Przed nami wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie muzyczne, jakim są Kwidzyńskie Zaduszki Jazzowe. Przez dwa dni (2-3 listopada) na scenie kwidzyńskiego kinoteatru wystąpią znakomici muzycy.
“Phasma-Music” oraz Kwidzyńskie Centrum Kultury już po raz szósty organizuje Kwidzyńskie Zaduszki Jazzowe. Poprzednie edycje koncertów jazzowych, spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Całość jest projektem Fundacji Phasma-Music ”Kwidzyński Międzynarodowy Festiwal Muzyczny” w którego skład wchodzą między innymi Zaduszki Jazzowe oraz Kwidzyńska Wiosna Muzyczna.
Kwidzyński Międzynarodowy Festiwal Muzyczny został nagrodzony przez Europejską Federację Festiwali tytułem „Remarkable Arts Festival” (wyjątkowy festiwal sztuki) i otrzymał znak jakości na 2019-2025 – EFFE Label.
Festiwal został dofinansowany ze środków Miasta Kwidzyn, Starostwa Powiatowego w Kwidzynie oraz Powiślańskiego Banku Spółdzielczego w Kwidzynie.
W ramach koncertów jazzowych przez dwa dni, kwidzyński teatr zamienia się w scenę dla jazzu na najwyższym poziomie. Do tej pory kwidzyńską scenę muzyczną uświetnili między innymi: Leszek Możdżer, Artur Dutkiewicz, Włodek Pawlik czy Zbigniew Namysłowski.
W ramach tegorocznych, czwartych Kwidzyńskich Zaduszek Jazzowych wystąpią:
2.11.2024 – sobota
godz. 19:00 Bolewski & Tubis Obywatel Jazz
godz. 20:00 Hutek/Derlak/Kierpiec Impressions
3.11.2024 – niedziela
godz. 19:00 Ziemia Uniwersalna
godz. 20:00 Miśkiewicz/ Napiórkowski/Szewczyk/ Fortuna Bons Amigos
Kwidzyńskie Zaduszki Jazzowe rozpocznie duet Bolewski & Tubis, który 2 listopada wystąpi o godz. 19.00. Koncert duetu podczas festiwalu SoundEdit i określano mianem „sensacja festiwalu”.
Bolewski & Tubis to wyjątkowy i oryginalny w skali kraju duet, Radosław Bolewski – wokal, perkusja oraz Maciej Tubis – fortepian i syntezator basowy. Ich muzyka określana jest jako wysmakowany balans między jazzem a muzyką pop w odważnej improwizowanej odsłonie. Bolewski & Tubis ma na koncie doskonale przyjęty projekt „Obywatel Jazz” poświęcony twórczości Grzegorza Ciechowskiego z którym od 2021 roku koncertuje w wielu miastach Polski, m. in.: Radio 357 czy Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu (łącznie 120 koncertów). Zespół wydał także dwie autorskie płyty: Lunatyk 2018 i Bez końca 2020, doskonale przyjęte przez publiczność i dziennikarzy muzycznych.
Wieczór zakończy trio: Małgorzata Makowska (Hutek) – wokal, Aga Derlak – fortepian / instrumenty klawiszowe / śpiew oraz Dominika Kierpiec – wiolonczela / śpiew.
3 kobiety, 3 artystki, 3 osobowości sceniczne pochodzące z różnych światów: jazzu, klasyki, a także muzyki tradycyjnej, które połączyło szerokie spojrzeniu na muzykę i improwizację; inspirujące się zarówno free jazzem, muzyką klasyczną, storytellingiem, amerykańskim songwritiniem; czerpiące energię z eksploracji i artystycznego ryzyka, prowadzącego artystki na nieznane przestrzenie. Na kanwie tej filozofii i wspólnej wrażliwości powstały oryginalne słowno-muzyczne utwory.
