A A+ A++

Trwają prace budowlane przy budowie południowo-zachodniej obwodnicy Brzeska. Na nowych nagraniach widać znaczne przyśpieszenie prac i duży ruch na placu budowy.

Pierwotny plan zakładał, że prace zakończą się 27 lipca 2024 r. Niestety z powodu m.in. niekorzystnych warunków pogodowych na przełomie 2023 i 2024 r. doszło do kilkumiesięcznego poślizgu. Po zmianach harmonogramu planowany termin określony został na jesień 2024 r. Wiele osób ma wątpliwości co do możliwości dotrzymania jesiennego terminu zakończenia prac przy budowie obwodnicy. Pojawiają się spekulacje, że prace mogą się jednak przeciągnąć do stycznia, lub nawet lutego 2025 r.

O tym jak wygląda sytuacja na budowie obwodnicy Brzeska pod koniec września2024 r. możemy przekonać się dzięki nagraniom z drona wykonywanymi przez Krzysztof z kanału Travel & Nature. Udostępnia on regularnie na swoim kanale na Youtube kolejne materiały z prac przy budowie południowo-zachodniej obwodnicy Brzeska.

Widoczny jest znaczny postęp prac – najbardziej zaawansowany ich poziom jest w części południowej, gdzie prowadzone jest układanie kolejnych warstw asfaltu. O wiele gorzej jest w części zachodniej, gdzie cały czas trwają prace ziemne. Nadal przed wykonawcą jest  jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia, niemniej na placu budowy widać duże wzmożenie prac.

Nagrane w rozdzielczości 4K i ciekawie zmontowane materiały o wiele lepiej oddają to co dzieje się na placu budowy oraz z czym muszą mierzyć się budowlańcy.

Na kanale Travel & Nature prowadzonym przez Krzysztofa można znaleźć ponad 1200 świetnej jakości filmów dokumentujących inwestycje powstające w Tarnowie i regionie <==.

Krzysztof z kanału Travel & Nature nagrał w ostatnich miesiącach ponad 30 odcinków dokumentujących przebieg prac na południowo-zachodniej obwodnicy Brzeska Playlista DK75 Sądeczanka <==.

Postęp prac na terenie budowy południowo-zachodniej obwodnicy Brzeska można śledzić na stronie internetowej projektu https://obwodnicabrzeska-dk75.pl/

Galeria zdjęć z postępu prac <==

Materiały video <==

Postęp prac / raporty tygodniowe <==

Nowa obwodnica rozładuje korki, co pozwoli przyśpieszyć przejazd drogą na Sądecczyznę o kilkadziesiąt minut. Weekendowe i popołudniowe korki na starej obwodnicy Brzeska to prawdziwa zmora dla tych którzy chcą przejechać Drogą Krajową nr 75.

Łącznik brzeski powstaje w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Budowę realizuje Eurovia Polska. Nadzór prowadzi konsorcjum firm INKO Consulting i MP Consulting.

Południowo zachodnia obwodnica Brzeska – podstawowe informacje

Nowa droga powstaje między rondem w Jasieniu na DK94 a drogą krajową nr 75 w Okocimiu. Ma niespełna 3 km (dokładnie 2993,4 m). Trasa określana jest mianem łącznika brzeskiego, ponieważ łączy węzeł Brzesko na autostradzie A4 z DK94 i DK75.

Pierwszy odcinek łącznika ma 2,1 km i funkcjonuje od 2016 roku. Biegnie od węzła na A4 i DW768 do ronda na DK94, łącząc nową czwórkę ze starą (przypomnijmy, że DK94 to dawna DK4). Budowany odcinek pozwoli na przejazd z autostrady dalej na południe, w kierunku Sądecczyzny, z ominięciem Brzeska. Odciąży to ruch w mieście na ulicach Kościuszki, księdza Popiełuszki i Mickiewicza. Przejeżdża nimi codziennie nawet 23 tysiące pojazdów. Ta droga jest równocześnie pierwszym powstającym odcinkiem „sądeczanki”, przygotowywanej w nowym przebiegu drogi krajowej nr 75 do Nowego Sącza.

Powstająca trasa będzie drogą główną ruchu przyspieszonego, bez skrzyżowań z drogami lokalnymi. Przecinająca ją ul. Pomianowska w Brzesku będzie biegła 40-metrowym wiaduktem nad obwodnicą. Zbudowany będzie także specjalny zjazd z łącznika do Szpitala Powiatowego, z którego będą korzystać pogotowie ratunkowe, policja i straż pożarna.

Droga będzie miała dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu. Na trasie poza wiaduktem nad obwodnicą powstają dwa mosty nad Uszwicą. Te mosty to część ronda, na którym będzie kończyć się nowa trasa. Rondo zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby pozwolić w przyszłości na bezkolizyjny wjazd na „sądeczankę”.

Na niespełna 3-kilometrowej trasie budowanych jest sześć przejść dla małych i średnich zwierząt. Wszystkie zostaną poprowadzone pod obwodnicą. Do każdego z przejść będą prowadzić specjalnie usytuowane płotki i ogrodzenia.


video – relacja z drona – Travel & Nature
IB / GDDKiA

blank
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW poniedziałek kolejny live chat z prezydentem Tarnobrzega
Następny artykułPierwsi poszkodowani grzybiarze. Jak nie zostać ofiarą?