A A+ A++

Czego nauczyła nas pandemia i jakim kosztem powstała szczepionka przeciw pandemicznemu wirusowi? Między innymi na te pytania odpowiadał podczas kongresu Impact’21 Sir Leszek Borysiewicz, profesor nauk medycznych, przewodniczący Cancer Research UK oraz wynalazca szczepionki przeciw wirusowi HPV. Redakcja Polityka Zdrowotna objęła patronatem kongresową ścieżkę “Health”. 

Co zmieni się po pandemii?

Po pandemii na pewno wzrośnie presja na rządy, byśmy byli lepiej przygotowani – wskazywał Sir Leszek Borysiewicz. Podkreślił przy tym, że nie zapobiegniemy przyszłym pandemiom, ale możemy ograniczyć ich konsekwencje i wywrzeć presję na rządzących do “szybkiego dostosowania się do nieprzewidywalnych i zmieniających się zagrożeń”.

Ekspert wskazał, że część krajów w Azji lepiej poradziła sobie z pandemią od innych krajów świata, ponieważ były one już przygotowane systemowo do zwalczania wariantu wirusa SARS. 

– Tamte kraje miały szansę rozwinięcia systemów, jak np. śledzenie kontaktów, społeczeństwo było przygotowane do lockdownu i skłonne do zaakceptowania środków ostrożności. W Europie te systemy też istnieją, ale dotąd nie przeszły testu wytrzymałościowego. A teraz jeszcze do tego wszystkiego dochodzi stres ekonomiczny – mówił profesor.

Jak wskazał Sir Leszek Borysiewicz, przykład Indii pokazuje też jak istotna przy działaniu przeciwepidemicznym jest odpowiednia infrastruktura.

– Tragedia Indii zależała od dostaw tlenu do małych szpitali, nie tych wielkich. Utrzymanie dostaw właśnie do tych małych szpitali, na których zbudowany jest system, było czymś, czego znaczenia wcześniej nie przewidziano – mówił.

Zdrowie publiczne ponad własne

– Ważne jest to, by zmotywować społeczeństwo do inwestycji w publiczną ochronę zdrowia, a nie tylko w zdrowie własne. To nie jest za darmo. To oznacza, że trzeba trzeba przesunąć więcej środków na zdrowie, albo bardziej opodatkować społeczeństwo – mówi Sir Leszek Borysiewicz.

Jak podkreślił ekspert, patogeny powodujące epidemie nie znikną. Tak samo do tej pory towarzyszą nam bakterie dżumy, Ebola czy Grypa. 

– Po prostu umiemy sprawić, żeby nie zabijały one tak wielu (…) COVID także znajdzie się pod naszą kontrolą, ale nie zniknie. Musimy nauczyć się żyć z nim, ale nie oczekiwać pełnego wykorzenienia choroby – powiedział.

Odpowiedzialność społeczna i partnerstwo publiczno-prywatne

W ocenie Sir Leszka Borysiewicza, COVID-19 zmienił prędkość prac i pokazał jak szybko mogą być opracowywane nowe technologie w medycynie.

 – To dobry przykład współpracy publiczno-prywatnej. Wytworzenie szczepionek w sektorze publicznym byłoby za drogie. Sposób, w jaki byliśmy w stanie badać nowe szczepionki był wspaniały, ale czynnikiem napędowym była pilna potrzeba – mówił i dodał, że trudno będzie powtórzyć taką mobilizację i globalną koordynację badań.

Dodał, że badania te zrealizowane zostały kosztem skrupulatności i przyjętych rygorów, które towarzyszą opracowywaniu nowych leków.

-Trzeba było zrobić badania na szeroką skalę tak szybko jak to było możliwe. Takie działanie nie byłyby możliwe do zrealizowania w przypadku innych terapii (…) Musimy bardzo uważnie kontrolować badania ze względu na zdrowie pacjentów i ochotników by nie stracić ich zaufania (…) Podjęliśmy duże ryzyko dla wspólnego dobra (…) W rzeczywistości szczepionki bardzo dobrze chronią – mówił Sir Leszek Borysiewicz.

– Są miliardy nowych szczepionek. Tworzymy coraz więcej szczepionek dla konkretnych grup wiekowych, przeciwko konkretnym ryzykom. Otwierają one drzwi do szczepionek naprawdę fascynujących (…) Mamy określone wyobrażenia na temat tego, co robi szczepionka, i te przeciw COVID-19 do tego pasują. Jednak rzeczy, które szczepionki mogą dziś robić, jeśli będziemy rozwijać je w sposób właściwy i etyczny jest znacznie więcej – powiedział sir Leszek Borysiewicz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek po szczepieniu przeciw COVID-19 w punkcie drive-thru. Auto stoczyło się ze skarpy, ranna kobieta
Następny artykułPaweł Gil jednym z sędziów finału Ligi Mistrzów