Głos, fortepian i wiolonczela – połączenie nietypowe, dlatego fascynujące; dające przestrzeń na wytyczanie nowych ścieżek brzmieniowych, wykorzystywanie instrumentów w nietuzinkowy sposób, tak aby każdy z nich uciekał od swojego typowego przeznaczenia i poszukiwał szerokich środku wyrazu. Głos może przecież być instrumentem perkusyjnym, wiolonczela mieć rolę akompaniamentu, fortepian może przejąć rejestr basu, bądź stać się całą orkiestrą, jeśli tylko tak poprowadzi muzyka. Role te nieustannie się dopełniają i przeplatają w poszukiwaniu oryginalnego i autentycznego brzmienia.
Drugi dzień Kwidzyńskich Zaduszek Jazowych rozpocznie się o godz. 19.00 od koncertu duetu Ziemia Uniwersalna.
Ziemia uniwersalna to singer-songwriterski duet Józefiny Bałdyki i Marcina Szumala. Poznali się w Gdańsku studiując razem wokalistykę jazzową. Pochodzą z odległych od siebie miejsc, które uwrażliwiły ich naturę w bardzo podobny sposób. Piszą wspólnie muzykę i w polu lubią wychwytywać dźwięki, które ich inspirują. Bzy Kazubka i sosny Nowej Wsi tworzą jeden las, który porasta Ziemię Uniwersalną.
Tegoroczne Kwidzyńskie Zaduszki Jazzowe zakończy natomiast wokalistka Dorota Miśkiewicz, która wystąpi na scenie o godz. 20.00 razem z Markiem Napiórkowskim – gitara /Mateuszem Szewczykiem – bas / Dawidem Fortuną – perkusja.
Jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała dziewięć autorskich płyt, które nierzadko były nominowane do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, a ona sama w ostatnich latach wielokrotnie zdobywała tytuł Wokalistki Roku w corocznym rankingu magazynu „Jazz Forum”. 8 września 2023 roku ukazał się jej najnowszy album „Bons Amigos”, nagrany z ikoną latin jazzu, brazylijskim gitarzystą Toninho Hortą.
Polska odsłona koncertu promującego materiał z najnowszej, nominowanej do Fryderyków płyty Doroty Miśkiewicz, zatytułowanej „Bons Amigos”, którą nagrała z w Rio de Janeiro z ikoną latin jazzu, gitarzystą Toninho Hortą. Po entuzjastycznie przyjętej, obejmującej 11 miast trasie koncertowej z udziałem gości z Brazylii, która odbyła się we wrześniu 2023 roku – Artystka powraca do muzyki południa, tym razem z towarzyszeniem polskiego zespołu.
Muzyka brazylijska fascynuje Dorotę Miśkiewicz od zawsze. Jak wyznaje – dużo bliżej jej do ciepłego południa niż do chłodnej północy. Przejawem tej sympatii jest m.in. wydana w 2008 roku płyta „Caminho”, której koloryt podkreśla południowe podejście do rytmu, nie tylko w sambach i bossanovach, ale także utworach zakorzenionych w jazzie.
Kilkanaście lat póżniej Dorota ponownie wyruszyła na południe. Tym razem dosłownie. Pojechała do Rio de Janeiro, by nagrać płytę z ikoną muzyki brazylijskiej, jednym z największych światowych wirtuozów gitary, Toninho Hortą. W mieście wiecznego słońca, podczas sesji nagraniowej z udziałem brazylijskich muzyków (Michaela Pipoquinha – bas, Armando Marçala – instrumenty perkusyjne), Dorota i Toninho stworzyli wyjątkowy materiał, na który złożyły się autorskie utwory Horty, należące do kanonu brazylijskiej kultury. Jak przystało na muzykę, której emocjonalny wachlarz rozpościera się od śmiechu do łez – są to zarówno pogodne piosenki, wyczarowujące obraz słonecznej plaży, jak i utwory bardziej poetyckie, naznaczone typową dla bossanovy tęsknotą i melancholią. Niespodzianką są także nowe interpretacje autorskich piosenek Doroty pochodzących ze wspomnianej już płyty „Caminho”.
Kup Bilet – 2 listopada, sobota – online lub w kasie Kinoteatru tel. +48 55 279 34 24
https://kck-kwidzyn.vectorsoft.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=6169&typetran=0
Kup bilet – 3 listopada, niedziela – online lub w kasie Kinoteatru tel. +48 55 279 34 24
https://kck-kwidzyn.vectorsoft.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=6170&typetran=0
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS