A A+ A++

Przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, harcerze i wielu mieszkańców wzięło dziś udział w obchodach Święta Niepodległości w Sokółce.

Po liturgii w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego i mszy świętej w kościele pw. św. Antoniego uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Starosta sokólski zabierając głos nawiązał do wydarzeń sprzed roku.

– Obroniliśmy wtedy naszą granicę. Obroniliśmy i pokazaliśmy, że jesteśmy potomkami bohaterów, potomkami ludzi, którzy zawsze będą walczyć o państwowość polską, zawsze będą walczyć o swoją ziemię. Wtedy obrońcami nie byli tylko funkcjonariusze Straży Granicznej, wojska czy policji – choć oni byli najważniejsi, ale obronił granicę także zwykły sołtys, zwykły mieszkaniec powiatu sokólskiego, zwykły człowiek, bo on współuczestniczył w obronie, niejednokrotnie pomagając służbom mundurowym w ciężkiej pracy – powiedział Piotr Rećko. Dodał, że przyjmując miliony uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy Polacy okazali się ludźmi o wielkich sercach.

– Musimy pamiętać o cenie wolności i niepodległości. Musimy pamiętać nie tylko o pokoleniu naszych pradziadków walczących w I wojnie światowej, musimy pamiętać też o traumatycznym wrześniu 1939 roku, pochodzie faszyzmu i komunizmu przez Europę, ponownym zniknięciu suwerennej, wolnej Polski z mapy. Musimy pamiętać o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i innych formacji wojskowych. Nawet w najbardziej tragicznych okolicznościach II wojny światowej i w okresie powojennym swoją heroiczną postawą nieśli wolność, nieśli nadzieję – mówiła Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda podlaski.

– Serce się raduję widząc was wszystkich tutaj. Serce się raduje, kiedy wszyscy świadczymy z dumą i z podniesioną głową o tym, że jesteśmy Polakami. Tak, duma do Ojczyzny, duma do siebie samego i miłość nie tylko do siebie, ale też do rodziny i do kraju jest tym, co cechuje prawdziwego patriotę i Polaka – podkreśliła burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska (patrz wideo poniżej).

Starosta sokólski otrzymał odznaczenie za obronę granicy. W imieniu komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wręczył je szef Placówki SG w Kuźnicy płk SG Zbigniew Awdziej.

Odbył się Apel Poległych, podczas którego przypomniano m.in. nazwiska członków Polskiej Organizacji Wojskowej zamordowanych przez Niemców w Sokółce w listopadzie 1918 roku. Kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożyły delegacje służb, instytucji, szkół, stowarzyszeń i ugrupowań politycznych.

Na zakończenie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli.

Sokółka została wyzwolona spod niemieckiej okupacji kilka miesięcy później niż Warszawa. Jesienią 1918 roku doszło tu jednak do dramatycznych wydarzeń. 11 listopada Niemcy opuścili Sokółkę, ale już cztery dni później zajęli miasto ponownie. Aresztowali wtedy pięciu członków Polskiej Organizacji Wojskowej, a następnie zastrzelili ich w sadzie Łyszkiewicza (dziś na posesji przy ulicy Piłsudskiego znajduje się tam gmach banku). Zginęli wtedy: kapitan Władysław Borowski, podporucznik Antoni Grasewicz, Adam Mudrewicz, Zygmunt Gither i Konstanty Boćkowski.

Zamordowani członkowie POW zostali pogrzebani za murem cmentarza prawosławnego, w kwaterze ewangelickiej. Po miesiącu zostali ekshumowani i pogrzebani w zbiorowej mogile przy kościele parafialnym w Sokółce. W 10. rocznicę mordu postawiono im pomnik.

11 listopada 1918 roku na zawarto zawieszenie broni na froncie zachodnim. Tymczasem na wschodzie wciąż stacjonowała milionowa armia niemiecka, która miała być wycofywana koleją do Prus Wschodnich przez Brześć i Białystok. Naczelnik Józef Piłsudski zgodził się na to, że Wojsko Polskie nie będzie zajmować ziem, przez które przebiegała newralgiczna linia kolejowa. Do Białegostoku nasi żołnierze weszli dopiero 19 lutego 1919 roku.

W kronice prowadzonej przez kierownika szkoły w Janowszczyźnie znalazł się zapis mówiący o tym, że 13 kwietnia 1919 roku, w Niedzielę Palmową Niemcy opuścili miasto i gminę Sokółka, a  19 kwietnia Wojsko Polskie weszło do miasta. Dopiero wtedy Sokółka odzyskała niepodległość.

(pb)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyszła w dresie, a tam taka impreza. Koleżanki zrobiły Dominice niespodziankę
Następny artykułLEGIONOWO. Obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości [GALERIA]