska Rada Kobiet, której rozkwit nastąpi za jego rządów. Dalej możemy znaleźć informacje o organizacjach pozarządowych, Strategii Partycypacji Społecznej, Strategii Marki i Komunikacji Marketingowej, czyli uchwałach, które zostały klepnięte przez przemyskich radnych, a przygotowane przez władze miasta. Oczywiście nie mogło zabraknąć zajawek o potańcówkach organizowanych dla seniorów, kulturze, o tym, co zostało w mijającej kadencji zrobione w POSiR, o finansowaniu przemyskich klubów sportowych, o wspaniale rozwijającej się przemyskiej oświacie (choć główni zainteresowani, czyli nauczyciele, mają diametralnie inne zdanie). Strona zamykająca gazetę wreszcie traktuje o idei jej wydania, czyli poszerzeniu miasta. Otóż pojawiła się informacja o pierwszych, mało zobowiązujących, warsztatach w tej sprawie.

Nakład gazety to 10 tys. egzemplarzy. Łączny koszt wydania trzech numerów ok. 26 tys. zł. Fot. zbiory własne

Pytania do magistratu

Naszym zdaniem, trudno na 24 stronach dostrzec elementy, zachęcające mieszkańców 16 wspomnianych sołectw, aby dołączyli do miasta. Ale może się mylimy. Dlatego zapytaliśmy w przemyskim magistracie o kilka kwestii, aby rozwiać wątpliwości. Przede wszystkim o to, dlaczego inauguracyjny numer 24-stronicowego „Łącznika Przemyskiego” ukazał się niemal równocześnie ze startem kampanii wyborczej oraz o to, jakie materiały w tym wydawnictwie, zdaniem magistratu, spełniają rolę „przybliżających ideę poszerzenia granic miasta”?

Odpowiedzi udzielił kierownik Biura Prezydenta Miasta w UM w Przemyślu Bartłomiej Barszczak.

– W związku z przedłużeniem kadencji władz samorządowych do 30 kwietnia 2024 roku oraz w związku z koniecznością zakończenia projektu w nieprzekraczalnym terminie do kwietnia 2024 roku realizacja tego przedsięwzięcia pokrywa się z okresem kampanii wyborczej

– odpowiedział na pierwsze pytanie.

Na drugie natomiast:

– Jednym z celów projektu „Razem Zmieniamy Przemyśl” jest podjęcie różnego rodzaju działań, które mogłyby zahamować proces depopulacji w naszym mieście. Materiały przedstawione w „Łączniku Przemyskim” przybliżają ideę poszerzenia granic Przemyśla oraz przedstawiają nasze miasto jako miejsce przyjazne do życia, podkreślając jego atrakcyjność oraz cały szereg funkcji niezbędnych z punktu widzenia mieszkańców miasta oraz mieszkańców okolicznych sołectw. Pragniemy pokazać, jak nasze miasto zmienia się dla ludzi, wykorzystując swój potencjał turystyczny, gospodarczy oraz rekreacyjny.

Dołożyliśmy zatem dwa pytania dodatkowe. Jeśli pieniądze na przygotowane w takiej formie wydawnictwo pochodzą z tzw. funduszy norweskich (koszt inauguracyjnego numeru to ok. 26 tys. zł), to poprosiliśmy o wskazanie w projekcie „Razem zmieniamy Przemyśl” zapisu (lub: punktu, akapitu, rozdziału etc.), który tego się tyczy. Pytanie drugie to: ile jeszcze numerów zostanie wydanych i z jaką częstotliwością będą się ukazywać?

– Jeśli chodzi o pytanie pierwsze, to jest to numer działania 3.2 PRL przedsięwzięcie pod nazwą „Przemyśl Miasto Przyszłości”. W jego ramach zaplanowane zostały trzy wydania co trzy, cztery tygodnie

– dodał B. Barszczak.

W działaniu 3.2 PRL przedsięwzięcia pod nazwą „Przemyśl Miasto Przyszłości” (część nieinwestycyjna) w zakresie przedmiotowym nie ma mowy o wydaniu gazety czy broszury informacyjnej. Inauguracyjny numer ŁP ukazał się na początku marca br. (4 marca br. był już dostępny). Jak wspomniał B. Barszczak, kolejny ma się ukazać po trzech lub czterech tygodniach. Jakby nie liczyć – tuż przed 7 kwietnia br., czyli przed pierwszym terminem wyborów samorządowych. Trzeci, ostatni numer, natomiast tuż przed ewentualną drugą turą wyborów na prezydenta miasta Przemyśla (jeśli do niej oczywiście dojdzie).

***

14 marca br. gazeta wraz z ulotką wyborczą Wojciecha Bakuna była dystrybuowana wśród m.in. mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Płyta” (zdjęcia w galerii).

Autor: Mariusz Godos
/ Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZero hamulców! Leszczyna: Mam plan B ws. tabletki “dzień po”
Następny artykułРозпізнали за співом: на Хмельниччині вперше помітили червонокнижного білоспинного дятла